Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bayburt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %38,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 3,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %81,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%39,5
2024 katılım
%68,1
yerel seçim
Seçmen
28.894
2024
Sandık
93
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Bayburt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Bayburt · katılım %68,1MerkezBayburtAK Parti%39,54%40,14MHP%38,23%37,28Yeniden Refah%8,07%7,21CHP%4,36%3,39Saadet%3,90%4,14DEVA%1,80%1,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Bayburt · katılım %87,1MerkezBayburtErdoğan%78,01%78,85Kılıçdaroğlu%15,81%15,45Sinan Oğan%5,99%5,51Muharrem İnce%0,19%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Bayburt · katılım %85,0MerkezBayburtErdoğan%81,75%82,45Kılıçdaroğlu%18,25%17,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Bayburt · katılım %87,1MerkezBayburtAK Parti%59,28%59,62İYİ Parti%16,74%16,27MHP%16,14%16,56Yeniden Refah%2,99%2,96Zafer Partisi%1,50%1,36BBP%0,77%0,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %19,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 11,0 puan.

9 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti14 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mehmet Çelebi Mah.MHP (aynı)26,54,6
Karasakal Mah.MHP → AK Parti24,01,6
Şeyhhayran Mah.MHP → AK Parti23,30,5
Camiikebir Mah.MHP → AK Parti22,913,7
Gençosman Mah.MHP → AK Parti22,81,0
Zahit Mah.MHP → AK Parti22,20,4
Şingah Mah.MHP → AK Parti19,84,2
Esentepe Mah.MHP → AK Parti19,71,4
Kadızade Mah.MHP (aynı)19,01,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,1
MHP%38,3
Saadet%8,0
Katılım %86,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,9
Muharrem İnce%8,7
Meral Akşener%6,4
Katılım %85,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,5
MHP%28,7
İYİ Parti%6,6
Katılım %85,2
2019 YerelYerel
MHP%56,6
AK Parti%35,8
Saadet%3,0
Katılım %79,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%78,0
Kemal Kılıçdaroğlu%15,8
Sinan Oğan%6,0
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%59,3
İYİ Parti%16,7
MHP%16,1
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%81,8
Kemal Kılıçdaroğlu%18,3
Katılım %85,0
2024 YerelYerel
AK Parti%39,5
MHP%38,2
Yeniden Refah%8,1
Katılım %68,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bayburt M Tipi Kapali Cezaevi Mah.MHP %42,9%107,7
Camiikebir Mah.AK Parti %46,7%83,5
Esentepe Mah.AK Parti %38,7%66,9
Gençosman Mah.AK Parti %40,2%67,9
Halfikale (kaleardi) Mah.AK Parti %41,2%79,2
Kadızade Mah.MHP %38,2%76,0
Karasakal Mah.AK Parti %39,9%77,6
Mehmet Çelebi Mah.MHP %41,8%71,1
Tuzcuzade Mah.AK Parti %38,4%59,3
Uzungazi Mah.MHP %50,0%81,2
Velişaban Mah.MHP %42,5%73,2
Veysel Mah.AK Parti %46,9%81,9
Zahit Mah.AK Parti %38,5%68,4
Şeyhhayran Mah.AK Parti %38,7%71,7
Şingah Mah.AK Parti %41,3%66,7

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Veysel Mah.%46,9
Şingah Mah.%41,3
Halfikale (kaleardi) Mah.%41,2
En zayıf
Uzungazi Mah.%30,3
Velişaban Mah.%33,3
Kadızade Mah.%36,8
MHP
En güçlü
Uzungazi Mah.%50,0
Velişaban Mah.%42,5
Mehmet Çelebi Mah.%41,8
En zayıf
Tuzcuzade Mah.%36,5
Şingah Mah.%37,1
Esentepe Mah.%37,3
Yeniden Refah
En güçlü
Mehmet Çelebi Mah.%10,1
Esentepe Mah.%10,0
Tuzcuzade Mah.%9,1
En zayıf
Halfikale (kaleardi) Mah.%6,4
Kadızade Mah.%6,4
Veysel Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%68,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,0 / TR %84,1
2019 Yerel%79,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Veysel Mah.%81,9
Uzungazi Mah.%81,2
Halfikale (kaleardi) Mah.%79,2
Kadızade Mah.%76,0
Velişaban Mah.%73,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tuzcuzade Mah.%59,3
Şingah Mah.%66,7
Esentepe Mah.%66,9
Gençosman Mah.%67,9
Zahit Mah.%68,4

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %39,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %38,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 28.894 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 93 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %78,0, Kemal Kılıçdaroğlu %15,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %81,8 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %59,3, İYİ Parti %16,7, MHP %16,1, Yeniden Refah %3,0, Zafer Partisi %1,5.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %19,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 11,0 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Mehmet Çelebi Mah., Karasakal Mah., Şeyhhayran Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,19; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,3 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,22 (Bayburt: %4,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 2 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 15 mahallenin 10 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Şingah Mah., 1050 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,03 puan saptı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Veysel (%46,9) mahallesinde, en düşük oyu Uzungazi (%30,2) mahallesinde aldı.

Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Uzungazi (%50,0) mahallesinde, en düşük oyu Tuzcuzade (%36,5) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Veysel Mah. (%81,9), en düşük katılım Tuzcuzade Mah. (%59,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bayburt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.