Elmalı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Elmalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Elmalı’da Recep Tayyip Erdoğan %53,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,7
2024 katılım
%89,6
yerel seçim
Seçmen
31.696
2024
Sandık
120
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Elmalı sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıElmalı, Antalya · katılım %89,6ElmalıAntalyaCHP%54,71%48,51AK Parti%35,55%27,76İYİ Parti%6,82%6,28Yeniden Refah%0,80%1,31Saadet%0,48%0,55Zafer Partisi%0,44%1,66Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurElmalı, Antalya · katılım %91,7ElmalıAntalyaErdoğan%50,78%39,98Kılıçdaroğlu%42,77%53,02Sinan Oğan%5,73%6,41Muharrem İnce%0,73%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurElmalı, Antalya · katılım %88,8ElmalıAntalyaErdoğan%53,81%42,75Kılıçdaroğlu%46,19%57,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiElmalı, Antalya · katılım %91,7ElmalıAntalyaAK Parti%34,11%28,33CHP%25,68%32,26MHP%14,87%9,90İYİ Parti%13,48%11,42Zafer Partisi%2,09%2,84TİP%1,68%4,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Elmalı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Elmalı’da oyların %10,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 9,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

6 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti43 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bayındır Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,015,4
Muren Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,927,8
Çaybaşı Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,828,8
Çukurelma Mah.AK Parti → Millet İttifakı20,824,1
Kapmescit Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,621,5
Tavullar Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,010,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%38,7
CHP%32,6
MHP%26,0
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,7
Muharrem İnce%28,9
Meral Akşener%18,1
Katılım %91,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,0
CHP%24,3
İYİ Parti%20,1
Katılım %91,0
2019 YerelYerel
İYİ Parti%52,9
AK Parti%44,8
Saadet%0,7
Katılım %93,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,8
Kemal Kılıçdaroğlu%42,8
Sinan Oğan%5,7
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,1
CHP%25,7
MHP%14,9
Katılım %91,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,8
Kemal Kılıçdaroğlu%46,2
Katılım %88,8
2024 YerelYerel
CHP%54,7
AK Parti%35,6
İYİ Parti%6,8
Katılım %89,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Elmalı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afşar Mah.AK Parti %51,7%95,6
Ahatlı Mah.AK Parti %37,2%100,0
Akçaeniş Mah.CHP %86,6%91,4
Akçay Mah.CHP %54,0%92,1
Armutlu Mah.CHP %52,3%90,2
Bayralar Mah.CHP %79,4%95,1
Bayındır Mah.CHP %47,8%91,3
Beyler Mah.CHP %63,0%100,5
Bozhüyük Mah.CHP %50,5%94,9
Büyüksöğle Mah.CHP %53,0%93,2
Camiatik Mah.CHP %59,0%93,1
Camicedit Mah.AK Parti %47,0%85,0
Dereköy Mah.AK Parti %56,3%96,2
Düden Mah.CHP %61,6%96,6
Elmali T Tipi Kapali/acik Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP %52,6%16,4
Eskihisar Mah.CHP %55,1%95,5
Eymir Mah.CHP %63,1%97,5
Geçit Mah.CHP %51,4%96,3
Geçmen Mah.CHP %71,7%93,3
Gökpınar Mah.CHP %50,3%88,6

Altın sandık

Elmalı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Elmalı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Akçaeniş Mah.%86,6
Tekke Mah.%79,5
Bayralar Mah.%79,4
En zayıf
Ahatlı Mah.%27,0
İlyağı Mah.%31,4
Çaybaşı Mah.%44,2
AK Parti
En güçlü
İlyağı Mah.%55,9
Salur Mah.%49,4
Yuva Mah.%46,9
En zayıf
Akçaeniş Mah.%6,6
Tekke Mah.%10,9
Bayralar Mah.%15,9
İYİ Parti
En güçlü
Ahatlı Mah.%33,8
Çaybaşı Mah.%18,6
Akçay Mah.%16,3
En zayıf
Salur Mah.%1,6
Eskihisar Mah.%2,3
Özdemir Mah.%2,5

Seçime katılım

2024 Yerel%89,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,8 / TR %84,1
2019 Yerel%93,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ahatlı Mah.%100,0
Özdemir Mah.%98,3
Yakaçiftlikköyü Mah.%97,5
Eymir Mah.%97,5
Düden Mah.%96,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gündoğan Mah.%79,6
Yeni Mah.%81,4
Karyağdı Mah.%83,0
İplik Pazarı Mah.%85,1
Gökpınar Mah.%88,6

Elmalı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Elmalı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Elmalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %35,5 ile ikinci oldu.

Elmalı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Elmalı’da 31.696 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 120 sandıkta kullanıldı.

Elmalı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,8, Kemal Kılıçdaroğlu %42,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,8 ile önde çıktı.

Elmalı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,1, CHP %25,7, MHP %14,9, İYİ Parti %13,5, Zafer Partisi %2,1.

Elmalı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Elmalı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Elmalı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Elmalı’da oyların %10,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 9,0 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Elmalı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları Bayındır Mah., Muren Mah., Çaybaşı Mah..

Elmalı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Elmalı’da etkin parti sayısı 2,32; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 19,2 puan.

Elmalı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Elmalı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Elmalı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Elmalı’da geçersiz oy oranı %5,49 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Elmalı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Elmalı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Elmalı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Elmalı’da AK Parti 3 kez, İYİ Parti 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Elmalı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Elmalı’daki 61 mahallenin 47 tanesinde CHP, 14 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Elmalı’nın altın sandığı hangisi?

Elmalı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Elmalı, Yeni Mah., 1096 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,27 puan saptı.

Elmalı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Akçaeniş (%86,6) mahallesinde, en düşük oyu Ahatlı (%27,0) mahallesinde aldı.

Elmalı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İlyağı (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Akçaeniş (%6,6) mahallesinde aldı.

Elmalı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %89,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ahatlı Mah. (%100,0), en düşük katılım Gündoğan Mah. (%79,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.