Sason Seçim Sonuçları

2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sason’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %27,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 22,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sason’da Recep Tayyip Erdoğan %62,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%32,8
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
8.994
2024
Sandık
40
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sason sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSason, Batman · katılım %84,3SasonBatmanAK Parti%32,75%17,28Saadet%27,93%2,09Yeniden Refah%17,21%3,71CHP%16,73%3,37DEM Parti%2,74%57,04HÜDA PAR%1,54%13,92Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSason, Batman · katılım %78,3SasonBatmanErdoğan%60,07%30,95Kılıçdaroğlu%37,57%67,57Sinan Oğan%1,82%1,20Muharrem İnce%0,54%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSason, Batman · katılım %75,1SasonBatmanErdoğan%62,01%31,94Kılıçdaroğlu%37,99%68,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSason, Batman · katılım %78,4SasonBatmanAK Parti%48,77%28,38Yeşil Sol Parti%22,53%59,29CHP%21,36%7,91MHP%2,54%1,13Yeniden Refah%1,93%1,06BBP%0,66%0,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sason’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sason’da oyların %49,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Saadet lehine 25,1 puan.

11 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti12 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gürpınar Mah.CHP → Saadet69,826,7
Yeşilova Mah.AK Parti → Saadet65,718,8
Yıldız Mah.AK Parti → Yeniden Refah64,310,1
Sevek Mah.CHP → AK Parti62,744,6
Yeni Mah.CHP → AK Parti59,234,5
Orta Mah.AK Parti → Saadet56,44,6
Aykut Ozan Mah.AK Parti → Saadet56,12,3
Tekinler Mah.CHP → AK Parti51,09,6
Emek Mah.CHP → AK Parti46,95,3
Yaylatepe Mah.CHP → AK Parti42,921,2
Zafer Mah.CHP (aynı)29,94,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
Saadet%43,9
AK Parti%34,9
CHP%15,3
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,3
Selahattin Demirtaş%30,3
Muharrem İnce%7,4
Katılım %77,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%52,8
HDP%35,0
CHP%3,5
Katılım %77,5
2019 YerelYerel
AK Parti%55,4
CHP%43,1
MHP%0,6
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,1
Kemal Kılıçdaroğlu%37,6
Sinan Oğan%1,8
Katılım %78,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,8
Yeşil Sol Parti%22,5
CHP%21,4
Katılım %78,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,0
Kemal Kılıçdaroğlu%38,0
Katılım %75,1
2024 YerelYerel
AK Parti%32,8
Saadet%27,9
Yeniden Refah%17,2
Katılım %84,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sason’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydinlik Mah.Saadet %62,8%93,7
Aykut Ozan Mah.Saadet %30,1%79,2
Aşağı Mah.AK Parti %39,7%78,4
Baris Mah.Saadet %66,2%93,7
Beşevler Mah.CHP %50,7%83,9
Binekli Mah.AK Parti %60,2%88,8
Demetevler Mah.CHP %63,3%91,0
Dumlupınar Mah.Saadet %50,6%97,2
Emek Mah.AK Parti %33,3%86,8
Erdemli Mah.Saadet %61,7%94,3
Gunluce Mah.AK Parti %64,4%98,0
Gürpınar Mah.Saadet %50,5%91,8
Haydar Mah.AK Parti %54,2%97,4
Karşıyaka Mah.AK Parti %37,5%93,3
Karşıyaka Mah.Saadet %63,4%96,1
Kayabaşı Mah.AK Parti %44,1%98,7
Kockaya Mah.AK Parti %51,5%94,5
Kurtuluş Mah.Saadet %32,0%91,8
Mehmet Akif Mah.AK Parti %44,1%83,8
Orta Mah.Saadet %33,3%76,8

Altın sandık

Sason’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sason’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Tepe Mah.%62,7
Yeni Mah.%51,7
Kockaya Mah.%51,5
En zayıf
Gürpınar Mah.%23,8
Yeşilova Mah.%25,2
Yıldız Mah.%25,4
Saadet
En güçlü
Aydinlik Mah.%62,8
Gürpınar Mah.%50,5
Yeşilova Mah.%44,0
En zayıf
Zafer Mah.%5,8
Kockaya Mah.%14,1
Yaylatepe Mah.%16,7
Yeniden Refah
En güçlü
Yıldız Mah.%35,5
Kockaya Mah.%32,7
Aşağı Mah.%21,7
En zayıf
Aydinlik Mah.%2,3
Tepe Mah.%3,2
Gürpınar Mah.%7,6

Seçime katılım

2024 Yerel%84,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%75,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kockaya Mah.%94,5
Aydinlik Mah.%93,7
Gürpınar Mah.%91,8
Yeni Mah.%88,4
Emek Mah.%86,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%76,8
Aşağı Mah.%78,4
Aykut Ozan Mah.%79,2
Yıldız Mah.%80,9
Yeşilova Mah.%83,5

Sason seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sason’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sason’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %27,9 ile ikinci oldu.

Sason’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sason’da 8.994 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 40 sandıkta kullanıldı.

Sason’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,1, Kemal Kılıçdaroğlu %37,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,0 ile önde çıktı.

Sason’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,8, Yeşil Sol Parti %22,5, CHP %21,4, MHP %2,5, Yeniden Refah %1,9.

Sason’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sason’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sason’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sason’da oyların %49,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Saadet lehine 25,1 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Sason’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 11 salıncak mahalle var; en oynakları Gürpınar Mah., Yeşilova Mah., Yıldız Mah..

Sason’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sason’da etkin parti sayısı 4,1; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 4,8 puan.

Sason’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 5,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sason’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sason’da geçersiz oy oranı %6,45 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sason’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sason’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sason hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sason’da AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.

Sason’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sason’daki 36 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 12 tanesinde Saadet, 7 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Sason’un altın sandığı hangisi?

Sason’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sason, Emek Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,27 puan saptı.

Sason’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tepe (%62,6) mahallesinde, en düşük oyu Gürpınar (%23,8) mahallesinde aldı.

Sason’da Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Aydinlik (%62,8) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%5,8) mahallesinde aldı.

Sason’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kockaya Mah. (%94,5), en düşük katılım Orta Mah. (%76,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Batman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.