Gönen Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gönen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gönen’de Recep Tayyip Erdoğan %51,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,7
2024 katılım
%85,0
yerel seçim
Seçmen
61.367
2024
Sandık
235
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gönen sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGönen, Balıkesir · katılım %85,0GönenBalıkesirCHP%50,67%46,31AK Parti%38,02%39,06İYİ Parti%6,07%5,21Memleket%2,86%0,38Zafer Partisi%0,75%1,06Yeniden Refah%0,74%3,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGönen, Balıkesir · katılım %91,7GönenBalıkesirErdoğan%48,83%45,04Kılıçdaroğlu%44,00%48,70Sinan Oğan%6,34%5,58Muharrem İnce%0,83%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGönen, Balıkesir · katılım %88,5GönenBalıkesirErdoğan%51,71%47,74Kılıçdaroğlu%48,29%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGönen, Balıkesir · katılım %91,7GönenBalıkesirAK Parti%39,34%33,97CHP%24,82%31,37İYİ Parti%19,65%14,77MHP%5,86%8,01Zafer Partisi%2,10%2,08Yeşil Sol Parti%1,40%2,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gönen’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gönen’de oyların %5,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 1,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti40 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bostancı Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,432,2
Keçeler Mah.Millet İttifakı → AK Parti20,913,4
Gündoğan Mah.AK Parti (aynı)18,21,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,9
CHP%32,4
MHP%22,1
Katılım %92,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,6
Muharrem İnce%34,7
Meral Akşener%13,4
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,0
CHP%29,0
İYİ Parti%16,6
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
CHP%55,5
AK Parti%39,7
DP%2,9
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Kemal Kılıçdaroğlu%44,0
Sinan Oğan%6,3
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,3
CHP%24,8
İYİ Parti%19,7
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,7
Kemal Kılıçdaroğlu%48,3
Katılım %88,5
2024 YerelYerel
CHP%50,7
AK Parti%38,0
İYİ Parti%6,1
Katılım %85,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gönen’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
100. Yil Mah.CHP %48,4%85,8
Akçaali Mah.CHP %58,7%81,1
Akçapınar Mah.CHP %65,7%88,3
Alacaoluk Mah.CHP %65,1%95,5
Alaettin Mah.CHP %68,5%90,3
Alaşar Mah.AK Parti %43,5%94,4
Altay Mah.CHP %57,7%77,6
Armutlu Mah.CHP %64,2%74,7
Asmalıdere Mah.CHP %56,8%93,6
Atıcıoba Mah.AK Parti %46,8%96,0
Ayvalıdere Mah.AK Parti %66,7%91,3
Babayaka Mah.AK Parti %53,7%95,8
Bakırlı Mah.CHP %49,4%96,8
Balcı Mah.CHP %54,8%94,3
Balcıdede Mah.AK Parti %64,9%91,9
Bayramiç Mah.AK Parti %62,2%88,4
Beyoluk Mah.AK Parti %59,1%89,5
Bostancı Mah.İYİ Parti %51,4%87,5
Buğdaylı Mah.CHP %55,2%90,8
Büyüksoğuklar Mah.AK Parti %49,5%97,5

Altın sandık

Gönen’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gönen’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hasanbey Mah.%66,0
Fındıklı Mah.%63,7
Kocapınar Mah.%62,5
En zayıf
Sebepli Mah.%9,4
Bostancı Mah.%13,5
Hafızhüseyinbey Mah.%19,9
AK Parti
En güçlü
Sebepli Mah.%79,4
Hafızhüseyinbey Mah.%73,3
Ulukır Mah.%50,7
En zayıf
Buğdaylı Mah.%24,0
Hasanbey Mah.%24,9
Akçaali Mah.%25,7
İYİ Parti
En güçlü
Bostancı Mah.%51,4
Paşaçiftlik Mah.%22,3
Buğdaylı Mah.%16,8
En zayıf
Fındıklı Mah.%0,7
Sarıköy Mah.%3,4
Hafızhüseyinbey Mah.%3,4

Seçime katılım

2024 Yerel%85,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ilıcak Mah.%93,9
Kocapınar Mah.%93,8
Asmalıdere Mah.%93,6
Hafızhüseyinbey Mah.%93,5
Paşaçiftlik Mah.%91,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Altay Mah.%77,6
Kurtuluş Mah.%80,0
Malkoç Mah.%80,6
Akçaali Mah.%81,1
Karşıyaka Mah.%81,6

Gönen seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gönen’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gönen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,0 ile ikinci oldu.

Gönen’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gönen’de 61.367 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 235 sandıkta kullanıldı.

Gönen’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,8, Kemal Kılıçdaroğlu %44,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,7 ile önde çıktı.

Gönen’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,3, CHP %24,8, İYİ Parti %19,6, MHP %5,9, Zafer Partisi %2,1.

Gönen’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gönen’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Gönen’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gönen’de oyların %5,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 1,5 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Gönen’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Bostancı Mah., Keçeler Mah., Gündoğan Mah..

Gönen’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gönen’de etkin parti sayısı 2,46; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,6 puan.

Gönen’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Gönen’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gönen’de geçersiz oy oranı %3,63 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Gönen’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gönen’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gönen hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gönen’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Gönen’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gönen’deki 101 mahallenin 55 tanesinde CHP, 45 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Gönen’in altın sandığı hangisi?

Gönen’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gönen, Reşadiye Mah., 1186 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Gönen’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hasanbey (%66,0) mahallesinde, en düşük oyu Sebepli (%9,4) mahallesinde aldı.

Gönen’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sebepli (%79,4) mahallesinde, en düşük oyu Buğdaylı (%24,0) mahallesinde aldı.

Gönen’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ilıcak Mah. (%93,9), en düşük katılım Altay Mah. (%77,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.