Burhaniye Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Burhaniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,5 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Burhaniye’de Kemal Kılıçdaroğlu %62,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,3
2024 katılım
%80,6
yerel seçim
Seçmen
51.253
2024
Sandık
168
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Burhaniye sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBurhaniye, Balıkesir · katılım %80,6BurhaniyeBalıkesirCHP%48,31%46,31AK Parti%40,16%39,06İYİ Parti%5,11%5,21TİP%1,80%0,29DEM Parti%1,66%0,58Zafer Partisi%1,07%1,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBurhaniye, Balıkesir · katılım %90,5BurhaniyeBalıkesirKılıçdaroğlu%59,14%48,70Erdoğan%35,69%45,04Sinan Oğan%4,48%5,58Muharrem İnce%0,68%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBurhaniye, Balıkesir · katılım %87,9BurhaniyeBalıkesirKılıçdaroğlu%62,46%52,26Erdoğan%37,54%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBurhaniye, Balıkesir · katılım %90,5BurhaniyeBalıkesirCHP%40,47%31,37AK Parti%28,05%33,97İYİ Parti%13,43%14,77MHP%5,58%8,01Yeşil Sol Parti%3,67%2,01TİP%1,81%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Burhaniye’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Burhaniye’de oyların %6,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 1,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti25 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Taylıeli Mah.Millet İttifakı → AK Parti31,426,5
Burhaniye T Tipi Kapali Ve Acik Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,49,1
Yaylacık Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,310,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,2
CHP%39,8
MHP%16,7
Katılım %89,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%52,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,5
Meral Akşener%8,4
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
CHP%40,8
AK Parti%30,3
İYİ Parti%12,8
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
CHP%53,8
AK Parti%42,8
DSP%2,1
Katılım %83,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,1
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Sinan Oğan%4,5
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
CHP%40,5
AK Parti%28,1
İYİ Parti%13,4
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,5
Recep Tayyip Erdoğan%37,5
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
CHP%48,3
AK Parti%40,2
İYİ Parti%5,1
Katılım %80,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Burhaniye’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ali Çetinkaya Mah.CHP %73,0%67,4
Avunduk Mah.CHP %54,4%96,8
Ağacık Mah.AK Parti %54,3%89,0
Bahadınlı Mah.AK Parti %60,6%94,8
Bahçelievler Mah.CHP %49,0%80,2
Burhaniye T Tipi Kapali Ve Acik Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %48,5%13,1
Börezli Mah.AK Parti %59,0%88,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,9%82,8
Damlalı Mah.AK Parti %58,8%101,2
Dutluca Mah.AK Parti %83,0%94,2
Geriş Mah.CHP %44,5%85,1
Hacıahmet Mah.AK Parti %45,1%81,9
Hacıbozlar Mah.CHP %77,2%100,0
Hisarköy Mah.AK Parti %51,6%98,4
Hürriyet Mah.AK Parti %50,6%87,6
Karadere Mah.AK Parti %76,0%98,5
Kocacami Mah.CHP %48,3%79,9
Kurucaoluk Mah.AK Parti %53,9%100,5
Kuyucak Mah.AK Parti %51,1%106,1
Kuyumcu Mah.AK Parti %48,8%93,7

Altın sandık

Burhaniye’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Burhaniye’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ali Çetinkaya Mah.%73,0
Öğretmenler Mah.%66,7
Pelitköy Mah.%65,3
En zayıf
Karadere Mah.%17,1
Bahadınlı Mah.%30,8
Hürriyet Mah.%30,9
AK Parti
En güçlü
Karadere Mah.%76,0
Bahadınlı Mah.%60,6
Börezli Mah.%59,0
En zayıf
Ali Çetinkaya Mah.%19,2
Ören Mah.%22,6
Öğretmenler Mah.%24,3
İYİ Parti
En güçlü
Kızıklı Mah.%13,8
Çoruk Mah.%12,5
Kuyumcu Mah.%10,7
En zayıf
Karadere Mah.%1,9
İskele Mah.%2,0
Şarköy Mah.%2,1

Seçime katılım

2024 Yerel%80,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%83,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karadere Mah.%98,5
Bahadınlı Mah.%94,8
Kuyumcu Mah.%93,7
Çoruk Mah.%91,9
Şarköy Mah.%90,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ali Çetinkaya Mah.%67,4
Pelitköy Mah.%73,0
Ören Mah.%74,1
İskele Mah.%75,1
Öğretmenler Mah.%75,5

Burhaniye seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Burhaniye’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Burhaniye’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu.

Burhaniye’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Burhaniye’de 51.253 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 168 sandıkta kullanıldı.

Burhaniye’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,1, Recep Tayyip Erdoğan %35,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,5 ile önde çıktı.

Burhaniye’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,5, AK Parti %28,1, İYİ Parti %13,4, MHP %5,6, Yeşil Sol Parti %3,7.

Burhaniye’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Burhaniye’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Burhaniye’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Burhaniye’de oyların %6,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 1,1 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Burhaniye’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Taylıeli Mah., Burhaniye T Tipi Kapali Ve Acik Ceza Infaz Kurumu Mah., Yaylacık Mah..

Burhaniye’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Burhaniye’de etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,2 puan.

Burhaniye’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,3 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 8,0 puan daha yüksek; İYİ Parti oyu ortalama 1,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Burhaniye’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Burhaniye’de geçersiz oy oranı %3,99 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Burhaniye’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Burhaniye’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Burhaniye hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Burhaniye’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Burhaniye’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Burhaniye’deki 40 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 17 tanesinde CHP birinci çıktı.

Burhaniye’nin altın sandığı hangisi?

Burhaniye’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Burhaniye, Mahkeme Mah., 1118 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.

Burhaniye’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ali Çetinkaya (%73,0) mahallesinde, en düşük oyu Karadere (%17,1) mahallesinde aldı.

Burhaniye’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karadere (%76,0) mahallesinde, en düşük oyu Ali Çetinkaya (%19,2) mahallesinde aldı.

Burhaniye’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karadere Mah. (%98,5), en düşük katılım Ali Çetinkaya Mah. (%67,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.