Yusufeli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Artvin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Yusufeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Yusufeli’de Recep Tayyip Erdoğan %74,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,6
2024 katılım
%79,6
yerel seçim
Seçmen
5.535
2024
Sandık
19
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Yusufeli sonuçları Artvin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıYusufeli, Artvin · katılım %79,6YusufeliArtvinCHP%47,57%47,43AK Parti%46,43%44,25Yeniden Refah%2,35%1,84BBP%2,11%0,37Millet%0,73%0,11Saadet%0,27%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurYusufeli, Artvin · katılım %85,3YusufeliArtvinErdoğan%70,21%47,71Kılıçdaroğlu%23,10%46,57Sinan Oğan%6,02%5,20Muharrem İnce%0,67%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurYusufeli, Artvin · katılım %82,7YusufeliArtvinErdoğan%74,78%50,68Kılıçdaroğlu%25,22%49,32Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiYusufeli, Artvin · katılım %85,3YusufeliArtvinAK Parti%56,30%36,67CHP%14,93%29,80MHP%10,33%9,54İYİ Parti%7,54%13,22Yeniden Refah%4,78%2,37Zafer Partisi%1,46%1,18Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Yusufeli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Yusufeli’de oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 6,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti0 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,4
MHP%35,1
CHP%12,1
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,1
Muharrem İnce%17,4
Meral Akşener%8,2
Katılım %87,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%62,2
CHP%13,9
MHP%11,7
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
AK Parti%43,2
CHP%43,1
MHP%12,9
Katılım %84,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,2
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Sinan Oğan%6,0
Katılım %85,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
CHP%14,9
MHP%10,3
Katılım %85,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,8
Kemal Kılıçdaroğlu%25,2
Katılım %82,7
2024 YerelYerel
CHP%47,6
AK Parti%46,4
Yeniden Refah%2,4
Katılım %79,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Yusufeli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Coruh Mah.AK Parti %49,2%84,4
Erdemler Mah.CHP %56,1%101,6
Kackar Mah.CHP %50,7%81,2
Livane Mah.CHP %53,1%70,7
Sancak Mah.AK Parti %51,4%77,4

Altın sandık

Yusufeli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Yusufeli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Livane Mah.%53,1
Kackar Mah.%50,7
Coruh Mah.%45,4
En zayıf
Sancak Mah.%41,6
Coruh Mah.%45,4
Kackar Mah.%50,7
AK Parti
En güçlü
Sancak Mah.%51,4
Coruh Mah.%49,2
Kackar Mah.%42,9
En zayıf
Livane Mah.%40,9
Kackar Mah.%42,9
Coruh Mah.%49,2

Seçime katılım

2024 Yerel%79,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%85,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%82,7 / TR %84,1
2019 Yerel%84,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Coruh Mah.%84,4
Kackar Mah.%81,2
Sancak Mah.%77,4
Livane Mah.%70,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Livane Mah.%70,7
Sancak Mah.%77,4
Kackar Mah.%81,2
Coruh Mah.%84,4

Yusufeli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Yusufeli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Yusufeli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %46,4 ile ikinci oldu.

Yusufeli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Yusufeli’de 5.535 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.

Yusufeli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,2, Kemal Kılıçdaroğlu %23,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,8 ile önde çıktı.

Yusufeli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %56,3, CHP %14,9, MHP %10,3, İYİ Parti %7,5, Yeniden Refah %4,8.

Yusufeli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Yusufeli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Yusufeli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Yusufeli’de oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 6,0 puan.

Yusufeli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Yusufeli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Yusufeli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Yusufeli’de etkin parti sayısı 2,26; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,1 puan.

Yusufeli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Yusufeli’de geçersiz oy oranı %5,06 (Artvin: %4,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Yusufeli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Yusufeli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Yusufeli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Yusufeli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Yusufeli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Yusufeli’deki 5 mahallenin 3 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Yusufeli’nin altın sandığı hangisi?

Yusufeli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Yusufeli, Kackar Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,82 puan saptı.

Yusufeli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Livane (%53,1) mahallesinde, en düşük oyu Sancak (%41,6) mahallesinde aldı.

Yusufeli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Sancak (%51,4) mahallesinde, en düşük oyu Livane (%40,9) mahallesinde aldı.

Yusufeli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Coruh Mah. (%84,4), en düşük katılım Livane Mah. (%70,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.