Kuşadası Seçim Sonuçları
2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kuşadası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %37,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 15,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kuşadası’da Kemal Kılıçdaroğlu %72,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kuşadası sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kuşadası’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kuşadası’da oyların %28,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 24,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Çınarköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 41,4 | 54,3 |
| Yeniköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 37,9 | 35,1 |
| Kirazlı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 30,4 | 51,1 |
| Yaylaköy Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 24,3 | 43,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kuşadası’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alacamescit Mah. | İYİ Parti %47,1 | %69,0 |
| Bayraklıdede Mah. | CHP %49,4 | %70,3 |
| Caferli Mah. | İYİ Parti %45,4 | %84,3 |
| Camiatik Mah. | İYİ Parti %45,9 | %78,0 |
| Camikebir Mah. | CHP %46,2 | %70,2 |
| Cumhuriyet Mah. | İYİ Parti %40,7 | %70,8 |
| Davutlar Mah. | CHP %42,9 | %70,1 |
| Dağ Mah. | İYİ Parti %42,1 | %75,3 |
| Değirmendere Mah. | CHP %45,6 | %66,1 |
| Ege Mah. | CHP %42,0 | %74,1 |
| Güzelçamlı Mah. | CHP %40,6 | %71,1 |
| Hacıfeyzullah Mah. | İYİ Parti %44,7 | %73,6 |
| Kadıkalesi Mah. | CHP %60,2 | %67,5 |
| Kadınlar Denizi Mah. | CHP %45,3 | %68,2 |
| Karaova Mah. | CHP %51,5 | %68,2 |
| Kirazlı Mah. | CHP %40,4 | %93,1 |
| Soğucak Mah. | CHP %48,6 | %67,4 |
| Türkmen Mah. | CHP %46,4 | %71,1 |
| Yavansu Mah. | CHP %52,2 | %67,4 |
| Yaylaköy Mah. | İYİ Parti %36,3 | %89,0 |
Altın sandık
Kuşadası’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kuşadası’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kuşadası seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kuşadası’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kuşadası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,4 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %37,1 ile ikinci oldu.
Kuşadası’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kuşadası’da 102.044 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 306 sandıkta kullanıldı.
Kuşadası’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,1, Recep Tayyip Erdoğan %26,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,6 ile önde çıktı.
Kuşadası’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %47,4, AK Parti %19,0, İYİ Parti %13,3, Yeşil Sol Parti %7,0, MHP %5,5.
Kuşadası’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kuşadası’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kuşadası’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kuşadası’da oyların %28,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 24,5 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.
Kuşadası’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Çınarköy Mah., Yeniköy Mah., Kirazlı Mah..
Kuşadası’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kuşadası’da etkin parti sayısı 2,97; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 5,4 puan.
Kuşadası’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,2 puan daha düşük; İYİ Parti oyu ortalama 4,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kuşadası’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kuşadası’da geçersiz oy oranı %3,18 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Kuşadası’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kuşadası’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kuşadası hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kuşadası’da CHP 5 kez birinci oldu.
Kuşadası’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kuşadası’daki 23 mahallenin 13 tanesinde CHP, 10 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Kuşadası’nın altın sandığı hangisi?
Kuşadası’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kuşadası, Değirmendere Mah., 1082 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.
Kuşadası’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kadıkalesi (%60,2) mahallesinde, en düşük oyu Çınarköy (%19,6) mahallesinde aldı.
Kuşadası’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Çınarköy (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Kadıkalesi (%21,7) mahallesinde aldı.
Kuşadası’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %71,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kirazlı Mah. (%93,1), en düşük katılım Değirmendere Mah. (%66,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.