Ardanuç Seçim Sonuçları

2014–2024 · Artvin · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ardanuç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %39,2 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 9,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ardanuç’ta Kemal Kılıçdaroğlu %60,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%58,0
2024 katılım
%84,9
yerel seçim
Seçmen
4.117
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ardanuç sonuçları Artvin geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArdanuç, Artvin · katılım %84,9ArdanuçArtvinAK Parti%57,98%44,25CHP%39,24%47,43Yeniden Refah%1,09%1,84Memleket%0,82%0,42BTP%0,39%0,28Saadet%0,36%0,62Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArdanuç, Artvin · katılım %87,1ArdanuçArtvinKılıçdaroğlu%59,09%46,57Erdoğan%36,65%47,71Sinan Oğan%3,56%5,20Muharrem İnce%0,69%0,53Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArdanuç, Artvin · katılım %86,1ArdanuçArtvinKılıçdaroğlu%60,47%49,32Erdoğan%39,53%50,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArdanuç, Artvin · katılım %87,1ArdanuçArtvinCHP%37,39%29,80AK Parti%29,21%36,67İYİ Parti%18,32%13,22MHP%5,52%9,54Yeniden Refah%1,65%2,37TİP%1,15%1,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ardanuç’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ardanuç’ta oyların %11,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 10,3 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti1 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%53,6
AK Parti%40,7
MHP%3,8
Katılım %87,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%51,6
Recep Tayyip Erdoğan%35,7
Meral Akşener%10,9
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
CHP%44,4
AK Parti%32,3
İYİ Parti%11,8
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
CHP%50,4
AK Parti%48,5
Saadet%0,8
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%59,1
Recep Tayyip Erdoğan%36,7
Sinan Oğan%3,6
Katılım %87,1
2023 MVMilletvekili
CHP%37,4
AK Parti%29,2
İYİ Parti%18,3
Katılım %87,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,5
Recep Tayyip Erdoğan%39,5
Katılım %86,1
2024 YerelYerel
AK Parti%58,0
CHP%39,2
Yeniden Refah%1,1
Katılım %84,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ardanuç’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Merkez Mah.AK Parti %58,0%84,9

Altın sandık

Ardanuç’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,1 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%84,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%84,9

Ardanuç seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ardanuç’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ardanuç’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %58,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %39,2 ile ikinci oldu.

Ardanuç’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ardanuç’ta 4.117 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

Ardanuç’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,1, Recep Tayyip Erdoğan %36,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,5 ile önde çıktı.

Ardanuç’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %37,4, AK Parti %29,2, İYİ Parti %18,3, MHP %5,5, Yeniden Refah %1,6.

Ardanuç’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ardanuç’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Ardanuç’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ardanuç’ta oyların %11,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 10,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Ardanuç’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Ardanuç’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Ardanuç’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ardanuç’ta etkin parti sayısı 2,04; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 18,7 puan.

Ardanuç’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ardanuç’ta geçersiz oy oranı %5,4 (Artvin: %4,0). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Ardanuç’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ardanuç’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ardanuç hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ardanuç’ta CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Ardanuç’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ardanuç’taki 1 mahallenin 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Ardanuç’un altın sandığı hangisi?

Ardanuç’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ardanuç, Merkez Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Ardanuç’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,9 oldu (Türkiye: %78,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Artvin il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.