Kemer Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 13,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kemer’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,3
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
33.621
2024
Sandık
106
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kemer sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKemer, Antalya · katılım %81,2KemerAntalyaCHP%47,31%48,51AK Parti%39,50%27,76İYİ Parti%7,97%6,28DP%1,58%2,10DEM Parti%1,23%2,80DSP%0,81%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKemer, Antalya · katılım %88,5KemerAntalyaKılıçdaroğlu%53,13%53,02Erdoğan%40,41%39,98Sinan Oğan%5,98%6,41Muharrem İnce%0,48%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKemer, Antalya · katılım %84,8KemerAntalyaKılıçdaroğlu%56,81%57,25Erdoğan%43,19%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKemer, Antalya · katılım %88,4KemerAntalyaCHP%30,75%32,26AK Parti%27,28%28,33İYİ Parti%12,44%11,42MHP%11,17%9,90Yeşil Sol Parti%5,29%4,73TİP%4,80%4,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kemer’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kemer’de oyların %39,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 2,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

8 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Yeni Mah.DSP → Millet İttifakı44,423,8
Merkez Mah.DSP → Millet İttifakı44,231,7
Arslanbucak Mah.DSP → Millet İttifakı43,910,4
Göynük Mah.DSP → Millet İttifakı43,613,0
Çamyuva Mah.DSP → Millet İttifakı42,017,2
Kiriş Mah.DSP → Cumhur İttifakı41,314,3
Kuzdere Mah.DSP → Millet İttifakı40,011,4
Tekirova Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı23,824,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%42,6
AK Parti%33,3
CHP%14,7
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%42,1
Recep Tayyip Erdoğan%41,3
Meral Akşener%11,5
Katılım %86,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%32,2
CHP%31,5
İYİ Parti%16,1
Katılım %86,3
2019 YerelYerel
DSP%39,7
CHP%34,1
MHP%24,1
Katılım %86,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,1
Recep Tayyip Erdoğan%40,4
Sinan Oğan%6,0
Katılım %88,5
2023 MVMilletvekili
CHP%30,8
AK Parti%27,3
İYİ Parti%12,4
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,8
Recep Tayyip Erdoğan%43,2
Katılım %84,8
2024 YerelYerel
CHP%47,3
AK Parti%39,5
İYİ Parti%8,0
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kemer’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arslanbucak Mah.CHP %45,1%81,4
Beldibi Mah.CHP %53,1%80,0
Beycik Mah.CHP %52,7%88,5
Göynük Mah.CHP %50,8%81,7
Kiriş Mah.AK Parti %55,8%84,2
Kuzdere Mah.CHP %44,7%84,6
Merkez Mah.CHP %49,9%72,7
Ovacık Mah.AK Parti %57,6%96,6
Tekirova Mah.CHP %46,2%85,2
Ulupınar Mah.CHP %46,7%84,0
Yeni Mah.CHP %46,7%78,3
Çamyuva Mah.CHP %48,9%80,5

Altın sandık

Kemer’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kemer’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Beldibi Mah.%53,1
Beycik Mah.%52,7
Göynük Mah.%50,8
En zayıf
Kiriş Mah.%35,7
Kuzdere Mah.%44,7
Arslanbucak Mah.%45,1
AK Parti
En güçlü
Kiriş Mah.%55,8
Arslanbucak Mah.%42,4
Göynük Mah.%41,5
En zayıf
Merkez Mah.%31,1
Beycik Mah.%31,5
Ulupınar Mah.%33,2
İYİ Parti
En güçlü
Merkez Mah.%12,9
Tekirova Mah.%12,4
Yeni Mah.%12,3
En zayıf
Göynük Mah.%3,7
Beldibi Mah.%3,7
Kiriş Mah.%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,8 / TR %84,1
2019 Yerel%86,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Beycik Mah.%88,5
Tekirova Mah.%85,2
Kuzdere Mah.%84,6
Kiriş Mah.%84,2
Ulupınar Mah.%84,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Merkez Mah.%72,7
Yeni Mah.%78,3
Beldibi Mah.%80,0
Çamyuva Mah.%80,5
Arslanbucak Mah.%81,4

Kemer seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kemer’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kemer’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Kemer’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kemer’de 33.621 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 106 sandıkta kullanıldı.

Kemer’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,1, Recep Tayyip Erdoğan %40,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,8 ile önde çıktı.

Kemer’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %30,8, AK Parti %27,3, İYİ Parti %12,4, MHP %11,2, Yeşil Sol Parti %5,3.

Kemer’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kemer’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kemer’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kemer’de oyların %39,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 2,9 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Kemer’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 8 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Merkez Mah., Arslanbucak Mah..

Kemer’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kemer’de etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,8 puan.

Kemer’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kemer’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kemer’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kemer’de geçersiz oy oranı %3,38 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kemer’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kemer’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kemer hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kemer’de CHP 2 kez, MHP 1 kez, AK Parti 1 kez, DSP 1 kez birinci oldu.

Kemer’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kemer’deki 12 mahallenin 10 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kemer’in altın sandığı hangisi?

Kemer’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kemer, Kuzdere Mah., 1071 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,84 puan saptı.

Kemer’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Beldibi (%53,1) mahallesinde, en düşük oyu Kiriş (%35,7) mahallesinde aldı.

Kemer’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kiriş (%55,8) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%31,1) mahallesinde aldı.

Kemer’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Beycik Mah. (%88,5), en düşük katılım Merkez Mah. (%72,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.