Söke Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Söke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla CHP kazandı. MHP %35,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 8,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Söke’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,2
2024 katılım
%79,9
yerel seçim
Seçmen
94.053
2024
Sandık
302
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Söke sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSöke, Aydın · katılım %79,9SökeAydınCHP%55,21%46,87MHP%35,79%15,34İYİ Parti%3,31%9,56Zafer Partisi%1,28%1,23Yeniden Refah%1,04%0,94TİP%0,72%0,33Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSöke, Aydın · katılım %89,9SökeAydınKılıçdaroğlu%59,94%56,08Erdoğan%34,82%38,05Sinan Oğan%4,62%5,19Muharrem İnce%0,62%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSöke, Aydın · katılım %86,2SökeAydınKılıçdaroğlu%63,59%59,90Erdoğan%36,41%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSöke, Aydın · katılım %89,9SökeAydınCHP%34,75%35,60AK Parti%24,57%27,87İYİ Parti%13,48%13,10Yeşil Sol Parti%11,54%7,24MHP%8,49%8,47Zafer Partisi%1,89%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Söke’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Söke’de oyların %16,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,1 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Argavlı Mah.MHP (aynı)26,53,5
Karakaya Mah.MHP → CHP21,318,1
Yeşilköy Mah.MHP → CHP19,117,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%34,5
MHP%30,2
AK Parti%28,9
Katılım %90,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%47,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,0
Meral Akşener%9,9
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
CHP%35,9
AK Parti%27,3
İYİ Parti%14,3
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
CHP%46,8
MHP%37,6
DP%14,0
Katılım %85,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,9
Recep Tayyip Erdoğan%34,8
Sinan Oğan%4,6
Katılım %89,9
2023 MVMilletvekili
CHP%34,8
AK Parti%24,6
İYİ Parti%13,5
Katılım %89,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%63,6
Recep Tayyip Erdoğan%36,4
Katılım %86,2
2024 YerelYerel
CHP%55,2
MHP%35,8
İYİ Parti%3,3
Katılım %79,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Söke’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçakaya Mah.MHP %50,6%97,0
Akçakonak Mah.CHP %51,7%81,4
Argavlı Mah.MHP %44,5%95,5
Arslanyaylası Mah.MHP %55,0%96,7
Atatürk Mah.CHP %58,0%79,0
Atburgazı Mah.CHP %64,2%91,0
Avcılar Mah.MHP %45,0%94,9
Avşar Mah.CHP %74,7%94,1
Ağaçlı Mah.MHP %51,9%88,5
Bayırdamı Mah.CHP %66,7%105,9
Bağarası Mah.MHP %52,8%81,3
Burunköy Mah.CHP %50,1%95,0
Cumhuriyet Mah.CHP %55,6%77,1
Demirçay Mah.MHP %53,3%98,1
Doğanbey Mah.CHP %76,3%93,2
Fevzipaşa Mah.CHP %57,6%78,9
Gölbent Mah.CHP %49,2%96,4
Güllübahçe Mah.CHP %58,4%86,4
Güneyyaka Mah.CHP %87,2%84,8
Güzeltepe Mah.CHP %77,4%96,7

Altın sandık

Söke’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Söke’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Doğanbey Mah.%76,3
Avşar Mah.%74,7
Serçin Mah.%70,0
En zayıf
Çavdar Mah.%37,8
Yeniköy Mah.%38,4
Ağaçlı Mah.%39,4
MHP
En güçlü
Bağarası Mah.%52,8
Ağaçlı Mah.%51,9
Yeniköy Mah.%50,3
En zayıf
Avşar Mah.%19,6
Doğanbey Mah.%20,1
Sazlı Mah.%24,6

Seçime katılım

2024 Yerel%79,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,2 / TR %84,1
2019 Yerel%85,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Burunköy Mah.%95,0
Avşar Mah.%94,1
Yeniköy Mah.%93,6
Tuzburgazı Mah.%93,3
Doğanbey Mah.%93,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kemalpaşa Mah.%73,2
Yenikent Mah.%74,0
Savuca Mah.%74,7
Cumhuriyet Mah.%77,1
Çeltikçi Mah.%77,6

Söke seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Söke’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Söke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla CHP kazandı. MHP %35,8 ile ikinci oldu.

Söke’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Söke’de 94.053 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 302 sandıkta kullanıldı.

Söke’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,9, Recep Tayyip Erdoğan %34,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,6 ile önde çıktı.

Söke’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,8, AK Parti %24,6, İYİ Parti %13,5, Yeşil Sol Parti %11,5, MHP %8,5.

Söke’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Söke’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Söke’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Söke’de oyların %16,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Söke’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Argavlı Mah., Karakaya Mah., Yeşilköy Mah..

Söke’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Söke’de etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 19,4 puan.

Söke’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Söke’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Söke’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Söke’de geçersiz oy oranı %5,37 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Söke’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Söke’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Söke hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Söke’de CHP 5 kez birinci oldu.

Söke’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Söke’deki 50 mahallenin 39 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP birinci çıktı.

Söke’nin altın sandığı hangisi?

Söke’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Söke, Fevzipaşa Mah., 1124 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Söke’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Doğanbey (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Çavdar (%37,8) mahallesinde aldı.

Söke’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bağarası (%52,8) mahallesinde, en düşük oyu Avşar (%19,6) mahallesinde aldı.

Söke’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Burunköy Mah. (%95,0), en düşük katılım Kemalpaşa Mah. (%73,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.