Sındırgı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sındırgı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sındırgı’da Recep Tayyip Erdoğan %57,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%52,6
2024 katılım
%91,6
yerel seçim
Seçmen
28.557
2024
Sandık
122
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sındırgı sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSındırgı, Balıkesir · katılım %91,6SındırgıBalıkesirCHP%52,57%46,31AK Parti%40,16%39,06Yeniden Refah%3,17%3,18İYİ Parti%1,57%5,21BBP%0,87%0,40Saadet%0,45%0,85Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSındırgı, Balıkesir · katılım %92,4SındırgıBalıkesirErdoğan%53,97%45,04Kılıçdaroğlu%41,05%48,70Sinan Oğan%3,66%5,58Muharrem İnce%1,33%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSındırgı, Balıkesir · katılım %90,1SındırgıBalıkesirErdoğan%57,60%47,74Kılıçdaroğlu%42,40%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSındırgı, Balıkesir · katılım %92,4SındırgıBalıkesirAK Parti%42,04%33,97CHP%27,99%31,37İYİ Parti%12,38%14,77MHP%6,91%8,01Yeniden Refah%2,54%2,08Zafer Partisi%1,31%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sındırgı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sındırgı’da oyların %12,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 8,7 puan.

3 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti43 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yusufçamı Mah.AK Parti → CHP29,15,1
Mumcuköy Mah.AK Parti → CHP23,19,8
Gölcük Mah.AK Parti → CHP19,024,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%46,6
CHP%38,7
MHP%12,2
Katılım %95,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,1
Muharrem İnce%32,2
Meral Akşener%10,9
Katılım %92,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,1
CHP%27,6
İYİ Parti%12,8
Katılım %92,8
2019 YerelYerel
AK Parti%50,4
CHP%45,4
BBP%1,5
Katılım %93,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,0
Kemal Kılıçdaroğlu%41,1
Sinan Oğan%3,7
Katılım %92,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%42,0
CHP%28,0
İYİ Parti%12,4
Katılım %92,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,6
Kemal Kılıçdaroğlu%42,4
Katılım %90,1
2024 YerelYerel
CHP%52,6
AK Parti%40,2
Yeniden Refah%3,2
Katılım %91,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sındırgı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.CHP %37,9%99,1
Akçakısrak Mah.AK Parti %58,4%90,0
Alacaatlı Mah.CHP %49,4%90,4
Alakır Mah.AK Parti %63,7%97,3
Alayaka Mah.CHP %65,3%92,4
Armutlu Mah.CHP %57,7%95,4
Aslandede Mah.AK Parti %84,2%92,5
Bayraklı Mah.CHP %49,0%99,1
Bulak Mah.CHP %76,4%93,1
Bükrecik Mah.AK Parti %46,5%94,9
Büyükdağdere Mah.CHP %74,7%97,4
Camicedit Mah.CHP %55,9%85,9
Camikebir Mah.CHP %56,4%86,0
Cüneyt Mah.CHP %66,2%98,7
Danaçayır Mah.AK Parti %75,0%104,3
Dedeler Mah.AK Parti %76,7%83,3
Derecikören Mah.AK Parti %87,6%88,9
Devletlibaba Mah.CHP %48,9%91,7
Düvertepe Mah.CHP %85,1%92,9
Düğüncüler Mah.AK Parti %51,2%89,5

Altın sandık

Sındırgı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sındırgı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kocasinan Mah.%86,5
Işıklar Mah.%74,9
Büyükdağdere Mah.%74,7
En zayıf
Karakaya Mah.%28,2
Akçakısrak Mah.%35,5
Kınık Mah.%35,9
AK Parti
En güçlü
Karakaya Mah.%61,4
Yaylabayır Mah.%58,8
Akçakısrak Mah.%58,4
En zayıf
Kocasinan Mah.%9,0
Büyükdağdere Mah.%20,1
Işıklar Mah.%23,1

Seçime katılım

2024 Yerel%91,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,1 / TR %84,1
2019 Yerel%93,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kocasinan Mah.%97,6
Pürsünler Mah.%97,4
Büyükdağdere Mah.%97,4
Karakaya Mah.%96,7
Yüreğil Mah.%96,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%84,3
Yağcıbedir Mah.%85,2
Camicedit Mah.%85,9
Camikebir Mah.%86,0
Çavdaroğlu Mah.%89,0

Sındırgı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sındırgı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sındırgı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu.

Sındırgı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sındırgı’da 28.557 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 122 sandıkta kullanıldı.

Sındırgı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,0, Kemal Kılıçdaroğlu %41,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,6 ile önde çıktı.

Sındırgı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %42,0, CHP %28,0, İYİ Parti %12,4, MHP %6,9, Yeniden Refah %2,5.

Sındırgı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sındırgı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Sındırgı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sındırgı’da oyların %12,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 8,7 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Sındırgı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Yusufçamı Mah., Mumcuköy Mah., Gölcük Mah..

Sındırgı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sındırgı’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,4 puan.

Sındırgı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sındırgı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sındırgı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sındırgı’da geçersiz oy oranı %7,42 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Sındırgı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sındırgı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sındırgı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sındırgı’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Sındırgı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sındırgı’daki 75 mahallenin 46 tanesinde CHP, 29 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sındırgı’nın altın sandığı hangisi?

Sındırgı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sındırgı, Kocakonak Mah., 1074 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.

Sındırgı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kocasinan (%86,5) mahallesinde, en düşük oyu Karakaya (%28,2) mahallesinde aldı.

Sındırgı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karakaya (%61,4) mahallesinde, en düşük oyu Kocasinan (%9,0) mahallesinde aldı.

Sındırgı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kocasinan Mah. (%97,6), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%84,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.