Göle Seçim Sonuçları

2014–2024 · Ardahan · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Göle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,9 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %29,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Göle’de Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%30,9
2024 katılım
%72,9
yerel seçim
Seçmen
4.323
2024
Sandık
14
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Göle sonuçları Ardahan geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGöle, Ardahan · katılım %72,9GöleArdahanCHP%30,87%40,95Yeniden Refah%29,79%5,96AK Parti%26,03%37,60Gelecek%5,73%0,83DEM Parti%3,08%0,45DEVA%1,46%4,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGöle, Ardahan · katılım %78,8GöleArdahanKılıçdaroğlu%53,17%56,15Erdoğan%44,16%39,16Sinan Oğan%2,07%4,20Muharrem İnce%0,60%0,49Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGöle, Ardahan · katılım %74,4GöleArdahanKılıçdaroğlu%52,59%57,64Erdoğan%47,41%42,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGöle, Ardahan · katılım %78,7GöleArdahanYeşil Sol Parti%36,01%21,76AK Parti%34,26%34,39CHP%18,97%29,64İYİ Parti%2,06%4,86MHP%1,64%2,96Yeniden Refah%1,51%0,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Göle’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Göle’de oyların %39,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 14,6 puan.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Salim Bey Mah.DP → CHP49,83,4
Kazım Karabekir Mah.AK Parti → Yeniden Refah43,76,9
Kubilay Bey Mah.AK Parti → CHP38,71,5
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti → CHP36,51,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,4
CHP%24,5
Saadet%21,1
Katılım %81,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,3
Muharrem İnce%25,5
Selahattin Demirtaş%21,0
Katılım %81,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,6
HDP%30,7
CHP%12,9
Katılım %81,7
2019 YerelYerel
AK Parti%33,1
DP%32,0
CHP%30,3
Katılım %79,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,2
Recep Tayyip Erdoğan%44,2
Sinan Oğan%2,1
Katılım %78,8
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%36,0
AK Parti%34,3
CHP%19,0
Katılım %78,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,6
Recep Tayyip Erdoğan%47,4
Katılım %74,4
2024 YerelYerel
CHP%30,9
Yeniden Refah%29,8
AK Parti%26,0
Katılım %72,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Göle’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Dedesen Mah.BBP %81,1%79,8
Durancam Mah.CHP %35,6%77,9
Fevzi Çakmak Mah.CHP %30,3%72,4
Kazım Karabekir Mah.Yeniden Refah %36,8%73,7
Koprulu Merkez Mah.CHP %28,1%72,2
Kubilay Bey Mah.CHP %31,4%70,8
Kuzupinari Mah.DEVA %37,4%69,0
Salim Bey Mah.CHP %32,0%75,1

Altın sandık

Göle’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Göle’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Durancam Mah.%35,6
Salim Bey Mah.%32,0
Kubilay Bey Mah.%31,4
En zayıf
Koprulu Merkez Mah.%28,1
Kazım Karabekir Mah.%29,8
Fevzi Çakmak Mah.%30,3
Yeniden Refah
En güçlü
Kazım Karabekir Mah.%36,8
Kubilay Bey Mah.%29,9
Salim Bey Mah.%28,6
En zayıf
Dedesen Mah.%2,1
Durancam Mah.%17,4
Koprulu Merkez Mah.%25,0
AK Parti
En güçlü
Fevzi Çakmak Mah.%28,9
Durancam Mah.%26,7
Salim Bey Mah.%25,4
En zayıf
Dedesen Mah.%10,9
Kazım Karabekir Mah.%23,2
Koprulu Merkez Mah.%23,6

Seçime katılım

2024 Yerel%72,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,4 / TR %84,1
2019 Yerel%79,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dedesen Mah.%79,8
Durancam Mah.%77,9
Salim Bey Mah.%75,1
Kazım Karabekir Mah.%73,7
Fevzi Çakmak Mah.%72,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kubilay Bey Mah.%70,8
Koprulu Merkez Mah.%72,2
Fevzi Çakmak Mah.%72,4
Kazım Karabekir Mah.%73,7
Salim Bey Mah.%75,1

Göle seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Göle’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Göle’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %30,9 oyla CHP kazandı. Yeniden Refah %29,8 ile ikinci oldu.

Göle’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Göle’de 4.323 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.

Göle’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,2, Recep Tayyip Erdoğan %44,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,6 ile önde çıktı.

Göle’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %36,0, AK Parti %34,3, CHP %19,0, İYİ Parti %2,1, MHP %1,6.

Göle’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Göle’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Göle’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Göle’de oyların %39,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 14,6 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Göle’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Salim Bey Mah., Kazım Karabekir Mah., Kubilay Bey Mah..

Göle’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Göle’de etkin parti sayısı 3,9; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci Yeniden Refah arasındaki fark 1,1 puan.

Göle’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Göle’de geçersiz oy oranı %6,41 (Ardahan: %5,79). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Göle’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Göle’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Göle hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Göle’de AK Parti 3 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Göle’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Göle’deki 8 mahallenin 5 tanesinde CHP, 1 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde BBP, 1 tanesinde DEVA birinci çıktı.

Göle’nin altın sandığı hangisi?

Göle’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Göle, Kubilay Bey Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,48 puan saptı.

Göle’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Durancam (%35,6) mahallesinde, en düşük oyu Koprulu Merkez (%28,1) mahallesinde aldı.

Göle’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Kazım Karabekir (%36,8) mahallesinde, en düşük oyu Dedesen (%2,1) mahallesinde aldı.

Göle’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %72,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dedesen Mah. (%79,8), en düşük katılım Kubilay Bey Mah. (%70,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Ardahan il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.