Efeler Seçim Sonuçları
2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Efeler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla CHP kazandı. MHP %34,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Efeler’de Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Efeler sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Efeler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Efeler’de oyların %18,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Mesutlu Mah. | DP → Millet İttifakı | 59,1 | 18,9 |
| Yukarıkayacık Mah. | MHP → Millet İttifakı | 45,1 | 13,0 |
| Konuklu Mah. | DP → MHP | 43,2 | 0,5 |
| Aşağıkayacık Mah. | MHP → Millet İttifakı | 39,3 | 6,8 |
| Kuyucular Mah. | DP → Millet İttifakı | 38,5 | 30,8 |
| Çayyüzü Mah. | MHP → Millet İttifakı | 33,5 | 22,6 |
| Gölhisar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 32,7 | 26,7 |
| Karahayıt Mah. | MHP → Millet İttifakı | 28,7 | 12,9 |
| Kuloğullar Mah. | MHP → Millet İttifakı | 27,8 | 11,8 |
| Kozalaklı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 24,3 | 0,8 |
| Kırıklar Mah. | MHP (aynı) | 24,1 | 1,5 |
| İlyasdere Mah. | MHP → Millet İttifakı | 24,0 | 10,6 |
| Şahnalı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 23,9 | 9,8 |
| Ata Mah. | MHP → Millet İttifakı | 21,7 | 4,4 |
| Umurlu Mah. | MHP → Millet İttifakı | 20,0 | 0,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Efeler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Adnan Menderes Mah. | CHP %42,0 | %80,9 |
| Alanlı Mah. | CHP %80,9 | %94,4 |
| Alatepe Mah. | MHP %59,4 | %97,6 |
| Ambarcık Mah. | CHP %42,8 | %98,7 |
| Armutlu Mah. | MHP %53,5 | %92,4 |
| Ata Mah. | MHP %41,9 | %79,7 |
| Aydin E Tipi Kapali Ve Acik Ceza Infaz Kurumu Mah. | CHP %40,9 | %51,6 |
| Aşağıkayacık Mah. | CHP %46,3 | %97,5 |
| Bademli Mah. | CHP %51,0 | %96,9 |
| Baltaköy Mah. | MHP %44,6 | %91,5 |
| Balıkköy Mah. | CHP %44,8 | %96,8 |
| Böcek Mah. | MHP %50,7 | %96,6 |
| Cuma Mah. | CHP %40,4 | %76,2 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %51,7 | %78,1 |
| Dalama Bucağı Yeniköy Mah. | CHP %70,6 | %82,9 |
| Dalama Mah. | MHP %50,8 | %87,9 |
| Danişment Mah. | MHP %46,0 | %98,6 |
| Dağeymiri Mah. | MHP %68,4 | %99,4 |
| Dereköy Mah. | CHP %48,6 | %93,5 |
| Doğan Mah. | MHP %51,6 | %95,7 |
Altın sandık
Efeler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Efeler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Efeler seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Efeler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Efeler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,2 oyla CHP kazandı. MHP %34,1 ile ikinci oldu.
Efeler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Efeler’de 226.802 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 699 sandıkta kullanıldı.
Efeler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,1, Recep Tayyip Erdoğan %36,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5 ile önde çıktı.
Efeler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %35,0, AK Parti %26,1, İYİ Parti %15,0, MHP %8,2, Yeşil Sol Parti %7,3.
Efeler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Efeler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Efeler’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Efeler’de oyların %18,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Efeler’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 19 salıncak mahalle var; en oynakları Mesutlu Mah., Yukarıkayacık Mah., Konuklu Mah..
Efeler’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Efeler’de etkin parti sayısı 3,17; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 8,1 puan.
Efeler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda MHP oyu ortalama 4,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Efeler’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Efeler’de geçersiz oy oranı %6,06 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.
Efeler’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Efeler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Efeler hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Efeler’de CHP 5 kez birinci oldu.
Efeler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Efeler’deki 84 mahallenin 42 tanesinde MHP, 41 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Efeler’in altın sandığı hangisi?
Efeler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Efeler, Mesudiye Mah., 2243 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.
Efeler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Alanlı (%80,9) mahallesinde, en düşük oyu Merkez Bucağı Yeniköy (%18,4) mahallesinde aldı.
Efeler’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dağeymiri (%68,4) mahallesinde, en düşük oyu Alanlı (%9,9) mahallesinde aldı.
Efeler’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dağeymiri Mah. (%99,4), en düşük katılım Zafer Mah. (%67,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.