Gazipaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gazipaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla CHP kazandı. MHP %37,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,8 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gazipaşa’da Kemal Kılıçdaroğlu %56,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,6
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
42.061
2024
Sandık
146
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gazipaşa sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGazipaşa, Antalya · katılım %88,8GazipaşaAntalyaCHP%50,59%48,51MHP%37,15%6,19İYİ Parti%8,69%6,28Yeniden Refah%0,67%1,31Zafer Partisi%0,64%1,66Saadet%0,55%0,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGazipaşa, Antalya · katılım %92,0GazipaşaAntalyaKılıçdaroğlu%52,49%53,02Erdoğan%41,23%39,98Sinan Oğan%5,35%6,41Muharrem İnce%0,94%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGazipaşa, Antalya · katılım %88,7GazipaşaAntalyaKılıçdaroğlu%56,11%57,25Erdoğan%43,89%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGazipaşa, Antalya · katılım %91,9GazipaşaAntalyaCHP%39,85%32,26AK Parti%27,48%28,33MHP%12,05%9,90İYİ Parti%9,80%11,42TİP%1,92%4,60Zafer Partisi%1,84%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gazipaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gazipaşa’da oyların %7,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Küçüklü Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı25,737,1
Zeytinada Mah.Cumhur İttifakı → Millet İttifakı24,17,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%35,6
MHP%31,3
CHP%30,8
Katılım %94,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%40,7
Muharrem İnce%40,7
Meral Akşener%16,6
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
CHP%34,2
AK Parti%33,4
İYİ Parti%18,5
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
CHP%54,4
AK Parti%43,8
Saadet%0,9
Katılım %92,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,5
Recep Tayyip Erdoğan%41,2
Sinan Oğan%5,4
Katılım %92,0
2023 MVMilletvekili
CHP%39,9
AK Parti%27,5
MHP%12,1
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,1
Recep Tayyip Erdoğan%43,9
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%50,6
MHP%37,2
İYİ Parti%8,7
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akoluk Mah.CHP %63,3%96,8
Aydın Mah.CHP %46,7%88,6
Aydıncık Mah.MHP %41,1%94,4
Bakılar Mah.CHP %53,4%90,3
Beyobası Mah.MHP %43,8%89,4
Beyrebucak Mah.MHP %45,7%94,7
Cumhuriyet Mah.CHP %52,7%81,9
Doğanca Mah.CHP %54,7%91,6
Ekmel Mah.CHP %48,0%89,9
Esenpınar Mah.CHP %79,3%90,3
Esentepe Mah.CHP %44,9%85,1
Gazi Mah.CHP %49,3%83,0
Gökçebelen Mah.CHP %56,4%98,0
Gökçesaray Mah.CHP %66,0%98,0
Göçük Mah.CHP %45,4%95,9
Güneyköy Mah.MHP %50,4%96,0
Gürçam Mah.CHP %59,9%101,2
Hasdere Mah.MHP %44,8%94,3
Ilıca Mah.MHP %59,8%91,5
Kahyalar Mah.CHP %52,5%93,9

Altın sandık

Gazipaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gazipaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sugözü Mah.%74,9
Koru Mah.%67,7
Yakacık Mah.%65,5
En zayıf
Ilıca Mah.%28,9
Kızılgüney Mah.%31,2
Aydıncık Mah.%31,8
MHP
En güçlü
Ilıca Mah.%59,8
Kızılgüney Mah.%59,2
Muzkent Mah.%53,4
En zayıf
Sugözü Mah.%14,1
Koru Mah.%22,0
Yakacık Mah.%28,2
İYİ Parti
En güçlü
Aydıncık Mah.%23,1
Beyrebucak Mah.%15,3
Çalıpınar Mah.%11,0
En zayıf
Yakacık Mah.%3,1
Çığlık Mah.%4,1
Karatepe Mah.%4,8

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%92,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sugözü Mah.%99,0
Çalıpınar Mah.%98,5
Karatepe Mah.%97,8
Yakacık Mah.%97,5
Muzkent Mah.%96,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Pazarcı Mah.%79,2
Cumhuriyet Mah.%81,9
Gazi Mah.%83,0
Sarıağaç Mah.%83,7
İstiklal Mah.%84,9

Gazipaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gazipaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gazipaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla CHP kazandı. MHP %37,1 ile ikinci oldu.

Gazipaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’da 42.061 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 146 sandıkta kullanıldı.

Gazipaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,5, Recep Tayyip Erdoğan %41,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,1 ile önde çıktı.

Gazipaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %39,9, AK Parti %27,5, MHP %12,1, İYİ Parti %9,8, TİP %1,9.

Gazipaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gazipaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gazipaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gazipaşa’da oyların %7,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,8 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Gazipaşa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Küçüklü Mah., Zeytinada Mah..

Gazipaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’da etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 13,4 puan.

Gazipaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gazipaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’da geçersiz oy oranı %5,79 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Gazipaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gazipaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gazipaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gazipaşa’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Gazipaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gazipaşa’daki 53 mahallenin 40 tanesinde CHP, 13 tanesinde MHP birinci çıktı.

Gazipaşa’nın altın sandığı hangisi?

Gazipaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gazipaşa, Kırahmetler Mah., 1091 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Gazipaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sugözü (%74,9) mahallesinde, en düşük oyu Ilıca (%28,9) mahallesinde aldı.

Gazipaşa’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Ilıca (%59,8) mahallesinde, en düşük oyu Sugözü (%14,1) mahallesinde aldı.

Gazipaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sugözü Mah. (%99,0), en düşük katılım Pazarcı Mah. (%79,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.