Buharkent Seçim Sonuçları

2014–2024 · Aydın · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Buharkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Buharkent’te Kemal Kılıçdaroğlu %54,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%41,2
2024 katılım
%87,2
yerel seçim
Seçmen
10.102
2024
Sandık
36
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Buharkent sonuçları Aydın geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBuharkent, Aydın · katılım %87,2BuharkentAydınAK Parti%41,23%19,69CHP%29,71%46,87DP%26,24%1,00İYİ Parti%1,25%9,56Yeniden Refah%0,42%0,94Zafer Partisi%0,38%1,23Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBuharkent, Aydın · katılım %91,3BuharkentAydınKılıçdaroğlu%50,21%56,08Erdoğan%42,89%38,05Sinan Oğan%5,81%5,19Muharrem İnce%1,09%0,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBuharkent, Aydın · katılım %88,4BuharkentAydınKılıçdaroğlu%54,22%59,90Erdoğan%45,78%40,10Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBuharkent, Aydın · katılım %91,3BuharkentAydınAK Parti%32,36%27,87CHP%29,64%35,60İYİ Parti%15,99%13,10MHP%9,24%8,47Yeşil Sol Parti%4,69%7,24Zafer Partisi%2,06%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Buharkent’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Buharkent’te oyların %27,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 4,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

5 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gelenbe Mah.Millet İttifakı → DP39,37,4
Feslek Mah.Millet İttifakı → AK Parti29,34,6
Ortakçı Mah.Millet İttifakı → AK Parti28,81,3
Kamilpaşa Mah.Millet İttifakı → AK Parti28,614,4
Kayaburnu Mah.Millet İttifakı → AK Parti21,89,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%36,9
AK Parti%36,8
CHP%24,4
Katılım %93,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%43,2
Muharrem İnce%35,8
Meral Akşener%16,5
Katılım %92,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,3
CHP%29,4
İYİ Parti%18,5
Katılım %92,0
2019 YerelYerel
AK Parti%49,9
İYİ Parti%47,9
Saadet%1,0
Katılım %92,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,2
Recep Tayyip Erdoğan%42,9
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,4
CHP%29,6
İYİ Parti%16,0
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,2
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Katılım %88,4
2024 YerelYerel
AK Parti%41,2
CHP%29,7
DP%26,2
Katılım %87,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Buharkent’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ericek Mah.AK Parti %45,9%97,7
Feslek Mah.AK Parti %37,4%91,7
Gelenbe Mah.DP %38,3%95,3
Gündoğan Mah.AK Parti %50,0%100,0
Kamilpaşa Mah.AK Parti %42,5%81,7
Kayaburnu Mah.AK Parti %43,7%94,1
Kızıldere Mah.AK Parti %42,9%94,6
Menderes Mah.AK Parti %41,9%92,0
Muratdağı Mah.CHP %41,5%103,9
Ortakçı Mah.AK Parti %36,0%85,7
Savcıllı Mah.AK Parti %47,4%87,7
Zafer Mah.AK Parti %42,7%85,9
Üçeylül Mah.AK Parti %40,6%84,1
İstiklal Mah.AK Parti %39,6%84,7

Altın sandık

Buharkent’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Buharkent’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Savcıllı Mah.%47,4
Kayaburnu Mah.%43,7
Kızıldere Mah.%42,9
En zayıf
Gelenbe Mah.%30,9
Ortakçı Mah.%36,0
Feslek Mah.%37,4
CHP
En güçlü
Ortakçı Mah.%33,7
Kayaburnu Mah.%33,5
Feslek Mah.%32,3
En zayıf
Kızıldere Mah.%22,8
Menderes Mah.%26,9
Zafer Mah.%26,9
DP
En güçlü
Gelenbe Mah.%38,3
Kızıldere Mah.%32,9
Kamilpaşa Mah.%27,8
En zayıf
Savcıllı Mah.%18,0
Kayaburnu Mah.%21,5
Üçeylül Mah.%26,0

Seçime katılım

2024 Yerel%87,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,4 / TR %84,1
2019 Yerel%92,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Gelenbe Mah.%95,3
Kızıldere Mah.%94,6
Kayaburnu Mah.%94,1
Menderes Mah.%92,0
Feslek Mah.%91,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kamilpaşa Mah.%81,7
Üçeylül Mah.%84,1
İstiklal Mah.%84,7
Ortakçı Mah.%85,7
Zafer Mah.%85,9

Buharkent seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Buharkent’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Buharkent’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %29,7 ile ikinci oldu.

Buharkent’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Buharkent’te 10.102 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.

Buharkent’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,2, Recep Tayyip Erdoğan %42,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,2 ile önde çıktı.

Buharkent’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,4, CHP %29,6, İYİ Parti %16,0, MHP %9,2, Yeşil Sol Parti %4,7.

Buharkent’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Buharkent’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Buharkent’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Buharkent’te oyların %27,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,1 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Buharkent’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Gelenbe Mah., Feslek Mah., Ortakçı Mah..

Buharkent’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Buharkent’te etkin parti sayısı 3,05; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 11,5 puan.

Buharkent’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Buharkent’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Buharkent’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Buharkent’te geçersiz oy oranı %4,9 (Aydın: %5,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Buharkent’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Buharkent’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Buharkent hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Buharkent’te AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Buharkent’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Buharkent’teki 14 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Buharkent’in altın sandığı hangisi?

Buharkent’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Buharkent, Zafer Mah., 1034 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,71 puan saptı.

Buharkent’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Savcıllı (%47,4) mahallesinde, en düşük oyu Gelenbe (%30,9) mahallesinde aldı.

Buharkent’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ortakçı (%33,7) mahallesinde, en düşük oyu Kızıldere (%22,8) mahallesinde aldı.

Buharkent’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Gelenbe Mah. (%95,3), en düşük katılım Kamilpaşa Mah. (%81,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Aydın il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.