Sultanhisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sultanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla CHP kazandı. MHP %39,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sultanhisar’da Kemal Kılıçdaroğlu %55,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,0
2024 katılım
%87,7
yerel seçim
Seçmen
15.595
2024
Sandık
55
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sultanhisar sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSultanhisar, Aydın · katılım %87,7SultanhisarAydınCHP%41,03%46,87MHP%39,82%15,34İYİ Parti%11,54%9,56DEM Parti%5,35%2,59Yeniden Refah%0,48%0,94Zafer Partisi%0,39%1,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSultanhisar, Aydın · katılım %91,4SultanhisarAydınKılıçdaroğlu%51,34%56,08Erdoğan%42,45%38,05Sinan Oğan%5,26%5,19Muharrem İnce%0,94%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSultanhisar, Aydın · katılım %88,6SultanhisarAydınKılıçdaroğlu%55,05%59,90Erdoğan%44,95%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSultanhisar, Aydın · katılım %91,4SultanhisarAydınAK Parti%31,93%27,87CHP%29,31%35,60İYİ Parti%15,60%13,10MHP%9,21%8,47Yeşil Sol Parti%6,83%7,24Zafer Partisi%2,06%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sultanhisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhisar’da oyların %7,0’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 3,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%35,5
AK Parti%30,1
MHP%22,4
Katılım %93,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%41,1
Muharrem İnce%37,5
Meral Akşener%14,8
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%34,2
CHP%31,1
İYİ Parti%17,2
Katılım %90,9
2019 YerelYerel
CHP%52,6
AK Parti%46,6
Saadet%0,4
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,3
Recep Tayyip Erdoğan%42,5
Sinan Oğan%5,3
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,9
CHP%29,3
İYİ Parti%15,6
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,1
Recep Tayyip Erdoğan%45,0
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%41,0
MHP%39,8
İYİ Parti%11,5
Katılım %87,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sultanhisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atça Mah.CHP %51,8%84,2
Beşeylül Mah.MHP %33,3%90,5
Demirhan Mah.CHP %47,2%92,5
Eskihisar Mah.MHP %61,4%91,8
Güvendik Mah.CHP %43,2%98,1
Hisar Mah.MHP %43,9%80,5
Kabaca Mah.MHP %48,1%94,8
Kavaklı Mah.MHP %46,1%95,3
Kurtuluş Mah.MHP %45,5%85,5
Kılavuzlar Mah.CHP %48,9%101,0
Malgaçemir Mah.MHP %51,8%88,8
Malgaçmustafa Mah.CHP %45,7%95,1
Rekmez Mah.MHP %39,9%91,3
Salavatlı Mah.MHP %65,5%94,0
Uzunlar Mah.MHP %48,5%92,2
Yağdere Mah.CHP %49,3%90,9
Zafer Mah.MHP %45,1%83,1
İncealan Mah.MHP %47,2%95,7

Altın sandık

Sultanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sultanhisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Atça Mah.%51,8
Demirhan Mah.%47,2
Malgaçmustafa Mah.%45,7
En zayıf
Salavatlı Mah.%29,3
Eskihisar Mah.%29,4
Zafer Mah.%30,1
MHP
En güçlü
Salavatlı Mah.%65,5
Eskihisar Mah.%61,4
Malgaçemir Mah.%51,8
En zayıf
Atça Mah.%28,4
Beşeylül Mah.%33,3
Demirhan Mah.%33,9
İYİ Parti
En güçlü
Atça Mah.%15,3
Demirhan Mah.%15,2
Uzunlar Mah.%13,9
En zayıf
Salavatlı Mah.%3,9
Eskihisar Mah.%4,8
Zafer Mah.%5,3

Seçime katılım

2024 Yerel%87,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İncealan Mah.%95,7
Kavaklı Mah.%95,3
Malgaçmustafa Mah.%95,1
Salavatlı Mah.%94,0
Demirhan Mah.%92,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hisar Mah.%80,5
Zafer Mah.%83,1
Atça Mah.%84,2
Kurtuluş Mah.%85,5
Malgaçemir Mah.%88,8

Sultanhisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sultanhisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sultanhisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla CHP kazandı. MHP %39,8 ile ikinci oldu.

Sultanhisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sultanhisar’da 15.595 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 55 sandıkta kullanıldı.

Sultanhisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,3, Recep Tayyip Erdoğan %42,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,0 ile önde çıktı.

Sultanhisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,9, CHP %29,3, İYİ Parti %15,6, MHP %9,2, Yeşil Sol Parti %6,8.

Sultanhisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sultanhisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Sultanhisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhisar’da oyların %7,0’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 3,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Sultanhisar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanhisar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sultanhisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sultanhisar’da etkin parti sayısı 2,91; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 1,2 puan.

Sultanhisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,9 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 8,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sultanhisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sultanhisar’da geçersiz oy oranı %6,27 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sultanhisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sultanhisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sultanhisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sultanhisar’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Sultanhisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sultanhisar’daki 18 mahallenin 12 tanesinde MHP, 6 tanesinde CHP birinci çıktı.

Sultanhisar’ın altın sandığı hangisi?

Sultanhisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sultanhisar, Malgaçmustafa Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,91 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,59 puan sapmayla verdi.

Sultanhisar’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Atça (%51,8) mahallesinde, en düşük oyu Salavatlı (%29,3) mahallesinde aldı.

Sultanhisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Salavatlı (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Atça (%28,4) mahallesinde aldı.

Sultanhisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İncealan Mah. (%95,7), en düşük katılım Hisar Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.