Koçarlı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Koçarlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %48,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Koçarlı’da Recep Tayyip Erdoğan %56,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,8
2024 katılım
%93,0
yerel seçim
Seçmen
18.311
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Koçarlı sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKoçarlı, Aydın · katılım %93,1KoçarlıAydınCHP%48,82%46,87AK Parti%48,50%19,69İYİ Parti%1,25%9,56Yeniden Refah%0,52%0,94Zafer Partisi%0,36%1,23DP%0,20%1,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKoçarlı, Aydın · katılım %93,0KoçarlıAydınErdoğan%54,34%38,05Kılıçdaroğlu%41,08%56,08Sinan Oğan%3,95%5,19Muharrem İnce%0,62%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKoçarlı, Aydın · katılım %91,0KoçarlıAydınErdoğan%56,76%40,10Kılıçdaroğlu%43,24%59,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKoçarlı, Aydın · katılım %93,0KoçarlıAydınAK Parti%39,86%27,87CHP%29,08%35,60MHP%11,79%8,47İYİ Parti%10,36%13,10Yeşil Sol Parti%1,85%7,24Zafer Partisi%1,62%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Koçarlı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Koçarlı’da oyların %4,7’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,5 puan.

0 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti31 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,6
AK Parti%40,2
MHP%18,2
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,5
Muharrem İnce%35,8
Meral Akşener%8,8
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,9
CHP%30,5
İYİ Parti%10,7
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
AK Parti%53,1
CHP%46,5
Vatan%0,2
Katılım %95,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%54,3
Kemal Kılıçdaroğlu%41,1
Sinan Oğan%4,0
Katılım %93,0
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,9
CHP%29,1
MHP%11,8
Katılım %93,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Kemal Kılıçdaroğlu%43,2
Katılım %91,0
2024 YerelYerel
CHP%48,8
AK Parti%48,5
İYİ Parti%1,3
Katılım %93,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Koçarlı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adnan Menderes Mah.CHP %49,9%90,8
Akmescit Mah.AK Parti %66,5%89,8
Atatürk Mah.CHP %59,9%96,6
Bağarcık Mah.AK Parti %69,4%95,2
Bağcılar Mah.AK Parti %55,4%96,8
Birci Mah.AK Parti %49,2%95,4
Boydere Mah.CHP %63,9%95,9
Boğaziçi Mah.AK Parti %46,8%94,4
Büyükdere Mah.CHP %61,0%93,5
Bıyıklı Mah.CHP %55,9%91,0
Cincin Mah.CHP %56,9%87,0
Dedeköy Mah.AK Parti %50,8%89,6
Dereköy Mah.AK Parti %60,0%96,3
Esentepe Mah.AK Parti %55,3%96,1
Evsekler Mah.AK Parti %64,3%99,0
Gaffarlar Mah.AK Parti %52,3%97,5
Gözkaya Mah.CHP %47,7%94,5
Güdüşlü Mah.CHP %63,9%93,8
Gündoğan Mah.AK Parti %55,5%87,8
Hacıhamzalar Mah.AK Parti %73,6%99,2

Altın sandık

Koçarlı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Koçarlı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çakırbeyli Mah.%65,1
Güdüşlü Mah.%63,9
Haydarlı Mah.%61,3
En zayıf
Kızılcabölük Mah.%29,8
Satılar Mah.%40,0
Bağcılar Mah.%43,0
AK Parti
En güçlü
Kızılcabölük Mah.%63,8
Satılar Mah.%58,4
Çallı Mah.%55,7
En zayıf
Çakırbeyli Mah.%31,5
Güdüşlü Mah.%33,1
Haydarlı Mah.%35,9

Seçime katılım

2024 Yerel%93,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,0 / TR %84,1
2019 Yerel%95,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çallı Mah.%100,3
Satılar Mah.%98,8
Bağcılar Mah.%96,8
Çulhalar Mah.%96,7
Şenköy Mah.%96,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cincin Mah.%87,0
Gündoğan Mah.%87,8
Yeni Mah.%88,3
Dedeköy Mah.%89,6
Orta Mah.%90,2

Koçarlı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Koçarlı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Koçarlı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %48,5 ile ikinci oldu.

Koçarlı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Koçarlı’da 18.311 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Koçarlı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,3, Kemal Kılıçdaroğlu %41,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,8 ile önde çıktı.

Koçarlı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,9, CHP %29,1, MHP %11,8, İYİ Parti %10,4, Yeşil Sol Parti %1,9.

Koçarlı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Koçarlı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Koçarlı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Koçarlı’da oyların %4,7’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,5 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Koçarlı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Koçarlı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Koçarlı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Koçarlı’da etkin parti sayısı 2,11; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,3 puan.

Koçarlı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Koçarlı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Koçarlı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Koçarlı’da geçersiz oy oranı %5,22 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Koçarlı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Koçarlı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Koçarlı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Koçarlı’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Koçarlı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Koçarlı’daki 52 mahallenin 26 tanesinde CHP, 26 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Koçarlı’nın altın sandığı hangisi?

Koçarlı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Koçarlı, Adnan Menderes Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,11 puan saptı.

Koçarlı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çakırbeyli (%65,1) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcabölük (%29,8) mahallesinde aldı.

Koçarlı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kızılcabölük (%63,8) mahallesinde, en düşük oyu Çakırbeyli (%31,5) mahallesinde aldı.

Koçarlı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %93,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çallı Mah. (%100,2), en düşük katılım Cincin Mah. (%87,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.