Hasankeyf Seçim Sonuçları

2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Hasankeyf’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 48,8 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Hasankeyf’te Recep Tayyip Erdoğan %50,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,3
2024 katılım
%85,0
yerel seçim
Seçmen
3.189
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Hasankeyf sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHasankeyf, Batman · katılım %85,0HasankeyfBatmanCHP%49,30%3,37AK Parti%37,13%17,28DEM Parti%8,76%57,04HÜDA PAR%1,53%13,92Yeniden Refah%1,33%3,71İYİ Parti%0,86%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHasankeyf, Batman · katılım %83,9HasankeyfBatmanKılıçdaroğlu%50,78%67,57Erdoğan%46,30%30,95Sinan Oğan%2,46%1,20Muharrem İnce%0,46%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHasankeyf, Batman · katılım %79,2HasankeyfBatmanErdoğan%50,09%31,94Kılıçdaroğlu%49,91%68,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHasankeyf, Batman · katılım %83,9HasankeyfBatmanAK Parti%43,11%28,38Yeşil Sol Parti%39,92%59,29CHP%10,02%7,91MHP%2,43%1,13Yeniden Refah%1,57%1,06SOL Parti%0,64%0,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Hasankeyf’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Hasankeyf’te oyların %52,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 37,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti0 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%33,3
BDP%32,7
Saadet%27,9
Katılım %87,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,9
Selahattin Demirtaş%38,8
Muharrem İnce%7,8
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,2
HDP%38,3
Saadet%16,6
Katılım %87,0
2019 YerelYerel
AK Parti%62,3
HDP%34,8
MHP%0,9
Katılım %90,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,8
Recep Tayyip Erdoğan%46,3
Sinan Oğan%2,5
Katılım %83,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
Yeşil Sol Parti%39,9
CHP%10,0
Katılım %83,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,1
Kemal Kılıçdaroğlu%49,9
Katılım %79,2
2024 YerelYerel
CHP%49,3
AK Parti%37,1
DEM Parti%8,8
Katılım %85,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Hasankeyf’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Dicle Mah.CHP %50,3%86,4
Eyyubi Mah.CHP %44,8%84,9
Kültür Mah.CHP %57,1%86,3
Raman Mah.CHP %46,8%83,2

Altın sandık

Hasankeyf’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Hasankeyf’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kültür Mah.%57,1
Dicle Mah.%50,3
Raman Mah.%46,8
En zayıf
Eyyubi Mah.%44,8
Raman Mah.%46,8
Dicle Mah.%50,3
AK Parti
En güçlü
Eyyubi Mah.%39,5
Raman Mah.%38,2
Dicle Mah.%36,3
En zayıf
Kültür Mah.%33,8
Dicle Mah.%36,3
Raman Mah.%38,2
DEM Parti
En güçlü
Dicle Mah.%11,0
Raman Mah.%10,1
Kültür Mah.%7,8
En zayıf
Eyyubi Mah.%5,2
Kültür Mah.%7,8
Raman Mah.%10,1

Seçime katılım

2024 Yerel%85,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%83,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%79,2 / TR %84,1
2019 Yerel%90,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dicle Mah.%86,4
Kültür Mah.%86,3
Eyyubi Mah.%84,9
Raman Mah.%83,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Raman Mah.%83,2
Eyyubi Mah.%84,9
Kültür Mah.%86,3
Dicle Mah.%86,4

Hasankeyf seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Hasankeyf’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Hasankeyf’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu.

Hasankeyf’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Hasankeyf’te 3.189 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Hasankeyf’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,8, Recep Tayyip Erdoğan %46,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,1 ile önde çıktı.

Hasankeyf’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,1, Yeşil Sol Parti %39,9, CHP %10,0, MHP %2,4, Yeniden Refah %1,6.

Hasankeyf’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Hasankeyf’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Hasankeyf’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Hasankeyf’te oyların %52,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 37,1 puan.

Hasankeyf’te salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Hasankeyf’te salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Hasankeyf’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Hasankeyf’te etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,2 puan.

Hasankeyf’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Hasankeyf’te geçersiz oy oranı %5,65 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Hasankeyf’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Hasankeyf’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Hasankeyf hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Hasankeyf’te AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Hasankeyf’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Hasankeyf’teki 4 mahallenin 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Hasankeyf’in altın sandığı hangisi?

Hasankeyf’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Hasankeyf, Raman Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.

Hasankeyf’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kültür (%57,1) mahallesinde, en düşük oyu Eyyubi (%44,8) mahallesinde aldı.

Hasankeyf’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Eyyubi (%39,5) mahallesinde, en düşük oyu Kültür (%33,8) mahallesinde aldı.

Hasankeyf’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dicle Mah. (%86,4), en düşük katılım Raman Mah. (%83,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Batman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.