Hizan Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hizan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %25,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hizan’da Recep Tayyip Erdoğan %56,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%33,7
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
8.408
2024
Sandık
27
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hizan sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHizan, Bitlis · katılım %81,6HizanBitlisAK Parti%33,69%37,13DEM Parti%25,80%34,28CHP%12,73%2,21Saadet%12,41%3,47Yeniden Refah%8,34%14,02Gelecek%6,03%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHizan, Bitlis · katılım %79,6HizanBitlisErdoğan%52,97%46,45Kılıçdaroğlu%44,54%50,91Sinan Oğan%1,87%2,25Muharrem İnce%0,61%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHizan, Bitlis · katılım %75,0HizanBitlisErdoğan%56,73%49,79Kılıçdaroğlu%43,27%50,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHizan, Bitlis · katılım %79,6HizanBitlisİYİ Parti%34,66%13,21AK Parti%33,98%36,81Yeşil Sol Parti%25,16%40,84Yeniden Refah%1,65%2,10MHP%0,99%3,55Ab%0,62%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hizan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hizan’da oyların %27,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 0,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçelievler Mah.Saadet → AK Parti46,46,4
Altınoluk Mah.AK Parti → DEM Parti42,56,9
Taşlı Pınar Mah.Saadet → AK Parti33,412,3
Kültür Mah.DEM Parti → AK Parti27,14,9
Aşağıkarasu Mah.AK Parti → DEM Parti25,214,5
Esentepe Mah.Saadet (aynı)20,72,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%34,1
Saadet%27,4
AK Parti%25,1
Katılım %85,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,1
Selahattin Demirtaş%37,4
Muharrem İnce%4,3
Katılım %78,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,2
HDP%41,8
MHP%1,8
Katılım %77,3
2019 YerelYerel
Saadet%35,6
AK Parti%33,9
HDP%25,2
Katılım %80,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%44,5
Sinan Oğan%1,9
Katılım %79,6
2023 MVMilletvekili
İYİ Parti%34,7
AK Parti%34,0
Yeşil Sol Parti%25,2
Katılım %79,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,7
Kemal Kılıçdaroğlu%43,3
Katılım %75,0
2024 YerelYerel
AK Parti%33,7
DEM Parti%25,8
CHP%12,7
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hizan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altınoluk Mah.DEM Parti %30,3%86,6
Aşağıkarasu Mah.DEM Parti %36,8%80,1
Bahçelievler Mah.AK Parti %31,5%82,8
Esentepe Mah.Saadet %35,3%84,9
Gökçimen Mah.AK Parti %45,6%85,4
Kültür Mah.AK Parti %33,2%82,8
Taşlı Pınar Mah.AK Parti %37,8%80,6
Yemişli Mah.AK Parti %27,5%83,1
Yeni Kent Mah.AK Parti %39,4%79,4
Yeşil Ova Mah.AK Parti %38,9%80,6

Altın sandık

Hizan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hizan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeni Kent Mah.%39,4
Yeşil Ova Mah.%38,9
Taşlı Pınar Mah.%37,8
En zayıf
Esentepe Mah.%16,1
Aşağıkarasu Mah.%22,1
Bahçelievler Mah.%31,5
DEM Parti
En güçlü
Aşağıkarasu Mah.%36,8
Esentepe Mah.%33,3
Kültür Mah.%28,3
En zayıf
Bahçelievler Mah.%21,7
Yeşil Ova Mah.%23,1
Yeni Kent Mah.%24,6
CHP
En güçlü
Bahçelievler Mah.%23,5
Yeşil Ova Mah.%11,4
Yeni Kent Mah.%10,6
En zayıf
Esentepe Mah.%9,3
Aşağıkarasu Mah.%9,3
Taşlı Pınar Mah.%10,4

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%79,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,0 / TR %84,1
2019 Yerel%80,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Esentepe Mah.%84,9
Kültür Mah.%82,8
Bahçelievler Mah.%82,8
Yeşil Ova Mah.%80,6
Taşlı Pınar Mah.%80,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeni Kent Mah.%79,4
Aşağıkarasu Mah.%80,1
Taşlı Pınar Mah.%80,6
Yeşil Ova Mah.%80,6
Bahçelievler Mah.%82,8

Hizan seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hizan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hizan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %25,8 ile ikinci oldu.

Hizan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hizan’da 8.408 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 27 sandıkta kullanıldı.

Hizan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0, Kemal Kılıçdaroğlu %44,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,7 ile önde çıktı.

Hizan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

İYİ Parti %34,7, AK Parti %34,0, Yeşil Sol Parti %25,2, Yeniden Refah %1,6, MHP %1,0.

Hizan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hizan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hizan’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hizan’da oyların %27,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 0,4 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Hizan’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçelievler Mah., Altınoluk Mah., Taşlı Pınar Mah..

Hizan’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hizan’da etkin parti sayısı 4,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 7,9 puan.

Hizan’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hizan’da geçersiz oy oranı %5,77 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hizan’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hizan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hizan hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hizan’da AK Parti 2 kez, BDP 1 kez, Saadet 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Hizan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hizan’daki 10 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Hizan’ın altın sandığı hangisi?

Hizan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hizan, Yeşil Ova Mah., 1027 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,42 puan saptı.

Hizan’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni Kent (%39,4) mahallesinde, en düşük oyu Esentepe (%16,1) mahallesinde aldı.

Hizan’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Aşağıkarasu (%36,8) mahallesinde, en düşük oyu Bahçelievler (%21,7) mahallesinde aldı.

Hizan’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Esentepe Mah. (%84,9), en düşük katılım Yeni Kent Mah. (%79,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.