Gündoğmuş Seçim Sonuçları
2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gündoğmuş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 19,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gündoğmuş’ta Recep Tayyip Erdoğan %56,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gündoğmuş sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gündoğmuş’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gündoğmuş’ta oyların %20,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 18,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Narağacı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 38,9 | 0,6 |
| Umutlu Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 37,9 | 21,8 |
| Balkaya Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 27,9 | 39,4 |
| Köprülü Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 28,4 |
| Bedan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,2 | 17,7 |
| Akyar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,7 | 13,0 |
| Senir Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 22,7 | 12,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Akyar Mah. | AK Parti %39,1 | %94,0 |
| Balkaya Mah. | İYİ Parti %57,6 | %85,6 |
| Bedan Mah. | İYİ Parti %47,2 | %95,7 |
| Eskibağ Mah. | AK Parti %53,8 | %91,7 |
| Fatih Mah. | AK Parti %46,8 | %89,5 |
| Güneycik Mah. | CHP %62,0 | %98,1 |
| Güneyyaka Mah. | CHP %80,0 | %98,0 |
| Kalecik Mah. | AK Parti %50,0 | %89,8 |
| Karabul Mah. | AK Parti %57,8 | %95,9 |
| Karadere Mah. | CHP %44,3 | %93,1 |
| Karaisa Mah. | CHP %50,0 | %98,0 |
| Karaköy Mah. | İYİ Parti %84,4 | %101,6 |
| Kayabükü Mah. | İYİ Parti %44,7 | %89,7 |
| Kozağacı Mah. | AK Parti %67,7 | %75,3 |
| Köprülü Mah. | AK Parti %34,2 | %95,3 |
| Narağacı Mah. | AK Parti %48,3 | %93,8 |
| Ortakonuş Mah. | İYİ Parti %55,2 | %95,9 |
| Ortaköy Mah. | AK Parti %81,9 | %93,7 |
| Pembelik Mah. | AK Parti %44,6 | %93,5 |
| Rasih Kaplan Mah. | AK Parti %40,5 | %80,8 |
Altın sandık
Gündoğmuş’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gündoğmuş’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gündoğmuş seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gündoğmuş’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gündoğmuş’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,0 oyla AK Parti kazandı. CHP %28,7 ile ikinci oldu.
Gündoğmuş’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’ta 7.080 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 35 sandıkta kullanıldı.
Gündoğmuş’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,0, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,5 ile önde çıktı.
Gündoğmuş’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %34,4, CHP %26,8, İYİ Parti %13,5, MHP %13,3, Yeniden Refah %1,6.
Gündoğmuş’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gündoğmuş’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Gündoğmuş’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gündoğmuş’ta oyların %20,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 18,6 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Gündoğmuş’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Narağacı Mah., Umutlu Mah., Balkaya Mah..
Gündoğmuş’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’ta etkin parti sayısı 3,09; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 12,3 puan.
Gündoğmuş’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Gündoğmuş’un geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’ta geçersiz oy oranı %10,5 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Gündoğmuş’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gündoğmuş’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gündoğmuş hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gündoğmuş’ta AK Parti 5 kez birinci oldu.
Gündoğmuş’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gündoğmuş’taki 29 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde İYİ Parti, 6 tanesinde CHP birinci çıktı.
Gündoğmuş’un altın sandığı hangisi?
Gündoğmuş’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gündoğmuş, Köprülü Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,08 puan saptı.
Gündoğmuş’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Ortaköy (%81,9) mahallesinde, en düşük oyu Köprülü (%34,2) mahallesinde aldı.
Gündoğmuş’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Rasih Kaplan (%40,1) mahallesinde, en düşük oyu Ortaköy (%7,7) mahallesinde aldı.
Gündoğmuş’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %92,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bedan Mah. (%95,7), en düşük katılım Rasih Kaplan Mah. (%80,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.