Ayvalık Seçim Sonuçları

2014–2024 · Balıkesir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ayvalık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,3 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 20,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ayvalık’ta Kemal Kılıçdaroğlu %72,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%58,6
2024 katılım
%78,0
yerel seçim
Seçmen
60.136
2024
Sandık
193
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ayvalık sonuçları Balıkesir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAyvalık, Balıkesir · katılım %78,1AyvalıkBalıkesirCHP%58,62%46,31AK Parti%35,34%39,06DEM Parti%1,85%0,58İYİ Parti%1,64%5,21TİP%0,68%0,29Zafer Partisi%0,47%1,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAyvalık, Balıkesir · katılım %89,1AyvalıkBalıkesirKılıçdaroğlu%69,24%48,70Erdoğan%26,74%45,04Sinan Oğan%3,57%5,58Muharrem İnce%0,44%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAyvalık, Balıkesir · katılım %86,6AyvalıkBalıkesirKılıçdaroğlu%72,21%52,26Erdoğan%27,79%47,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAyvalık, Balıkesir · katılım %89,1AyvalıkBalıkesirCHP%46,04%31,37AK Parti%18,90%33,97İYİ Parti%14,73%14,77MHP%6,27%8,01Yeşil Sol Parti%5,00%2,01TİP%3,32%1,21Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ayvalık’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ayvalık’ta oyların %41,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 2,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

19 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti27 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Namık Kemal Mah.DP → CHP56,849,1
Akçapınar Mah.DP → Cumhur İttifakı55,640,4
Mithatpaşa Mah.DP → CHP52,955,6
Bağyüzü Mah.DP → Cumhur İttifakı49,89,7
Kırcalar Mah.DP → CHP49,26,4
Küçükköy Mah.DP → CHP46,431,6
Ali Çetinkaya Mah.DP → CHP45,935,5
Zekibey Mah.DP → CHP45,716,1
Fethiye Mah.DP → CHP45,723,4
150 Evler Mah.DP → CHP44,831,3
Sakarya Mah.DP → CHP44,440,3
Hamdibey Mah.DP → CHP44,33,2
Üçkabaağaç Mah.DP → CHP43,20,8
Çakmak Mah.CHP → Cumhur İttifakı36,424,6
Yeni Mah.DP → CHP36,30,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%36,9
MHP%28,2
AK Parti%16,2
Katılım %88,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%59,9
Recep Tayyip Erdoğan%27,4
Meral Akşener%8,0
Katılım %89,4
2018 MVMilletvekili
CHP%47,0
AK Parti%21,7
İYİ Parti%13,8
Katılım %89,4
2019 YerelYerel
DP%39,8
CHP%38,1
MHP%19,4
Katılım %81,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,2
Recep Tayyip Erdoğan%26,7
Sinan Oğan%3,6
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
CHP%46,0
AK Parti%18,9
İYİ Parti%14,7
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,2
Recep Tayyip Erdoğan%27,8
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
CHP%58,6
AK Parti%35,3
DEM Parti%1,9
Katılım %78,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ayvalık’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
150 Evler Mah.CHP %63,1%79,2
Akçapınar Mah.AK Parti %66,8%98,1
Ali Çetinkaya Mah.CHP %65,3%78,0
Altınova Mah.CHP %51,6%76,0
Bağyüzü Mah.AK Parti %52,2%91,5
Beşiktepe Mah.AK Parti %53,1%98,7
Bulutçeşme Mah.AK Parti %58,6%95,8
Fethiye Mah.CHP %58,2%81,4
Fevzipaşa-vehbibey Mah.CHP %61,5%70,8
Gazi Kemal Paşa Mah.CHP %67,9%82,6
Hacıveliler Mah.AK Parti %69,4%99,2
Hamdibey Mah.CHP %50,3%82,9
Hayrettinpaşa Mah.CHP %65,4%76,5
Karaayıt Mah.AK Parti %57,9%99,6
Kazım Karabekir Mah.CHP %63,6%78,8
Küçükköy Mah.CHP %63,8%70,0
Kırcalar Mah.CHP %50,4%98,3
Mithatpaşa Mah.CHP %76,0%76,7
Murateli Mah.CHP %63,7%96,0
Mutlu Mah.AK Parti %56,9%89,7

Altın sandık

Ayvalık’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ayvalık’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sahil Kent Mah.%78,3
Mithatpaşa Mah.%76,0
Namık Kemal Mah.%72,5
En zayıf
Akçapınar Mah.%27,1
Çamoba Mah.%30,9
Çakmak Mah.%31,9
AK Parti
En güçlü
Akçapınar Mah.%66,8
Çamoba Mah.%63,1
Çakmak Mah.%56,5
En zayıf
Sahil Kent Mah.%14,7
Mithatpaşa Mah.%20,3
Sefa Çamlık Mah.%22,3

Seçime katılım

2024 Yerel%78,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%81,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Üçkabaağaç Mah.%98,5
Yeniköy Mah.%98,4
Akçapınar Mah.%98,1
Çakmak Mah.%97,8
Çamoba Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sahil Kent Mah.%68,3
Küçükköy Mah.%70,0
Fevzipaşa-vehbibey Mah.%70,8
Sakarya Mah.%75,5
Altınova Mah.%76,0

Ayvalık seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ayvalık’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ayvalık’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,3 ile ikinci oldu.

Ayvalık’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ayvalık’ta 60.136 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 193 sandıkta kullanıldı.

Ayvalık’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2, Recep Tayyip Erdoğan %26,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,2 ile önde çıktı.

Ayvalık’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %46,0, AK Parti %18,9, İYİ Parti %14,7, MHP %6,3, Yeşil Sol Parti %5,0.

Ayvalık’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ayvalık’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ayvalık’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ayvalık’ta oyların %41,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Ayvalık’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Namık Kemal Mah., Akçapınar Mah., Mithatpaşa Mah..

Ayvalık’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ayvalık’ta etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 23,3 puan.

Ayvalık’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 8,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ayvalık’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ayvalık’ta geçersiz oy oranı %4,12 (Balıkesir: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Ayvalık’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ayvalık’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ayvalık hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ayvalık’ta CHP 4 kez, DP 1 kez birinci oldu.

Ayvalık’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ayvalık’taki 34 mahallenin 22 tanesinde CHP, 12 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ayvalık’ın altın sandığı hangisi?

Ayvalık’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ayvalık, 150 Evler Mah., 1015 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,73 puan saptı.

Ayvalık’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sahil Kent (%78,3) mahallesinde, en düşük oyu Akçapınar (%27,1) mahallesinde aldı.

Ayvalık’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçapınar (%66,8) mahallesinde, en düşük oyu Sahil Kent (%14,7) mahallesinde aldı.

Ayvalık’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Üçkabaağaç Mah. (%98,5), en düşük katılım Sahil Kent Mah. (%68,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Balıkesir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.