Karesi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karesi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karesi’de Recep Tayyip Erdoğan %53,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,2
2024 katılım
%84,5
yerel seçim
Seçmen
144.132
2024
Sandık
455
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karesi sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaresi, Balıkesir · katılım %84,6KaresiBalıkesirCHP%50,16%46,31AK Parti%38,89%39,06Yeniden Refah%3,32%3,18İYİ Parti%2,69%5,21Zafer Partisi%1,36%1,06Memleket%1,02%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaresi, Balıkesir · katılım %92,5KaresiBalıkesirErdoğan%49,38%45,04Kılıçdaroğlu%42,57%48,70Sinan Oğan%7,43%5,58Muharrem İnce%0,62%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaresi, Balıkesir · katılım %89,4KaresiBalıkesirErdoğan%53,01%47,74Kılıçdaroğlu%46,99%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaresi, Balıkesir · katılım %92,5KaresiBalıkesirAK Parti%35,46%33,97CHP%26,48%31,37İYİ Parti%15,36%14,77MHP%10,16%8,01Yeniden Refah%3,75%2,08Zafer Partisi%2,64%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karesi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karesi’de oyların %19,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 11,9 puan.

18 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti52 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kurtdere Mah.AK Parti → CHP43,139,8
Köteyli Mah.AK Parti → CHP37,928,3
2. Sakarya Mah.AK Parti (aynı)27,50,7
Maltepe Mah.AK Parti → CHP25,54,0
1. Sakarya Mah.AK Parti → CHP23,75,4
Kayabey Mah.AK Parti → CHP23,513,0
Toygar Mah.AK Parti → CHP22,91,2
Ali Hikmet Paşa Mah.AK Parti → CHP22,10,1
Ege Mah.AK Parti → CHP21,713,7
Çay Mah.AK Parti → CHP21,59,3
Karaoğlan Mah.AK Parti → CHP21,014,4
Akıncılar Mah.AK Parti → CHP20,928,8
1. Orucgazi Mah.AK Parti → CHP20,86,5
Kızpınar Mah.AK Parti → CHP20,813,1
Vicdaniye Mah.AK Parti → CHP19,82,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,9
MHP%27,9
CHP%23,0
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,4
Muharrem İnce%32,3
Meral Akşener%11,6
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,8
CHP%22,8
İYİ Parti%17,2
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%52,2
CHP%39,7
BBP%4,6
Katılım %87,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,4
Kemal Kılıçdaroğlu%42,6
Sinan Oğan%7,4
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,5
CHP%26,5
İYİ Parti%15,4
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Kemal Kılıçdaroğlu%47,0
Katılım %89,4
2024 YerelYerel
CHP%50,2
AK Parti%38,9
Yeniden Refah%3,3
Katılım %84,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karesi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
1. Orucgazi Mah.CHP %47,9%84,7
1. Sakarya Mah.CHP %47,1%84,5
2. Orucgazi Mah.CHP %52,7%80,6
2. Sakarya Mah.AK Parti %44,6%85,2
Adnan Menderes Mah.CHP %61,6%85,7
Aktarma Mah.AK Parti %47,7%96,2
Akıncılar Mah.CHP %59,4%80,4
Alacabayır Mah.AK Parti %57,0%95,8
Ali Hikmet Paşa Mah.CHP %44,6%81,0
Armutalan Mah.AK Parti %51,7%84,9
Atatürk Mah.CHP %57,9%81,0
Aygören Mah.CHP %50,5%83,3
Bakacak Mah.AK Parti %43,3%94,8
Beyköy Mah.AK Parti %62,7%97,8
Boğazköy Mah.AK Parti %46,4%101,4
Büyükpınar Mah.CHP %56,9%93,1
Davutlar Mah.AK Parti %57,9%86,4
Deliklitaş Mah.CHP %93,2%94,9
Dumlupınar Mah.CHP %54,8%77,8
Düzoba Mah.AK Parti %62,8%95,5

Altın sandık

Karesi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karesi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Deliklitaş Mah.%93,2
Kabakdere Mah.%90,9
Yaylacık Mah.%89,2
En zayıf
Kamçıllı Mah.%9,7
Bakacak Mah.%14,1
Yaylabayır Mah.%22,2
AK Parti
En güçlü
Yaylabayır Mah.%70,3
Beyköy Mah.%62,7
Kamçıllı Mah.%59,0
En zayıf
Deliklitaş Mah.%4,6
Kabakdere Mah.%5,5
Yaylacık Mah.%7,7

Seçime katılım

2024 Yerel%84,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,4 / TR %84,1
2019 Yerel%87,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ovacık Mah.%98,2
Beyköy Mah.%97,8
Turplu Mah.%97,5
Kalaycılar Mah.%97,3
Tatlıpınar Mah.%97,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Eski Kuyumcular Mah.%74,7
Dumlupınar Mah.%77,8
Yıldırım Mah.%78,6
Karesi Mah.%79,8
Akıncılar Mah.%80,4

Karesi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karesi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karesi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,9 ile ikinci oldu.

Karesi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karesi’de 144.132 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 455 sandıkta kullanıldı.

Karesi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,4, Kemal Kılıçdaroğlu %42,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,0 ile önde çıktı.

Karesi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,5, CHP %26,5, İYİ Parti %15,4, MHP %10,2, Yeniden Refah %3,8.

Karesi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karesi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Karesi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karesi’de oyların %19,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Karesi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Kurtdere Mah., Köteyli Mah., 2. Sakarya Mah..

Karesi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karesi’de etkin parti sayısı 2,47; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,3 puan.

Karesi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karesi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karesi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karesi’de geçersiz oy oranı %3,88 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Karesi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karesi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karesi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karesi’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Karesi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karesi’deki 70 mahallenin 37 tanesinde CHP, 33 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Karesi’nin altın sandığı hangisi?

Karesi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karesi, Ege Mah., 1189 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Karesi’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Deliklitaş (%93,2) mahallesinde, en düşük oyu Kamçıllı (%9,7) mahallesinde aldı.

Karesi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yaylabayır (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Deliklitaş (%4,6) mahallesinde aldı.

Karesi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ovacık Mah. (%98,2), en düşük katılım Eski Kuyumcular Mah. (%74,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.