Ahlat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bitlis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ahlat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %33,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ahlat’ta Kemal Kılıçdaroğlu %53,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,2
2024 katılım
%77,2
yerel seçim
Seçmen
18.665
2024
Sandık
59
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ahlat sonuçları Bitlis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAhlat, Bitlis · katılım %77,2AhlatBitlisAK Parti%42,17%37,13DEM Parti%33,70%34,28İYİ Parti%17,80%2,97Yeniden Refah%4,12%14,02CHP%1,15%2,21HÜDA PAR%0,43%2,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAhlat, Bitlis · katılım %83,8AhlatBitlisKılıçdaroğlu%53,64%50,91Erdoğan%43,62%46,45Sinan Oğan%2,50%2,25Muharrem İnce%0,24%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAhlat, Bitlis · katılım %77,3AhlatBitlisKılıçdaroğlu%52,95%50,21Erdoğan%47,05%49,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAhlat, Bitlis · katılım %83,8AhlatBitlisYeşil Sol Parti%46,13%40,84AK Parti%37,43%36,81İYİ Parti%7,05%13,21MHP%5,07%3,55Yeniden Refah%1,30%2,10Memleket%0,47%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ahlat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ahlat’ta oyların %22,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 2,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kırklar Mah.AK Parti → DEM Parti30,85,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,3
BDP%37,6
MHP%21,0
Katılım %83,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%46,0
Recep Tayyip Erdoğan%43,5
Muharrem İnce%6,0
Katılım %86,6
2018 MVMilletvekili
HDP%49,0
AK Parti%34,8
MHP%8,0
Katılım %86,6
2019 YerelYerel
AK Parti%48,1
HDP%33,7
Saadet%15,8
Katılım %83,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,6
Recep Tayyip Erdoğan%43,6
Sinan Oğan%2,5
Katılım %83,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%46,1
AK Parti%37,4
İYİ Parti%7,1
Katılım %83,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,0
Recep Tayyip Erdoğan%47,1
Katılım %77,3
2024 YerelYerel
AK Parti%42,2
DEM Parti%33,7
İYİ Parti%17,8
Katılım %77,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ahlat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Erkizan Mah.AK Parti %50,0%74,8
Haraba Şehir Mah.AK Parti %55,2%92,5
Kacer Mah.DEM Parti %59,0%82,6
Kale Mah.DEM Parti %43,5%84,1
Kulaksız Mah.DEM Parti %61,6%83,3
Kultur Mah.Yeniden Refah %62,1%89,6
Kurtulus Mah.Yeniden Refah %79,7%91,7
Kırklar Mah.DEM Parti %39,6%75,5
Orta Mah.DEM Parti %49,0%87,1
Saray Mah.DEM Parti %76,6%87,1
Selçuklu Mah.AK Parti %44,5%76,8
Tahtı Süleyman Mah.DEM Parti %47,9%85,7
Tunus Mah.AK Parti %50,3%72,5
Yildizlar Mah.DEM Parti %63,1%87,1
İki Kubbe Mah.DEM Parti %54,0%80,9

Altın sandık

Ahlat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ahlat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tunus Mah.%50,3
Erkizan Mah.%50,0
Selçuklu Mah.%44,5
En zayıf
Kurtulus Mah.%14,7
Yildizlar Mah.%19,7
Kacer Mah.%25,9
DEM Parti
En güçlü
Yildizlar Mah.%63,1
Kulaksız Mah.%61,6
Kacer Mah.%59,0
En zayıf
Kurtulus Mah.%5,5
Erkizan Mah.%17,5
Selçuklu Mah.%29,4
İYİ Parti
En güçlü
Erkizan Mah.%25,6
Kırklar Mah.%20,0
Selçuklu Mah.%19,7
En zayıf
Kulaksız Mah.%3,9
Kacer Mah.%9,1
Tahtı Süleyman Mah.%9,3

Seçime katılım

2024 Yerel%77,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%77,3 / TR %84,1
2019 Yerel%83,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kurtulus Mah.%91,7
Yildizlar Mah.%87,1
Orta Mah.%87,1
Tahtı Süleyman Mah.%85,7
Kale Mah.%84,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tunus Mah.%72,5
Erkizan Mah.%74,8
Kırklar Mah.%75,5
Selçuklu Mah.%76,8
İki Kubbe Mah.%80,9

Ahlat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ahlat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ahlat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %33,7 ile ikinci oldu.

Ahlat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ahlat’ta 18.665 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 59 sandıkta kullanıldı.

Ahlat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,6, Recep Tayyip Erdoğan %43,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,0 ile önde çıktı.

Ahlat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %46,1, AK Parti %37,4, İYİ Parti %7,0, MHP %5,1, Yeniden Refah %1,3.

Ahlat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ahlat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ahlat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ahlat’ta oyların %22,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 2,9 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Ahlat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kırklar Mah..

Ahlat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ahlat’ta etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 8,5 puan.

Ahlat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 11,2 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 4,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ahlat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ahlat’ta geçersiz oy oranı %5,24 (Bitlis: %7,11). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ahlat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ahlat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ahlat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ahlat’ta AK Parti 3 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.

Ahlat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ahlat’taki 15 mahallenin 9 tanesinde DEM Parti, 4 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Ahlat’ın altın sandığı hangisi?

Ahlat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ahlat, Selçuklu Mah., 1043 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Ahlat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tunus (%50,3) mahallesinde, en düşük oyu Kurtulus (%14,7) mahallesinde aldı.

Ahlat’ta DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yildizlar (%63,1) mahallesinde, en düşük oyu Kurtulus (%5,5) mahallesinde aldı.

Ahlat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurtulus Mah. (%91,7), en düşük katılım Tunus Mah. (%72,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bitlis il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.