Germencik Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Germencik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. MHP %36,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Germencik’te Kemal Kılıçdaroğlu %58,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,0
2024 katılım
%88,0
yerel seçim
Seçmen
33.319
2024
Sandık
118
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Germencik sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGermencik, Aydın · katılım %88,0GermencikAydınCHP%54,00%46,87MHP%35,95%15,34DEM Parti%5,96%2,59İYİ Parti%1,94%9,56Yeniden Refah%0,54%0,94DP%0,39%1,00Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGermencik, Aydın · katılım %92,0GermencikAydınKılıçdaroğlu%55,86%56,08Erdoğan%39,46%38,05Sinan Oğan%4,05%5,19Muharrem İnce%0,63%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGermencik, Aydın · katılım %88,4GermencikAydınKılıçdaroğlu%58,94%59,90Erdoğan%41,06%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGermencik, Aydın · katılım %92,0GermencikAydınCHP%27,49%35,60AK Parti%26,21%27,87Yeşil Sol Parti%19,10%7,24MHP%11,46%8,47İYİ Parti%9,30%13,10Zafer Partisi%1,71%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Germencik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Germencik’te oyların %9,5’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,8 puan.

1 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karaağaçlı Mah.CHP → MHP22,69,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%40,3
CHP%30,8
AK Parti%16,8
Katılım %93,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%36,5
Recep Tayyip Erdoğan%34,7
Selahattin Demirtaş%17,2
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
CHP%30,2
AK Parti%26,6
HDP%18,9
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
CHP%57,6
MHP%41,1
Saadet%0,6
Katılım %91,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%55,9
Recep Tayyip Erdoğan%39,5
Sinan Oğan%4,1
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
CHP%27,5
AK Parti%26,2
Yeşil Sol Parti%19,1
Katılım %92,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,9
Recep Tayyip Erdoğan%41,1
Katılım %88,4
2024 YerelYerel
CHP%54,0
MHP%36,0
DEM Parti%6,0
Katılım %88,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Germencik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahmanlar Mah.CHP %55,2%94,0
Alangüllü Mah.MHP %51,3%89,2
Balatçık Mah.MHP %56,0%94,4
Bozköy Mah.MHP %60,6%96,0
Camikebir Mah.CHP %63,4%84,0
Dampınar Mah.CHP %54,9%99,6
Dağkaraağaç Mah.CHP %52,4%93,9
Dağyeni Mah.MHP %49,3%96,2
Dereköy Mah.MHP %53,6%95,1
Gümüşköy Mah.CHP %48,3%95,9
Gümüşyeniköy Mah.MHP %51,5%94,9
Habibler Mah.MHP %54,9%94,3
Hıdırbeyli Mah.CHP %53,9%86,4
Karaağaçlı Mah.MHP %52,1%87,8
Kızılcagedik Mah.MHP %57,1%91,8
Kızılcapınar Mah.CHP %85,3%87,7
Mesudiye Mah.CHP %54,3%86,0
Meşeli Mah.MHP %47,9%97,1
Moralı Mah.CHP %51,3%97,3
Mursallı Mah.CHP %60,9%92,2

Altın sandık

Germencik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Germencik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kızılcapınar Mah.%85,3
Turanlar Mah.%64,5
Camikebir Mah.%63,4
En zayıf
Bozköy Mah.%33,8
Balatçık Mah.%40,0
Çarıklar Mah.%40,3
MHP
En güçlü
Bozköy Mah.%60,6
Balatçık Mah.%56,0
Çarıklar Mah.%52,0
En zayıf
Kızılcapınar Mah.%7,4
Neşetiye Mah.%11,7
Ortaklar Mah.%31,6
DEM Parti
En güçlü
Neşetiye Mah.%26,5
Ortaklar Mah.%12,6
Mesudiye Mah.%7,7
En zayıf
Turanlar Mah.%0,1
Çarıklar Mah.%0,3
Mursallı Mah.%0,4

Seçime katılım

2024 Yerel%88,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,4 / TR %84,1
2019 Yerel%91,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Selatin Mah.%98,2
Çarıklar Mah.%98,0
Meşeli Mah.%97,1
Dağyeni Mah.%96,2
Bozköy Mah.%96,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Camikebir Mah.%84,0
Ortaklar Mah.%84,6
Park Mah.%84,6
Ömerbeyli Mah.%85,7
Mesudiye Mah.%86,0

Germencik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Germencik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Germencik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,0 oyla CHP kazandı. MHP %36,0 ile ikinci oldu.

Germencik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Germencik’te 33.319 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 118 sandıkta kullanıldı.

Germencik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,9, Recep Tayyip Erdoğan %39,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,9 ile önde çıktı.

Germencik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %27,5, AK Parti %26,2, Yeşil Sol Parti %19,1, MHP %11,5, İYİ Parti %9,3.

Germencik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Germencik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Germencik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Germencik’te oyların %9,5’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,8 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Germencik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Karaağaçlı Mah..

Germencik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Germencik’te etkin parti sayısı 2,35; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 18,0 puan.

Germencik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Germencik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Germencik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Germencik’te geçersiz oy oranı %5,71 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Germencik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Germencik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Germencik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Germencik’te CHP 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Germencik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Germencik’teki 36 mahallenin 22 tanesinde CHP, 14 tanesinde MHP birinci çıktı.

Germencik’in altın sandığı hangisi?

Germencik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Germencik, İstasyon Mah., 1035 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,24 puan saptı.

Germencik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kızılcapınar (%85,2) mahallesinde, en düşük oyu Bozköy (%33,8) mahallesinde aldı.

Germencik’te MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Bozköy (%60,6) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcapınar (%7,4) mahallesinde aldı.

Germencik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Selatin Mah. (%98,2), en düşük katılım Camikebir Mah. (%84,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.