Aksu Seçim Sonuçları

2014–2024 · Antalya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Aksu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Aksu’da Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,8
2024 katılım
%82,9
yerel seçim
Seçmen
57.075
2024
Sandık
181
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Aksu sonuçları Antalya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAksu, Antalya · katılım %82,9AksuAntalyaCHP%54,75%48,51AK Parti%34,09%27,76DEM Parti%3,69%2,80İYİ Parti%2,62%6,28Yeniden Refah%1,29%1,31BBP%1,10%0,90Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAksu, Antalya · katılım %89,6AksuAntalyaKılıçdaroğlu%46,31%53,02Erdoğan%45,81%39,98Sinan Oğan%7,08%6,41Muharrem İnce%0,80%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAksu, Antalya · katılım %85,6AksuAntalyaKılıçdaroğlu%51,16%57,25Erdoğan%48,84%42,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAksu, Antalya · katılım %89,6AksuAntalyaAK Parti%32,62%28,33CHP%24,09%32,26İYİ Parti%13,83%11,42MHP%11,09%9,90Yeşil Sol Parti%6,49%4,73Zafer Partisi%2,74%2,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Aksu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Aksu’da oyların %31,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 15,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

26 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Cihadiye Mah.DSP → Millet İttifakı56,440,8
Pınarlı Mah.DSP → Millet İttifakı46,027,9
Çalkaya Mah.DSP → Millet İttifakı44,939,0
Fettahlı Mah.AK Parti → Millet İttifakı44,012,4
Soğucaksu Mah.AK Parti → Millet İttifakı41,737,4
Gökdere Mah.DSP → Millet İttifakı40,426,3
Mandırlar Mah.DSP → Millet İttifakı40,338,2
Hacıaliler Mah.DSP → Millet İttifakı39,934,0
Çamköy Mah.AK Parti → Millet İttifakı36,29,9
Dumanlar Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,419,3
Altıntaş Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,723,7
Murtuna Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,226,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı34,124,7
Karaçallı Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,823,5
Yeşilkaraman Mah.AK Parti → Millet İttifakı32,743,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%29,7
MHP%26,4
BBP%19,8
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,4
Muharrem İnce%26,9
Meral Akşener%18,8
Katılım %86,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,5
İYİ Parti%21,3
CHP%19,5
Katılım %86,8
2019 YerelYerel
AK Parti%36,7
İYİ Parti%29,6
DSP%27,3
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%46,3
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Sinan Oğan%7,1
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%32,6
CHP%24,1
İYİ Parti%13,8
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,2
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Katılım %85,6
2024 YerelYerel
CHP%54,8
AK Parti%34,1
DEM Parti%3,7
Katılım %82,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Aksu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alaylı Mah.AK Parti %48,8%94,4
Altıntaş Mah.CHP %53,5%69,3
Atatürk Mah.CHP %40,9%71,9
Barbaros Mah.CHP %56,1%84,2
Boztepe Mah.CHP %46,6%93,8
Cihadiye Mah.CHP %62,4%81,0
Cumhuriyet Mah.CHP %51,6%90,7
Dumanlar Mah.CHP %52,5%91,8
Fatih Mah.AK Parti %47,3%89,4
Fettahlı Mah.CHP %52,0%96,3
Gökdere Mah.CHP %58,7%91,1
Güloluk Mah.CHP %61,2%94,0
Güzelyurt Mah.CHP %58,5%81,6
Hacıaliler Mah.CHP %61,8%87,1
Karaçallı Mah.CHP %56,4%92,6
Karaöz Mah.AK Parti %47,0%91,8
Kayadibi Mah.CHP %53,6%94,9
Kemerağzı Mah.CHP %59,4%66,8
Konak Mah.CHP %50,9%90,4
Kumköy Mah.CHP %60,0%93,5

Altın sandık

Aksu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Aksu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çalkaya Mah.%65,2
Yeşilkaraman Mah.%63,5
Mandırlar Mah.%63,4
En zayıf
Atatürk Mah.%40,9
Fatih Mah.%43,3
Alaylı Mah.%43,8
AK Parti
En güçlü
İhsaniye Mah.%49,1
Alaylı Mah.%48,8
Fatih Mah.%47,3
En zayıf
Cihadiye Mah.%23,8
Kumköy Mah.%25,7
Yeşilkaraman Mah.%26,3

Seçime katılım

2024 Yerel%82,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşilkaraman Mah.%96,4
Fettahlı Mah.%96,3
Alaylı Mah.%94,4
İhsaniye Mah.%94,1
Güloluk Mah.%94,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kemerağzı Mah.%66,8
Altıntaş Mah.%69,3
Atatürk Mah.%71,9
Pınarlı Mah.%78,2
Macun Mah.%78,9

Aksu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Aksu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Aksu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,1 ile ikinci oldu.

Aksu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Aksu’da 57.075 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 181 sandıkta kullanıldı.

Aksu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %46,3, Recep Tayyip Erdoğan %45,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,2 ile önde çıktı.

Aksu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %32,6, CHP %24,1, İYİ Parti %13,8, MHP %11,1, Yeşil Sol Parti %6,5.

Aksu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Aksu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Aksu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Aksu’da oyların %31,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 15,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Aksu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 26 salıncak mahalle var; en oynakları Cihadiye Mah., Pınarlı Mah., Çalkaya Mah..

Aksu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Aksu’da etkin parti sayısı 2,39; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 20,7 puan.

Aksu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda DEM Parti oyu ortalama 1,5 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Aksu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Aksu’da geçersiz oy oranı %4,84 (Antalya: %4,22). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Aksu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Aksu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Aksu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Aksu’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Aksu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Aksu’daki 35 mahallenin 31 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Aksu’nun altın sandığı hangisi?

Aksu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Aksu, Güzelyurt Mah., 1073 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,67 puan saptı.

Aksu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çalkaya (%65,2) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%40,9) mahallesinde aldı.

Aksu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İhsaniye (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Cihadiye (%23,8) mahallesinde aldı.

Aksu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %82,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşilkaraman Mah. (%96,3), en düşük katılım Kemerağzı Mah. (%66,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Antalya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.