Dursunbey Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dursunbey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dursunbey’de Recep Tayyip Erdoğan %80,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%58,9
2024 katılım
%87,2
yerel seçim
Seçmen
27.984
2024
Sandık
161
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dursunbey sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDursunbey, Balıkesir · katılım %87,2DursunbeyBalıkesirAK Parti%58,86%39,06Yeniden Refah%20,44%3,18Saadet%16,53%0,85BBP%1,77%0,40BTP%1,01%0,34HÜDA PAR%0,73%0,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDursunbey, Balıkesir · katılım %91,7DursunbeyBalıkesirErdoğan%76,84%45,04Kılıçdaroğlu%17,14%48,70Sinan Oğan%5,01%5,58Muharrem İnce%1,01%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDursunbey, Balıkesir · katılım %88,9DursunbeyBalıkesirErdoğan%80,79%47,74Kılıçdaroğlu%19,21%52,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDursunbey, Balıkesir · katılım %91,6DursunbeyBalıkesirAK Parti%61,93%33,97CHP%9,46%31,37İYİ Parti%9,13%14,77MHP%9,04%8,01Yeniden Refah%3,40%2,08Zafer Partisi%1,60%2,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dursunbey’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dursunbey’de oyların %36,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 15,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Durabeyler Mah.AK Parti → Yeniden Refah73,743,8
Akbaşlar Mah.AK Parti → Yeniden Refah60,118,0
Delice Mah.AK Parti → Yeniden Refah53,13,8
Güğü Mah.AK Parti → Saadet52,50,3
Göbül Mah.Millet İttifakı → AK Parti50,824,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%56,5
MHP%20,9
BBP%10,4
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,0
Muharrem İnce%9,7
Meral Akşener%7,6
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%69,5
MHP%9,3
İYİ Parti%9,3
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%68,6
İYİ Parti%26,4
Saadet%4,1
Katılım %91,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%76,8
Kemal Kılıçdaroğlu%17,1
Sinan Oğan%5,0
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%61,9
CHP%9,5
İYİ Parti%9,1
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,8
Kemal Kılıçdaroğlu%19,2
Katılım %88,9
2024 YerelYerel
AK Parti%58,9
Yeniden Refah%20,4
Saadet%16,5
Katılım %87,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dursunbey’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaören Mah.AK Parti %68,7%97,4
Akbaşlar Mah.Yeniden Refah %55,2%84,3
Akyayla Mah.AK Parti %78,5%95,4
Akçagüney Mah.AK Parti %53,4%84,9
Alagüney Mah.AK Parti %74,4%85,7
Alaçam Mah.AK Parti %57,1%89,4
Arıklar Mah.AK Parti %60,4%90,4
Ayvacık Mah.AK Parti %71,7%96,6
Aziziye Mah.AK Parti %78,9%95,6
Aşağımusalar Mah.AK Parti %81,4%93,7
Aşağıyağcılar Mah.AK Parti %62,9%90,2
Bayıryüzügüney Mah.AK Parti %85,7%90,6
Beyce Mah.AK Parti %65,8%89,0
Beyel Mah.AK Parti %77,7%93,7
Boyalıca Mah.AK Parti %57,8%96,3
Bozyokuş Mah.AK Parti %51,9%79,6
Büyükakçaalan Mah.AK Parti %70,2%93,5
Cebeci Mah.AK Parti %53,9%82,9
Dada Mah.AK Parti %44,2%93,4
Delice Mah.Yeniden Refah %50,4%89,4

Altın sandık

Dursunbey’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dursunbey’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Büyükakçaalan Mah.%70,2
Selimağa Mah.%69,9
Kavacık Mah.%63,5
En zayıf
Durabeyler Mah.%25,7
Akbaşlar Mah.%37,1
Güğü Mah.%44,3
Yeniden Refah
En güçlü
Durabeyler Mah.%69,5
Akbaşlar Mah.%55,2
Delice Mah.%50,4
En zayıf
Güğü Mah.%9,9
Göbül Mah.%14,3
Büyükakçaalan Mah.%14,5
Saadet
En güçlü
Güğü Mah.%44,6
Vakıf Mah.%30,9
Bozyokuş Mah.%28,6
En zayıf
Delice Mah.%2,6
Durabeyler Mah.%3,2
Çanakçı Mah.%4,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,9 / TR %84,1
2019 Yerel%91,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şabanlar Mah.%94,3
Büyükakçaalan Mah.%93,5
Güğü Mah.%92,2
Durabeyler Mah.%91,2
Göbül Mah.%90,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mollaoğlu Mah.%79,0
Bozyokuş Mah.%79,6
Ferah Mah.%81,7
Cebeci Mah.%82,9
Vakıf Mah.%83,4

Dursunbey seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dursunbey’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dursunbey’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,9 oyla AK Parti kazandı. Yeniden Refah %20,4 ile ikinci oldu.

Dursunbey’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dursunbey’de 27.984 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 161 sandıkta kullanıldı.

Dursunbey’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %76,8, Kemal Kılıçdaroğlu %17,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %80,8 ile önde çıktı.

Dursunbey’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %61,9, CHP %9,5, İYİ Parti %9,1, MHP %9,0, Yeniden Refah %3,4.

Dursunbey’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dursunbey’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Dursunbey’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dursunbey’de oyların %36,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 15,1 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Dursunbey’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Durabeyler Mah., Akbaşlar Mah., Delice Mah..

Dursunbey’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dursunbey’de etkin parti sayısı 2,4; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 38,4 puan.

Dursunbey’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Saadet oyu ortalama 6,2 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Dursunbey’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dursunbey’de geçersiz oy oranı %10,19 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Dursunbey’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dursunbey’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Dursunbey hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dursunbey’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Dursunbey’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dursunbey’deki 110 mahallenin 106 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde Saadet birinci çıktı.

Dursunbey’in altın sandığı hangisi?

Dursunbey’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dursunbey, Üçeylül Mah., 1149 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,69 puan saptı.

Dursunbey’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Büyükakçaalan (%70,2) mahallesinde, en düşük oyu Durabeyler (%25,7) mahallesinde aldı.

Dursunbey’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Durabeyler (%69,5) mahallesinde, en düşük oyu Güğü (%9,8) mahallesinde aldı.

Dursunbey’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şabanlar Mah. (%94,3), en düşük katılım Mollaoğlu Mah. (%79,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.