İvrindi Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İvrindi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %45,5 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 4,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İvrindi’de Recep Tayyip Erdoğan %66,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%49,3
2024 katılım
%92,9
yerel seçim
Seçmen
26.375
2024
Sandık
111
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İvrindi sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİvrindi, Balıkesir · katılım %92,9İvrindiBalıkesirİYİ Parti%49,32%5,21AK Parti%45,54%39,06Yeniden Refah%3,45%3,18DP%0,45%0,07HÜDA PAR%0,31%0,15Zafer Partisi%0,31%1,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİvrindi, Balıkesir · katılım %94,0İvrindiBalıkesirErdoğan%63,04%45,04Kılıçdaroğlu%31,42%48,70Sinan Oğan%4,37%5,58Muharrem İnce%1,18%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİvrindi, Balıkesir · katılım %92,0İvrindiBalıkesirErdoğan%66,25%47,74Kılıçdaroğlu%33,75%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİvrindi, Balıkesir · katılım %94,0İvrindiBalıkesirAK Parti%49,80%33,97CHP%19,65%31,37İYİ Parti%12,55%14,77MHP%9,94%8,01Yeniden Refah%1,96%2,08Zafer Partisi%1,04%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İvrindi’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İvrindi’de oyların %9,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma İYİ Parti lehine 6,6 puan.

5 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Değirmenbaşı Mah.AK Parti → İYİ Parti38,820,1
Kocaoba Mah.AK Parti → İYİ Parti24,118,5
Sakarya Mah.AK Parti → İYİ Parti19,633,2
Okçular Mah.AK Parti (aynı)19,44,6
Kocaeli Mah.AK Parti → İYİ Parti18,422,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,4
CHP%37,1
MHP%16,2
Katılım %95,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,4
Muharrem İnce%22,8
Meral Akşener%12,2
Katılım %94,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,7
CHP%18,7
İYİ Parti%13,7
Katılım %94,1
2019 YerelYerel
AK Parti%54,2
İYİ Parti%44,7
Saadet%0,6
Katılım %94,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,0
Kemal Kılıçdaroğlu%31,4
Sinan Oğan%4,4
Katılım %94,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%49,8
CHP%19,7
İYİ Parti%12,6
Katılım %94,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,3
Kemal Kılıçdaroğlu%33,8
Katılım %92,0
2024 YerelYerel
İYİ Parti%49,3
AK Parti%45,5
Yeniden Refah%3,5
Katılım %92,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İvrindi’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
7eylul Mah.İYİ Parti %55,9%92,3
Akçal Mah.İYİ Parti %67,9%97,9
Ayaklı Mah.AK Parti %71,3%95,4
Aşağıkaleoba Mah.İYİ Parti %53,0%95,4
Bahcelievler Mah.İYİ Parti %57,6%84,3
Bedrettin Mah.İYİ Parti %61,6%85,2
Bozören Mah.AK Parti %60,0%94,0
Büyükfındık Mah.AK Parti %53,9%96,1
Büyükyenice Mah.İYİ Parti %62,2%92,3
Büyükılıca Mah.AK Parti %76,8%96,9
Demirciler Mah.İYİ Parti %50,0%98,0
Değirmenbaşı Mah.İYİ Parti %57,8%95,2
Döşeme Mah.AK Parti %68,6%98,2
Erdel Mah.AK Parti %58,2%98,3
Eriklikömürcü Mah.AK Parti %50,9%98,5
Evciler Mah.AK Parti %54,6%90,9
Gebeçınar Mah.AK Parti %56,0%97,1
Geçmiş Mah.AK Parti %74,5%94,2
Gökçeler Mah.AK Parti %47,6%98,4
Gökçeyazı Mah.İYİ Parti %56,8%91,6

Altın sandık

İvrindi’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İvrindi’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Soğanbükü Mah.%80,2
Yağlılar Mah.%75,9
Topuzlar Mah.%75,2
En zayıf
Gümeli Mah.%6,3
Geçmiş Mah.%21,4
Karaçepiş Mah.%23,6
AK Parti
En güçlü
Geçmiş Mah.%74,5
Karaçepiş Mah.%73,9
Mallıca Mah.%73,5
En zayıf
Soğanbükü Mah.%15,1
Topuzlar Mah.%19,9
Yağlılar Mah.%21,1

Seçime katılım

2024 Yerel%92,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%94,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,0 / TR %84,1
2019 Yerel%94,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kocaoba Mah.%101,3
Kiraz Ören Mah.%97,9
Sofular Mah.%97,6
Kocaeli Mah.%97,3
Küçükyenice Mah.%96,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bahcelievler Mah.%84,3
Kurtuluş Mah.%84,4
Bedrettin Mah.%85,2
Sakarya Mah.%88,5
Korucu Mah.%88,5

İvrindi seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İvrindi’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İvrindi’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,3 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %45,5 ile ikinci oldu.

İvrindi’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İvrindi’de 26.375 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 111 sandıkta kullanıldı.

İvrindi’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %31,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,2 ile önde çıktı.

İvrindi’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %49,8, CHP %19,6, İYİ Parti %12,6, MHP %9,9, Yeniden Refah %2,0.

İvrindi’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İvrindi’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İvrindi’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İvrindi’de oyların %9,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 6,6 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

İvrindi’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Değirmenbaşı Mah., Kocaoba Mah., Sakarya Mah..

İvrindi’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İvrindi’de etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,8 puan.

İvrindi’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İvrindi’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İvrindi’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İvrindi’de geçersiz oy oranı %5,37 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

İvrindi’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İvrindi’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İvrindi hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İvrindi’de AK Parti 4 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

İvrindi’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İvrindi’deki 70 mahallenin 38 tanesinde AK Parti, 32 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

İvrindi’nin altın sandığı hangisi?

İvrindi’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İvrindi, Gökçeyazı Mah., 1045 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,61 puan saptı.

İvrindi’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Soğanbükü (%80,2) mahallesinde, en düşük oyu Gümeli (%6,3) mahallesinde aldı.

İvrindi’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Geçmiş (%74,5) mahallesinde, en düşük oyu Soğanbükü (%15,1) mahallesinde aldı.

İvrindi’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %92,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kocaoba Mah. (%101,3), en düşük katılım Bahcelievler Mah. (%84,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.