Kaş Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 18,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kaş’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%53,6
2024 katılım
%87,3
yerel seçim
Seçmen
48.556
2024
Sandık
172
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kaş sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaş, Antalya · katılım %87,3KaşAntalyaCHP%53,65%48,51AK Parti%42,35%27,76İYİ Parti%0,94%6,28DEM Parti%0,71%2,80TİP%0,69%0,40Zafer Partisi%0,41%1,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaş, Antalya · katılım %90,2KaşAntalyaKılıçdaroğlu%52,43%53,02Erdoğan%42,56%39,98Sinan Oğan%4,12%6,41Muharrem İnce%0,89%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaş, Antalya · katılım %87,5KaşAntalyaKılıçdaroğlu%54,80%57,25Erdoğan%45,20%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaş, Antalya · katılım %90,2KaşAntalyaCHP%33,28%32,26AK Parti%31,94%28,33İYİ Parti%12,06%11,42MHP%8,91%9,90TİP%4,23%4,60Yeşil Sol Parti%2,17%4,73Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kaş’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kaş’ta oyların %22,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 9,6 puan.

10 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti37 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ova Mah.DP → CHP54,429,0
Gelemiş Mah.DP → CHP39,223,0
Yeşilköy Mah.AK Parti → CHP29,822,6
Bezirgan Mah.AK Parti → CHP29,821,3
Üzümlü Mah.AK Parti → CHP28,24,8
İslamlar Mah.AK Parti → CHP27,014,3
Cemre Mah.AK Parti → CHP26,48,4
Belenli Mah.AK Parti → CHP23,418,8
Kınık Mah.AK Parti (aynı)21,23,8
Gömbe Mah.AK Parti → CHP20,21,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%36,6
CHP%31,2
MHP%30,3
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Muharrem İnce%39,7
Meral Akşener%16,1
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%36,0
CHP%30,6
İYİ Parti%19,7
Katılım %88,7
2019 YerelYerel
AK Parti%43,0
CHP%35,0
DP%21,0
Katılım %90,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,4
Recep Tayyip Erdoğan%42,6
Sinan Oğan%4,1
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
CHP%33,3
AK Parti%31,9
İYİ Parti%12,1
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,8
Recep Tayyip Erdoğan%45,2
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%53,7
AK Parti%42,4
İYİ Parti%0,9
Katılım %87,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kaş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahatlı Mah.AK Parti %57,4%91,9
Aklar Mah.AK Parti %64,8%92,7
Akörü Mah.AK Parti %50,9%89,9
Andifli Mah.CHP %65,4%76,9
Ağullu Mah.CHP %54,1%84,9
Bayındır Mah.CHP %56,2%86,8
Beldibi Mah.AK Parti %66,0%90,4
Belenli Mah.CHP %56,9%97,5
Belkonak Mah.CHP %54,9%101,4
Bezirgan Mah.CHP %58,9%87,5
Cemre Mah.CHP %52,0%92,8
Dere Mah.AK Parti %48,1%95,9
Dirgenler Mah.AK Parti %51,7%94,6
Doğantaş Mah.CHP %50,3%87,5
Gelemiş Mah.CHP %59,7%90,1
Gökçeyazı Mah.AK Parti %52,0%96,5
Gökçeören Mah.CHP %66,7%83,2
Gömbe Mah.CHP %48,9%83,3
Gürsu Mah.AK Parti %59,0%87,8
Hacıoğlan Mah.AK Parti %51,2%98,3

Altın sandık

Kaş’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kaş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Gökçeören Mah.%66,7
Andifli Mah.%65,4
Kalkan Mah.%63,7
En zayıf
Aklar Mah.%34,5
Çayköy Mah.%35,4
Yeşilbarak Mah.%39,3
AK Parti
En güçlü
Aklar Mah.%64,8
Çayköy Mah.%61,6
Sütleğen Mah.%57,1
En zayıf
Gökçeören Mah.%27,9
Andifli Mah.%29,0
Çukurbağ Mah.%30,7

Seçime katılım

2024 Yerel%87,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%90,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Belenli Mah.%97,5
Yeşilbarak Mah.%96,5
Karadağ Mah.%95,8
Kemer Mah.%94,6
Dirgenler Mah.%94,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kalkan Mah.%76,0
Andifli Mah.%76,9
Gökçeören Mah.%83,2
Gömbe Mah.%83,3
Ağullu Mah.%84,9

Kaş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kaş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kaş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %53,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,4 ile ikinci oldu.

Kaş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kaş’ta 48.556 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 172 sandıkta kullanıldı.

Kaş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,4, Recep Tayyip Erdoğan %42,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,8 ile önde çıktı.

Kaş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,3, AK Parti %31,9, İYİ Parti %12,1, MHP %8,9, TİP %4,2.

Kaş’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kaş’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Kaş’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kaş’ta oyların %22,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Kaş’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Ova Mah., Gelemiş Mah., Yeşilköy Mah..

Kaş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kaş’ta etkin parti sayısı 2,14; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 11,3 puan.

Kaş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 8,5 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 9,0 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kaş’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kaş’ta geçersiz oy oranı %5,01 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Kaş’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kaş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kaş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kaş’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Kaş’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kaş’taki 54 mahallenin 29 tanesinde CHP, 25 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kaş’ın altın sandığı hangisi?

Kaş’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kaş, Yeşilköy Mah., 1169 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,44 puan saptı.

Kaş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gökçeören (%66,7) mahallesinde, en düşük oyu Aklar (%34,5) mahallesinde aldı.

Kaş’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aklar (%64,8) mahallesinde, en düşük oyu Gökçeören (%27,9) mahallesinde aldı.

Kaş’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Belenli Mah. (%97,5), en düşük katılım Kalkan Mah. (%76,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.