Demirözü Seçim Sonuçları

2014–2024 · Bayburt · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Demirözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Demirözü’de Recep Tayyip Erdoğan %88,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%53,9
2024 katılım
%79,0
yerel seçim
Seçmen
1.735
2024
Sandık
7
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Demirözü sonuçları Bayburt geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDemirözü, Bayburt · katılım %79,0DemirözüBayburtAK Parti%53,93%40,14MHP%25,11%37,28Saadet%19,67%4,14Yeniden Refah%1,13%7,21BTP%0,08%0,12BBP%0,08%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDemirözü, Bayburt · katılım %90,8DemirözüBayburtErdoğan%86,63%78,85Kılıçdaroğlu%11,20%15,45Sinan Oğan%2,13%5,51Muharrem İnce%0,04%0,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDemirözü, Bayburt · katılım %91,0DemirözüBayburtErdoğan%88,70%82,45Kılıçdaroğlu%11,30%17,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDemirözü, Bayburt · katılım %90,8DemirözüBayburtAK Parti%62,47%59,62MHP%20,43%16,56İYİ Parti%11,89%16,27Yeniden Refah%2,52%2,96BBP%0,59%0,73Zafer Partisi%0,59%1,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Demirözü’nün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Demirözü’de oyların %23,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 11,6 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti2 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,7
MHP%39,2
Saadet%2,7
Katılım %88,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%85,4
Muharrem İnce%9,1
Meral Akşener%3,1
Katılım %89,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%63,4
MHP%21,7
CHP%5,8
Katılım %89,9
2019 YerelYerel
AK Parti%73,8
MHP%21,7
İYİ Parti%1,7
Katılım %77,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%86,6
Kemal Kılıçdaroğlu%11,2
Sinan Oğan%2,1
Katılım %90,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%62,5
MHP%20,4
İYİ Parti%11,9
Katılım %90,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%88,7
Kemal Kılıçdaroğlu%11,3
Katılım %91,0
2024 YerelYerel
AK Parti%53,9
MHP%25,1
Saadet%19,7
Katılım %79,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Demirözü’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Esentepe Mah.AK Parti %51,1%78,7
Güneşli Mah.AK Parti %68,0%77,6
Karsiyaka Mah.MHP %49,6%88,7
Pinarbasi Mah.AK Parti %56,5%85,7
Yesilyurt Mah.MHP %53,7%90,3
Çiftetaş Mah.AK Parti %66,1%98,4
Şirin Mah.AK Parti %51,0%76,2

Altın sandık

Demirözü’nün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Demirözü’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Pinarbasi Mah.%56,5
Esentepe Mah.%51,1
Şirin Mah.%51,0
En zayıf
Yesilyurt Mah.%41,6
Karsiyaka Mah.%43,8
Şirin Mah.%51,0
MHP
En güçlü
Yesilyurt Mah.%53,7
Karsiyaka Mah.%49,6
Pinarbasi Mah.%34,4
En zayıf
Şirin Mah.%24,7
Esentepe Mah.%29,3
Pinarbasi Mah.%34,4
Saadet
En güçlü
Şirin Mah.%23,5
Esentepe Mah.%17,7
Karsiyaka Mah.%0,3
En zayıf
Karsiyaka Mah.%0,3
Esentepe Mah.%17,7
Şirin Mah.%23,5

Seçime katılım

2024 Yerel%79,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,0 / TR %84,1
2019 Yerel%77,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yesilyurt Mah.%90,3
Karsiyaka Mah.%88,7
Pinarbasi Mah.%85,7
Esentepe Mah.%78,7
Şirin Mah.%76,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şirin Mah.%76,2
Esentepe Mah.%78,7
Pinarbasi Mah.%85,7
Karsiyaka Mah.%88,7
Yesilyurt Mah.%90,3

Demirözü seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Demirözü’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Demirözü’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %25,1 ile ikinci oldu.

Demirözü’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Demirözü’de 1.735 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 7 sandıkta kullanıldı.

Demirözü’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %86,6, Kemal Kılıçdaroğlu %11,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %88,7 ile önde çıktı.

Demirözü’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %62,5, MHP %20,4, İYİ Parti %11,9, Yeniden Refah %2,5, BBP %0,6.

Demirözü’nün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Demirözü’nün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Demirözü’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Demirözü’de oyların %23,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 11,6 puan.

Demirözü’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Demirözü’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Demirözü’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Demirözü’de etkin parti sayısı 2,55; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 28,8 puan.

Demirözü’nün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Demirözü’de geçersiz oy oranı %3,5 (Bayburt: %4,23). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Demirözü’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Demirözü’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Demirözü hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Demirözü’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Demirözü’nün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Demirözü’deki 7 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.

Demirözü’nün altın sandığı hangisi?

Demirözü’nün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Demirözü, Esentepe Mah., 1004 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,18 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,25 puan sapmayla verdi.

Demirözü’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pinarbasi (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Yesilyurt (%41,5) mahallesinde aldı.

Demirözü’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yesilyurt (%53,7) mahallesinde, en düşük oyu Şirin (%24,7) mahallesinde aldı.

Demirözü’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yesilyurt Mah. (%90,3), en düşük katılım Şirin Mah. (%76,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Bayburt il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.