Havran Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Havran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 0,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Havran’da Recep Tayyip Erdoğan %66,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%52,3
2024 katılım
%89,9
yerel seçim
Seçmen
21.541
2024
Sandık
75
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Havran sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıHavran, Balıkesir · katılım %89,9HavranBalıkesirAK Parti%52,30%39,06CHP%33,30%46,31İYİ Parti%12,30%5,21Yeniden Refah%1,14%3,18Saadet%0,29%0,85BTP%0,24%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurHavran, Balıkesir · katılım %93,6HavranBalıkesirErdoğan%63,03%45,04Kılıçdaroğlu%31,99%48,70Sinan Oğan%3,96%5,58Muharrem İnce%1,02%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurHavran, Balıkesir · katılım %90,6HavranBalıkesirErdoğan%66,35%47,74Kılıçdaroğlu%33,65%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiHavran, Balıkesir · katılım %93,6HavranBalıkesirAK Parti%47,11%33,97CHP%18,77%31,37İYİ Parti%13,12%14,77MHP%13,01%8,01Yeniden Refah%1,33%2,08Zafer Partisi%1,18%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Havran’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Havran’da oyların %42,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

14 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti29 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çiğitzade Mah.DP → Millet İttifakı59,122,1
Kocaseyit Mah.DP → AK Parti55,06,1
Köylüce Mah.DP → AK Parti54,914,7
Ebubekir Mah.AK Parti → Millet İttifakı54,516,0
Kalabak Mah.DP → Millet İttifakı54,028,3
Çamdibi Mah.DP → Millet İttifakı51,63,7
Tepeoba Mah.DP → AK Parti50,918,3
Küçükdere Mah.DP → Millet İttifakı50,422,3
Yeni Mah.AK Parti (aynı)45,81,4
Eseler Mah.AK Parti (aynı)45,62,6
Tekke Mah.AK Parti (aynı)45,42,1
Hamambaşı Mah.AK Parti (aynı)44,81,3
Dereören Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,35,9
Mescit Mah.AK Parti → Millet İttifakı43,66,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,3
MHP%40,0
CHP%15,3
Katılım %94,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,5
Muharrem İnce%23,5
Meral Akşener%11,4
Katılım %92,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
CHP%18,1
İYİ Parti%14,4
Katılım %92,0
2019 YerelYerel
AK Parti%51,6
DP%41,5
CHP%5,3
Katılım %92,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,0
Kemal Kılıçdaroğlu%32,0
Sinan Oğan%4,0
Katılım %93,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
CHP%18,8
İYİ Parti%13,1
Katılım %93,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,4
Kemal Kılıçdaroğlu%33,7
Katılım %90,6
2024 YerelYerel
AK Parti%52,3
CHP%33,3
İYİ Parti%12,3
Katılım %89,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Havran’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Büyükdere Mah.AK Parti %53,4%90,7
Büyükşapçı Mah.AK Parti %65,6%94,0
Camiikebir Mah.AK Parti %51,6%85,6
Dereören Mah.AK Parti %46,2%96,9
Ebubekir Mah.CHP %46,2%84,9
Eseler Mah.AK Parti %50,7%97,2
Eğmir Mah.AK Parti %51,7%92,9
Fazlıca Mah.AK Parti %51,3%94,9
Hallaçlar Mah.AK Parti %63,3%92,2
Halılar Mah.AK Parti %73,6%96,8
Hamambaşı Mah.AK Parti %49,8%85,8
Hüseyinbeşeler Mah.AK Parti %58,2%97,3
Kalabak Mah.CHP %56,8%90,8
Karalar Mah.AK Parti %76,8%101,7
Karaoğlanlar Mah.AK Parti %76,1%97,1
Kobaklar Mah.AK Parti %57,4%95,2
Kocadağ Mah.AK Parti %62,8%95,1
Kocaseyit Mah.AK Parti %52,0%98,6
Köylüce Mah.AK Parti %56,4%89,8
Küçükdere Mah.AK Parti %37,9%89,1

Altın sandık

Havran’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Havran’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Küçükşapçı Mah.%69,6
Büyükşapçı Mah.%65,6
Hallaçlar Mah.%63,3
En zayıf
Kalabak Mah.%35,1
Küçükdere Mah.%37,9
Çiğitzade Mah.%38,2
CHP
En güçlü
Kalabak Mah.%56,8
Çiğitzade Mah.%51,6
Ebubekir Mah.%46,2
En zayıf
Kobaklar Mah.%11,9
Küçükşapçı Mah.%20,5
Büyükşapçı Mah.%22,2
İYİ Parti
En güçlü
Kobaklar Mah.%30,0
Küçükdere Mah.%26,9
Fazlıca Mah.%18,3
En zayıf
Eseler Mah.%3,9
Kocaseyit Mah.%4,6
Küçükşapçı Mah.%5,9

Seçime katılım

2024 Yerel%89,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,6 / TR %84,1
2019 Yerel%92,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kocaseyit Mah.%98,6
Eseler Mah.%97,2
Tepeoba Mah.%96,8
Kobaklar Mah.%95,2
Fazlıca Mah.%94,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mescit Mah.%83,5
Ebubekir Mah.%84,9
Yeni Mah.%85,5
Camiikebir Mah.%85,6
Hamambaşı Mah.%85,8

Havran seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Havran’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Havran’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,3 ile ikinci oldu.

Havran’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Havran’da 21.541 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 75 sandıkta kullanıldı.

Havran’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,0, Kemal Kılıçdaroğlu %32,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %66,3 ile önde çıktı.

Havran’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,1, CHP %18,8, İYİ Parti %13,1, MHP %13,0, Yeniden Refah %1,3.

Havran’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Havran’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Havran’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Havran’da oyların %42,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,8 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Havran’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 14 salıncak mahalle var; en oynakları Çiğitzade Mah., Kocaseyit Mah., Köylüce Mah..

Havran’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Havran’da etkin parti sayısı 2,5; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 19,0 puan.

Havran’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 7,5 puan daha yüksek; CHP oyu ortalama 8,7 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Havran’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Havran’da geçersiz oy oranı %5,11 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Havran’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Havran’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Havran hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Havran’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Havran’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Havran’daki 34 mahallenin 31 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde CHP birinci çıktı.

Havran’ın altın sandığı hangisi?

Havran’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Havran, Hamambaşı Mah., 1039 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Havran’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Küçükşapçı (%69,6) mahallesinde, en düşük oyu Kalabak (%35,1) mahallesinde aldı.

Havran’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kalabak (%56,8) mahallesinde, en düşük oyu Kobaklar (%11,9) mahallesinde aldı.

Havran’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kocaseyit Mah. (%98,6), en düşük katılım Mescit Mah. (%83,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.