Beşiri Seçim Sonuçları

2014–2024 · Batman · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Beşiri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,4 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %29,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beşiri’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%48,4
2024 katılım
%88,1
yerel seçim
Seçmen
7.018
2024
Sandık
24
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Beşiri sonuçları Batman geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBeşiri, Batman · katılım %88,1BeşiriBatmanYeniden Refah%48,38%3,71AK Parti%29,33%17,28DEM Parti%17,93%57,04HÜDA PAR%2,28%13,92Saadet%0,53%2,09Hak Par%0,50%0,24Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBeşiri, Batman · katılım %85,9BeşiriBatmanKılıçdaroğlu%64,61%67,57Erdoğan%33,91%30,95Sinan Oğan%1,19%1,20Muharrem İnce%0,29%0,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBeşiri, Batman · katılım %81,1BeşiriBatmanKılıçdaroğlu%63,91%68,06Erdoğan%36,09%31,94Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBeşiri, Batman · katılım %85,8BeşiriBatmanYeşil Sol Parti%50,60%59,29AK Parti%32,14%28,38CHP%12,84%7,91MHP%1,46%1,13Yeniden Refah%0,81%1,06SOL Parti%0,56%0,57Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Beşiri’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Beşiri’de oyların %53,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 30,0 puan.

6 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Mehmet Yatkın Mah.Saadet → Yeniden Refah57,625,3
Kobin Mah.AK Parti → Yeniden Refah56,724,5
Bağdu Mah.Saadet → Yeniden Refah55,518,0
Sehit Nihat Ozcan Mah.Saadet → Yeniden Refah53,013,1
Behrem Yoğun Mah.Saadet → Yeniden Refah48,97,5
Cumhuriyet Mah.AK Parti → DEM Parti44,65,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BDP%50,5
AK Parti%42,2
HÜDA PAR%5,4
Katılım %92,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Selahattin Demirtaş%62,7
Recep Tayyip Erdoğan%33,2
Muharrem İnce%2,7
Katılım %87,0
2018 MVMilletvekili
HDP%64,7
AK Parti%27,9
Saadet%3,7
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
Saadet%41,5
AK Parti%40,9
HDP%16,3
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,6
Recep Tayyip Erdoğan%33,9
Sinan Oğan%1,2
Katılım %85,9
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%50,6
AK Parti%32,1
CHP%12,8
Katılım %85,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,9
Recep Tayyip Erdoğan%36,1
Katılım %81,1
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%48,4
AK Parti%29,3
DEM Parti%17,9
Katılım %88,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Beşiri’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bağdu Mah.Yeniden Refah %51,1%86,7
Behrem Yoğun Mah.Yeniden Refah %42,3%90,1
Cumhuriyet Mah.DEM Parti %47,2%84,4
Karaduman Mah.DEM Parti %53,0%91,2
Kiyanc Mah.DEM Parti %61,2%93,6
Kobin Mah.Yeniden Refah %53,0%89,0
Mehmet Yatkın Mah.Yeniden Refah %52,5%86,9
Sehit Nihat Ozcan Mah.Yeniden Refah %46,8%90,3
Turgut Ozal Mah.DEM Parti %59,2%95,3

Altın sandık

Beşiri’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Beşiri’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Kobin Mah.%53,0
Mehmet Yatkın Mah.%52,5
Bağdu Mah.%51,1
En zayıf
Turgut Ozal Mah.%0,4
Cumhuriyet Mah.%42,0
Behrem Yoğun Mah.%42,3
AK Parti
En güçlü
Karaduman Mah.%42,9
Turgut Ozal Mah.%38,9
Kiyanc Mah.%37,1
En zayıf
Cumhuriyet Mah.%7,3
Mehmet Yatkın Mah.%27,1
Kobin Mah.%28,5
DEM Parti
En güçlü
Kiyanc Mah.%61,2
Turgut Ozal Mah.%59,2
Karaduman Mah.%53,0
En zayıf
Bağdu Mah.%11,9
Mehmet Yatkın Mah.%14,5
Sehit Nihat Ozcan Mah.%14,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%81,1 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Turgut Ozal Mah.%95,3
Kiyanc Mah.%93,6
Karaduman Mah.%91,2
Sehit Nihat Ozcan Mah.%90,3
Behrem Yoğun Mah.%90,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%84,4
Bağdu Mah.%86,7
Mehmet Yatkın Mah.%86,9
Kobin Mah.%89,0
Behrem Yoğun Mah.%90,1

Beşiri seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Beşiri’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Beşiri’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,4 oyla Yeniden Refah kazandı. AK Parti %29,3 ile ikinci oldu.

Beşiri’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Beşiri’de 7.018 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 24 sandıkta kullanıldı.

Beşiri’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,6, Recep Tayyip Erdoğan %33,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,9 ile önde çıktı.

Beşiri’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %50,6, AK Parti %32,1, CHP %12,8, MHP %1,5, Yeniden Refah %0,8.

Beşiri’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Beşiri’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,2 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Beşiri’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Beşiri’de oyların %53,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 30,0 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Beşiri’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Mehmet Yatkın Mah., Kobin Mah., Bağdu Mah..

Beşiri’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Beşiri’de etkin parti sayısı 2,83; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,0 puan.

Beşiri’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Beşiri’de geçersiz oy oranı %5,71 (Batman: %6,77). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Beşiri’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beşiri’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Beşiri hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beşiri’de BDP 1 kez, HDP 1 kez, Saadet 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Beşiri’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Beşiri’deki 9 mahallenin 5 tanesinde Yeniden Refah, 4 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Beşiri’nin altın sandığı hangisi?

Beşiri’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beşiri, Mehmet Yatkın Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,59 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,55 puan sapmayla verdi.

Beşiri’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kobin (%53,0) mahallesinde, en düşük oyu Turgut Ozal (%0,4) mahallesinde aldı.

Beşiri’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karaduman (%42,9) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%7,3) mahallesinde aldı.

Beşiri’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Turgut Ozal Mah. (%95,3), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%84,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Batman il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.