İbradı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İbradı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İbradı’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%56,1
2024 katılım
%88,9
yerel seçim
Seçmen
3.321
2024
Sandık
15
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İbradı sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİbradı, Antalya · katılım %88,9İbradıAntalyaAK Parti%56,15%27,76CHP%36,51%48,51İYİ Parti%5,82%6,28BBP%0,44%0,90Zafer Partisi%0,33%1,66Yeniden Refah%0,26%1,31Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİbradı, Antalya · katılım %88,2İbradıAntalyaKılıçdaroğlu%49,52%53,02Erdoğan%46,66%39,98Sinan Oğan%3,20%6,41Muharrem İnce%0,62%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİbradı, Antalya · katılım %87,9İbradıAntalyaKılıçdaroğlu%50,59%57,25Erdoğan%49,41%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİbradı, Antalya · katılım %88,2İbradıAntalyaCHP%34,76%32,26AK Parti%34,23%28,33İYİ Parti%13,04%11,42MHP%7,38%9,90TİP%2,16%4,60Zafer Partisi%1,53%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İbradı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İbradı’da oyların %11,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,6
AK Parti%43,9
MHP%6,8
Katılım %87,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%46,5
Muharrem İnce%43,1
Meral Akşener%9,0
Katılım %89,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,3
CHP%37,0
İYİ Parti%13,5
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
CHP%49,3
AK Parti%46,0
DP%3,2
Katılım %90,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,5
Recep Tayyip Erdoğan%46,7
Sinan Oğan%3,2
Katılım %88,2
2023 MVMilletvekili
CHP%34,8
AK Parti%34,2
İYİ Parti%13,0
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%49,4
Katılım %87,9
2024 YerelYerel
AK Parti%56,2
CHP%36,5
İYİ Parti%5,8
Katılım %88,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İbradı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aydınyayla Mah.AK Parti %61,8%93,2
Aşağı Mah.CHP %45,0%87,5
Başlar Mah.AK Parti %69,8%85,0
Düzlen Mah.AK Parti %55,6%94,4
Ormana Mah.AK Parti %66,9%87,5
Yukarı Mah.CHP %54,7%88,8
Çukurviran Mah.AK Parti %58,5%96,4
Ürünlü Mah.AK Parti %61,0%91,3
Üzümdere Mah.AK Parti %55,8%93,0

Altın sandık

İbradı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İbradı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Başlar Mah.%69,8
Ormana Mah.%66,9
Ürünlü Mah.%61,0
En zayıf
Yukarı Mah.%40,7
Aşağı Mah.%43,5
Ürünlü Mah.%61,0
CHP
En güçlü
Yukarı Mah.%54,7
Aşağı Mah.%45,0
Ormana Mah.%29,9
En zayıf
Başlar Mah.%21,2
Ürünlü Mah.%24,8
Ormana Mah.%29,9
İYİ Parti
En güçlü
Ürünlü Mah.%12,0
Aşağı Mah.%9,5
Başlar Mah.%8,2
En zayıf
Ormana Mah.%1,5
Yukarı Mah.%3,1
Başlar Mah.%8,2

Seçime katılım

2024 Yerel%88,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,9 / TR %84,1
2019 Yerel%90,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ürünlü Mah.%91,3
Yukarı Mah.%88,8
Aşağı Mah.%87,5
Ormana Mah.%87,5
Başlar Mah.%85,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Başlar Mah.%85,0
Ormana Mah.%87,5
Aşağı Mah.%87,5
Yukarı Mah.%88,8
Ürünlü Mah.%91,3

İbradı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İbradı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İbradı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %56,1 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,5 ile ikinci oldu.

İbradı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İbradı’da 3.321 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 15 sandıkta kullanıldı.

İbradı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,5, Recep Tayyip Erdoğan %46,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,6 ile önde çıktı.

İbradı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,8, AK Parti %34,2, İYİ Parti %13,0, MHP %7,4, TİP %2,2.

İbradı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İbradı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,9 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

İbradı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İbradı’da oyların %11,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,6 puan.

İbradı’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında İbradı’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

İbradı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İbradı’da etkin parti sayısı 2,21; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 19,6 puan.

İbradı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İbradı’da geçersiz oy oranı %5,72 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

İbradı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İbradı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İbradı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İbradı’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

İbradı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İbradı’daki 9 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

İbradı’nın altın sandığı hangisi?

İbradı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İbradı, Ormana Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 3,73 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,34 puan sapmayla verdi.

İbradı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Başlar (%69,8) mahallesinde, en düşük oyu Yukarı (%40,7) mahallesinde aldı.

İbradı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yukarı (%54,7) mahallesinde, en düşük oyu Başlar (%21,1) mahallesinde aldı.

İbradı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ürünlü Mah. (%91,3), en düşük katılım Başlar Mah. (%85,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.