Konyaaltı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Konyaaltı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Konyaaltı’da Kemal Kılıçdaroğlu %72,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,8
2024 katılım
%74,3
yerel seçim
Seçmen
128.762
2024
Sandık
388
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Konyaaltı sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKonyaaltı, Antalya · katılım %74,4KonyaaltıAntalyaCHP%53,77%48,51AK Parti%25,39%27,76İYİ Parti%8,34%6,28Zafer Partisi%3,42%1,66TİP%2,74%0,40Memleket%1,98%0,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKonyaaltı, Antalya · katılım %89,1KonyaaltıAntalyaKılıçdaroğlu%69,25%53,02Erdoğan%25,24%39,98Sinan Oğan%5,20%6,41Muharrem İnce%0,32%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKonyaaltı, Antalya · katılım %86,3KonyaaltıAntalyaKılıçdaroğlu%72,75%57,25Erdoğan%27,25%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKonyaaltı, Antalya · katılım %89,1KonyaaltıAntalyaCHP%44,29%32,26AK Parti%18,37%28,33İYİ Parti%13,00%11,42TİP%8,66%4,60MHP%5,57%9,90Yeşil Sol Parti%3,27%4,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Konyaaltı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da oyların %11,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 0,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%59,8
AK Parti%22,3
MHP%14,6
Katılım %87,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%59,5
Recep Tayyip Erdoğan%27,7
Meral Akşener%9,4
Katılım %87,3
2018 MVMilletvekili
CHP%44,1
AK Parti%21,7
İYİ Parti%15,9
Katılım %87,3
2019 YerelYerel
CHP%66,9
AK Parti%30,9
Saadet%0,9
Katılım %82,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%69,3
Recep Tayyip Erdoğan%25,2
Sinan Oğan%5,2
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
CHP%44,3
AK Parti%18,4
İYİ Parti%13,0
Katılım %89,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%72,8
Recep Tayyip Erdoğan%27,3
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
CHP%53,8
AK Parti%25,4
İYİ Parti%8,3
Katılım %74,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Konyaaltı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akdamlar Mah.CHP %59,6%90,4
Akkuyu Mah.CHP %56,2%75,2
Altınkum Mah.CHP %64,2%72,2
Arapsuyu Mah.CHP %56,9%72,9
Aydınlık Mah.CHP %49,3%88,0
Aşağıkaraman Mah.AK Parti %60,6%89,7
Bahtılı Mah.AK Parti %41,1%88,3
Demircilik Mah.AK Parti %46,6%88,8
Doyran Dağ Mah.AK Parti %60,6%93,5
Doyran Mah.AK Parti %66,2%92,3
Doyran Çamlıbel Mah.AK Parti %64,7%93,5
Geyikbayırı Mah.CHP %59,9%81,2
Gökdere Mah.AK Parti %44,3%98,7
Gökçam Mah.AK Parti %56,2%92,1
Gürsu Mah.CHP %64,3%72,6
Hacısekililer Mah.AK Parti %38,8%91,1
Hisarçandır Mah.AK Parti %56,9%88,3
Hurma Mah.CHP %52,4%66,1
Karatepe Mah.CHP %86,1%91,6
Kuruçay Mah.AK Parti %51,9%97,2

Altın sandık

Konyaaltı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Konyaaltı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Karatepe Mah.%86,1
Gürsu Mah.%64,3
Altınkum Mah.%64,2
En zayıf
Yarbaşçandır Mah.%18,2
Doyran Mah.%19,2
Doyran Dağ Mah.%22,7
AK Parti
En güçlü
Doyran Mah.%66,2
Doyran Çamlıbel Mah.%64,7
Doyran Dağ Mah.%60,6
En zayıf
Karatepe Mah.%7,5
Altınkum Mah.%16,1
Gürsu Mah.%16,6
İYİ Parti
En güçlü
Suiçecek Mah.%21,6
Yarbaşçandır Mah.%17,8
Çakırlar Mah.%12,9
En zayıf
Karatepe Mah.%3,0
Geyikbayırı Mah.%3,8
Aşağıkaraman Mah.%5,7

Seçime katılım

2024 Yerel%74,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Doyran Çamlıbel Mah.%93,5
Doyran Dağ Mah.%93,5
Yarbaşçandır Mah.%93,1
Doyran Mah.%92,3
Gökçam Mah.%92,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sarısu Mah.%65,9
Hurma Mah.%66,1
Liman Mah.%68,9
Kuşkavağı Mah.%70,9
Pınarbaşı Mah.%71,3

Konyaaltı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Konyaaltı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Konyaaltı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %25,4 ile ikinci oldu.

Konyaaltı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da 128.762 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 388 sandıkta kullanıldı.

Konyaaltı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %69,2, Recep Tayyip Erdoğan %25,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %72,8 ile önde çıktı.

Konyaaltı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,3, AK Parti %18,4, İYİ Parti %13,0, TİP %8,7, MHP %5,6.

Konyaaltı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Konyaaltı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Konyaaltı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da oyların %11,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 0,4 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Konyaaltı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Konyaaltı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Konyaaltı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da etkin parti sayısı 2,75; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 28,4 puan.

Konyaaltı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 4,8 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Konyaaltı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Konyaaltı’da geçersiz oy oranı %2,87 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Konyaaltı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Konyaaltı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Konyaaltı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Konyaaltı’da CHP 5 kez birinci oldu.

Konyaaltı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Konyaaltı’daki 39 mahallenin 20 tanesinde CHP, 19 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Konyaaltı’nın altın sandığı hangisi?

Konyaaltı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Konyaaltı, Kuşkavağı Mah., 1165 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,46 puan saptı.

Konyaaltı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karatepe (%86,1) mahallesinde, en düşük oyu Yarbaşçandır (%18,2) mahallesinde aldı.

Konyaaltı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Doyran (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Karatepe (%7,5) mahallesinde aldı.

Konyaaltı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Doyran Çamlıbel Mah. (%93,5), en düşük katılım Sarısu Mah. (%65,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.