Manavgat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Manavgat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Manavgat’ta Kemal Kılıçdaroğlu %53,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,1
2024 katılım
%80,5
yerel seçim
Seçmen
185.299
2024
Sandık
594
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Manavgat sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıManavgat, Antalya · katılım %80,5ManavgatAntalyaCHP%49,11%48,51AK Parti%44,75%27,76İYİ Parti%1,22%6,28Yeniden Refah%1,10%1,31Zafer Partisi%1,08%1,66BTP%0,71%0,34Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurManavgat, Antalya · katılım %89,4ManavgatAntalyaKılıçdaroğlu%48,12%53,02Erdoğan%43,72%39,98Sinan Oğan%7,40%6,41Muharrem İnce%0,76%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurManavgat, Antalya · katılım %85,2ManavgatAntalyaKılıçdaroğlu%53,12%57,25Erdoğan%46,88%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiManavgat, Antalya · katılım %89,4ManavgatAntalyaCHP%31,62%32,26AK Parti%29,51%28,33MHP%12,48%9,90İYİ Parti%10,21%11,42TİP%3,67%4,60Yeşil Sol Parti%3,17%4,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Manavgat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Manavgat’ta oyların %4,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan.

1 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti91 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cevizler Mah.CHP → AK Parti21,227,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%40,6
AK Parti%33,3
MHP%23,8
Katılım %91,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%45,7
Muharrem İnce%37,5
Meral Akşener%13,8
Katılım %86,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%33,5
CHP%28,5
İYİ Parti%17,5
Katılım %86,7
2019 YerelYerel
CHP%51,8
AK Parti%46,7
Saadet%0,7
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%48,1
Recep Tayyip Erdoğan%43,7
Sinan Oğan%7,4
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
CHP%31,6
AK Parti%29,5
MHP%12,5
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,1
Recep Tayyip Erdoğan%46,9
Katılım %85,2
2024 YerelYerel
CHP%49,1
AK Parti%44,8
İYİ Parti%1,2
Katılım %80,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Manavgat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
A. Hisar Mah.CHP %58,7%77,5
A. Pazarcı Mah.CHP %48,1%76,4
Ahmetler Mah.CHP %73,1%98,6
Aksaz Mah.CHP %50,8%89,4
Altınkaya Mah.AK Parti %56,9%92,0
Aydınevler Mah.CHP %57,5%77,1
Aşağıışıklar Mah.AK Parti %50,6%88,8
Bahçelievler Mah.CHP %55,8%78,7
Ballıbucak Mah.AK Parti %50,9%95,5
Belenobası Mah.CHP %64,5%95,0
Bereket Mah.CHP %55,7%96,9
Beydiğin Mah.AK Parti %49,8%99,3
Beşkonak Mah.AK Parti %55,8%90,7
Boztepe Mah.AK Parti %57,2%98,5
Bucakşeyhler Mah.CHP %47,6%86,5
Burmahan Mah.AK Parti %54,4%96,5
Büklüce Mah.CHP %70,7%101,9
Cevizler Mah.AK Parti %61,1%84,4
Demirciler Mah.AK Parti %53,1%89,5
Denizkent Mah.CHP %74,3%90,9

Altın sandık

Manavgat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Manavgat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gençler Mah.%81,0
Saraçlı Mah.%69,5
Yeniköy Mah.%66,0
En zayıf
Düzağaç Mah.%27,9
Karabük Mah.%28,2
Kırkkavak Mah.%28,9
AK Parti
En güçlü
Düzağaç Mah.%66,0
Karabük Mah.%65,6
Kırkkavak Mah.%64,4
En zayıf
Gençler Mah.%15,2
Saraçlı Mah.%27,2
Çakış Mah.%27,5

Seçime katılım

2024 Yerel%80,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,2 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kırkkavak Mah.%99,7
Karabük Mah.%99,0
Boztepe Mah.%98,5
Karakaya Mah.%98,1
Düzağaç Mah.%98,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Side Mah.%66,0
Ilıca Mah.%72,3
Sarılar Mah.%75,3
Evrenseki Mah.%75,5
Y. Pazarci Mah.%76,1

Manavgat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Manavgat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Manavgat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %44,8 ile ikinci oldu.

Manavgat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Manavgat’ta 185.299 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 594 sandıkta kullanıldı.

Manavgat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %48,1, Recep Tayyip Erdoğan %43,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,1 ile önde çıktı.

Manavgat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %31,6, AK Parti %29,5, MHP %12,5, İYİ Parti %10,2, TİP %3,7.

Manavgat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Manavgat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Manavgat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Manavgat’ta oyların %4,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Manavgat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Cevizler Mah..

Manavgat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Manavgat’ta etkin parti sayısı 2,26; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,4 puan.

Manavgat’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Manavgat’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Manavgat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Manavgat’ta geçersiz oy oranı %4,22 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Manavgat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Manavgat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Manavgat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Manavgat’ta CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Manavgat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Manavgat’taki 107 mahallenin 55 tanesinde AK Parti, 52 tanesinde CHP birinci çıktı.

Manavgat’ın altın sandığı hangisi?

Manavgat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Manavgat, Çeltikçi Mah., 1125 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,52 puan saptı.

Manavgat’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gençler (%81,0) mahallesinde, en düşük oyu Düzağaç (%27,9) mahallesinde aldı.

Manavgat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Düzağaç (%66,0) mahallesinde, en düşük oyu Gençler (%15,2) mahallesinde aldı.

Manavgat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kırkkavak Mah. (%99,7), en düşük katılım Side Mah. (%66,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.