Genç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bingöl · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Genç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Genç’te Recep Tayyip Erdoğan %82,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%37,5
2024 katılım
%69,5
yerel seçim
Seçmen
13.934
2024
Sandık
45
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Genç sonuçları Bingöl geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGenç, Bingöl · katılım %69,5GençBingölYeniden Refah%37,55%21,35AK Parti%34,10%34,83HÜDA PAR%18,22%10,52DEM Parti%7,38%18,12CHP%0,98%3,63Saadet%0,88%0,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGenç, Bingöl · katılım %78,4GençBingölErdoğan%78,98%65,08Kılıçdaroğlu%19,08%32,53Sinan Oğan%1,49%2,00Muharrem İnce%0,45%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGenç, Bingöl · katılım %74,8GençBingölErdoğan%82,23%68,08Kılıçdaroğlu%17,77%31,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGenç, Bingöl · katılım %78,4GençBingölAK Parti%43,96%39,41MHP%24,15%13,81Yeşil Sol Parti%13,89%25,13Yeniden Refah%9,10%10,36CHP%3,34%5,31ittifak)%1,71%1,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Genç’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Genç’te oyların %56,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 42,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yenişehir Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,30,4
Cumhuriyet Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah58,05,3
Kültür Mah.Cumhur İttifakı → Yeniden Refah54,85,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%53,1
Saadet%25,9
BDP%11,3
Katılım %82,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,8
Selahattin Demirtaş%12,9
Muharrem İnce%3,2
Katılım %81,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,0
HDP%14,0
MHP%9,9
Katılım %81,2
2019 YerelYerel
AK Parti%51,5
MHP%30,0
HDP%14,9
Katılım %74,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,0
Kemal Kılıçdaroğlu%19,1
Sinan Oğan%1,5
Katılım %78,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%44,0
MHP%24,2
Yeşil Sol Parti%13,9
Katılım %78,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%82,2
Kemal Kılıçdaroğlu%17,8
Katılım %74,8
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%37,6
AK Parti%34,1
HÜDA PAR%18,2
Katılım %69,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Genç’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.Yeniden Refah %39,7%72,5
Kültür Mah.Yeniden Refah %37,8%68,6
Yenişehir Mah.Yeniden Refah %35,8%68,4
Yeşildere Mah.Yeniden Refah %49,3%95,4
Yoldaşan Mah.AK Parti %51,0%96,6

Altın sandık

Genç’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%69,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,8 / TR %84,1
2019 Yerel%74,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%72,5
Kültür Mah.%68,6
Yenişehir Mah.%68,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenişehir Mah.%68,4
Kültür Mah.%68,6
Cumhuriyet Mah.%72,5

Genç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Genç’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Genç’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %37,5 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.

Genç’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Genç’te 13.934 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 45 sandıkta kullanıldı.

Genç’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,0, Kemal Kılıçdaroğlu %19,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %82,2 ile önde çıktı.

Genç’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %44,0, MHP %24,1, Yeşil Sol Parti %13,9, Yeniden Refah %9,1, CHP %3,3.

Genç’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Genç’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 18,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Genç’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Genç’te oyların %56,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 42,5 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Genç’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yenişehir Mah., Cumhuriyet Mah., Kültür Mah..

Genç’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Genç’te etkin parti sayısı 3,38; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,5 puan.

Genç’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Genç’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Genç’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Genç’te geçersiz oy oranı %7,49 (Bingöl: %8,88). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Genç’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Genç’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Genç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Genç’te AK Parti 4 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Genç’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Genç’teki 5 mahallenin 4 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Genç’in altın sandığı hangisi?

Genç’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Genç, Cumhuriyet Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,38 puan saptı.

Genç’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %69,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%72,5), en düşük katılım Yenişehir Mah. (%68,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bingöl il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.