Edremit Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Edremit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Edremit’te Kemal Kılıçdaroğlu %64,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,1
2024 katılım
%75,6
yerel seçim
Seçmen
137.042
2024
Sandık
425
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Edremit sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEdremit, Balıkesir · katılım %75,6EdremitBalıkesirCHP%51,12%46,31AK Parti%38,54%39,06İYİ Parti%2,86%5,21DEM Parti%2,52%0,58Zafer Partisi%1,36%1,06Yeniden Refah%0,86%3,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEdremit, Balıkesir · katılım %88,6EdremitBalıkesirKılıçdaroğlu%61,30%48,70Erdoğan%33,75%45,04Sinan Oğan%4,49%5,58Muharrem İnce%0,46%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEdremit, Balıkesir · katılım %85,6EdremitBalıkesirKılıçdaroğlu%64,80%52,26Erdoğan%35,20%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEdremit, Balıkesir · katılım %88,6EdremitBalıkesirCHP%40,95%31,37AK Parti%24,89%33,97İYİ Parti%13,71%14,77MHP%6,93%8,01Yeşil Sol Parti%4,36%2,01TİP%2,26%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Edremit’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Edremit’te oyların %9,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti42 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çıkrıkçı Mah.Cumhur İttifakı → İYİ Parti47,314,0
Yolören Mah.CHP → Cumhur İttifakı37,42,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,5
AK Parti%33,5
MHP%17,5
Katılım %87,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%52,5
Recep Tayyip Erdoğan%34,6
Meral Akşener%8,6
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
CHP%41,4
AK Parti%29,0
İYİ Parti%13,1
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
CHP%53,0
MHP%42,0
Saadet%2,3
Katılım %80,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,3
Recep Tayyip Erdoğan%33,8
Sinan Oğan%4,5
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
CHP%41,0
AK Parti%24,9
İYİ Parti%13,7
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%64,8
Recep Tayyip Erdoğan%35,2
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
CHP%51,1
AK Parti%38,5
İYİ Parti%2,9
Katılım %75,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Edremit’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçay Mah.CHP %61,6%71,1
Altınkum Mah.CHP %64,9%70,4
Altınoluk Mah.CHP %65,3%70,4
Arıtaşı Mah.CHP %79,9%91,0
Atatürk Mah.AK Parti %47,1%73,2
Avcılar Mah.CHP %56,3%71,5
Beyoba Mah.CHP %50,9%94,2
Bostancı Mah.AK Parti %47,0%88,7
Camivasat Mah.CHP %48,5%76,4
Cennetayağı Mah.AK Parti %43,9%77,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,2%78,3
Darsofa Mah.AK Parti %63,2%83,3
Dereli Mah.AK Parti %54,2%94,9
Doyran Mah.CHP %67,9%96,4
Eroğlan Mah.AK Parti %43,9%75,0
Gazicelal Mah.AK Parti %45,9%76,6
Gaziilyas Mah.AK Parti %51,9%79,1
Güre Cumhuriyet Mah.CHP %69,6%67,9
Güre Mah.CHP %65,8%79,6
Hacıarslanlar Mah.CHP %80,3%97,6

Altın sandık

Edremit’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Edremit’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çamcı Mah.%91,5
Mehmetalan Mah.%87,9
Tahtakuşlar Mah.%78,4
En zayıf
Yolören Mah.%25,7
Darsofa Mah.%27,6
Hekimzade Mah.%30,2
AK Parti
En güçlü
Darsofa Mah.%63,2
Hekimzade Mah.%59,7
Tuzcumurat Mah.%58,5
En zayıf
Çamcı Mah.%4,7
Mehmetalan Mah.%6,8
Tahtakuşlar Mah.%17,1

Seçime katılım

2024 Yerel%75,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%80,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaşyer Mah.%94,9
Çamcı Mah.%94,7
Mehmetalan Mah.%94,4
Ortaoba Mah.%92,9
Bostancı Mah.%88,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Güre Cumhuriyet Mah.%67,9
Sarıkız Mah.%68,2
İskele Mah.%69,0
Altınoluk Mah.%70,4
Turhanbey Mah.%70,4

Edremit seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Edremit’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Edremit’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %38,5 ile ikinci oldu.

Edremit’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Edremit’te 137.042 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 425 sandıkta kullanıldı.

Edremit’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,3, Recep Tayyip Erdoğan %33,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %64,8 ile önde çıktı.

Edremit’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %41,0, AK Parti %24,9, İYİ Parti %13,7, MHP %6,9, Yeşil Sol Parti %4,4.

Edremit’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Edremit’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Edremit’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Edremit’te oyların %9,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,7 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Edremit’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Çıkrıkçı Mah., Yolören Mah..

Edremit’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Edremit’te etkin parti sayısı 2,43; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,6 puan.

Edremit’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,5 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 7,2 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Edremit’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Edremit’te geçersiz oy oranı %3,6 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Edremit’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Edremit’te en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 1 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Edremit hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Edremit’te CHP 5 kez birinci oldu.

Edremit’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Edremit’teki 47 mahallenin 26 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Edremit’in altın sandığı hangisi?

Edremit’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Edremit, Hamidiye Mah., 1220 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.

Edremit’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çamcı (%91,5) mahallesinde, en düşük oyu Yolören (%25,7) mahallesinde aldı.

Edremit’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Darsofa (%63,2) mahallesinde, en düşük oyu Çamcı (%4,7) mahallesinde aldı.

Edremit’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaşyer Mah. (%94,9), en düşük katılım Güre Cumhuriyet Mah. (%67,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.