Gümüşhacıköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Amasya · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gümüşhacıköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gümüşhacıköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %56,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,6
2024 katılım
%86,6
yerel seçim
Seçmen
11.653
2024
Sandık
41
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gümüşhacıköy sonuçları Amasya geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGümüşhacıköy, Amasya · katılım %86,6GümüşhacıköyAmasyaCHP%48,65%37,06AK Parti%45,66%34,92MHP%2,04%21,30Saadet%1,32%0,42İYİ Parti%0,82%2,81Yeniden Refah%0,80%2,44Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGümüşhacıköy, Amasya · katılım %93,2GümüşhacıköyAmasyaKılıçdaroğlu%54,71%38,04Erdoğan%42,15%56,25Sinan Oğan%2,77%5,31Muharrem İnce%0,37%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGümüşhacıköy, Amasya · katılım %92,3GümüşhacıköyAmasyaKılıçdaroğlu%56,37%40,84Erdoğan%43,63%59,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGümüşhacıköy, Amasya · katılım %93,2GümüşhacıköyAmasyaCHP%47,37%29,59AK Parti%26,32%38,98MHP%15,40%16,75İYİ Parti%5,22%7,18Yeniden Refah%1,33%1,79Zafer Partisi%0,73%1,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gümüşhacıköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gümüşhacıköy’de oyların %8,2’i el değiştirdi (sakin). Net kayma AK Parti lehine 6,6 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%48,7
AK Parti%44,7
MHP%4,4
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%50,6
Recep Tayyip Erdoğan%41,7
Meral Akşener%6,1
Katılım %93,7
2018 MVMilletvekili
CHP%45,3
AK Parti%35,6
MHP%6,7
Katılım %93,6
2019 YerelYerel
CHP%55,7
AK Parti%39,5
MHP%2,9
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,7
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Sinan Oğan%2,8
Katılım %93,2
2023 MVMilletvekili
CHP%47,4
AK Parti%26,3
MHP%15,4
Katılım %93,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,4
Recep Tayyip Erdoğan%43,6
Katılım %92,3
2024 YerelYerel
CHP%48,7
AK Parti%45,7
MHP%2,0
Katılım %86,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adatepe Mah.CHP %81,8%92,8
Artıkabat Mah.CHP %49,3%84,2
Ağcadede Mah.AK Parti %49,1%93,2
Camikebir Mah.AK Parti %65,4%86,1
Cumara Mah.AK Parti %69,9%87,2
Hacıyahya Mah.CHP %73,6%89,1
Irgat Mah.AK Parti %69,0%89,9
Saray Mah.AK Parti %57,9%84,8
Tekke Mah.AK Parti %51,1%96,9
Yenicami Mah.CHP %51,6%85,7
Çay Mah.AK Parti %66,9%84,6
Şıhlar Mah.AK Parti %75,6%93,1

Altın sandık

Gümüşhacıköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gümüşhacıköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Adatepe Mah.%81,8
Hacıyahya Mah.%73,6
Artıkabat Mah.%49,3
En zayıf
Cumara Mah.%24,1
Çay Mah.%27,4
Camikebir Mah.%28,1
AK Parti
En güçlü
Cumara Mah.%69,9
Çay Mah.%66,9
Camikebir Mah.%65,4
En zayıf
Adatepe Mah.%14,8
Hacıyahya Mah.%22,9
Artıkabat Mah.%44,5

Seçime katılım

2024 Yerel%86,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%92,3 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Adatepe Mah.%92,8
Hacıyahya Mah.%89,1
Cumara Mah.%87,2
Camikebir Mah.%86,1
Saray Mah.%84,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Artıkabat Mah.%84,2
Çay Mah.%84,6
Saray Mah.%84,8
Camikebir Mah.%86,1
Cumara Mah.%87,2

Gümüşhacıköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gümüşhacıköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gümüşhacıköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,7 ile ikinci oldu.

Gümüşhacıköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’de 11.653 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 41 sandıkta kullanıldı.

Gümüşhacıköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,7, Recep Tayyip Erdoğan %42,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,4 ile önde çıktı.

Gümüşhacıköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %47,4, AK Parti %26,3, MHP %15,4, İYİ Parti %5,2, Yeniden Refah %1,3.

Gümüşhacıköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gümüşhacıköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gümüşhacıköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gümüşhacıköy’de oyların %8,2’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,6 puan.

Gümüşhacıköy’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Gümüşhacıköy’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Gümüşhacıköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’de etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,0 puan.

Gümüşhacıköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gümüşhacıköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’de geçersiz oy oranı %4,49 (Amasya: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Gümüşhacıköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gümüşhacıköy’de en az 200 seçmenli olup katılımı %98’in, birinci partisi %95’in üstünde olan 3 sandık var. Bu istatistiksel olarak sıra dışı bir sonuçtur; küçük ve akraba yerleşimlerde olağan olabilir.

Gümüşhacıköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gümüşhacıköy’de CHP 5 kez birinci oldu.

Gümüşhacıköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gümüşhacıköy’deki 12 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.

Gümüşhacıköy’ün altın sandığı hangisi?

Gümüşhacıköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gümüşhacıköy, Artıkabat Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.

Gümüşhacıköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Adatepe (%81,8) mahallesinde, en düşük oyu Cumara (%24,1) mahallesinde aldı.

Gümüşhacıköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumara (%69,9) mahallesinde, en düşük oyu Adatepe (%14,8) mahallesinde aldı.

Gümüşhacıköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Adatepe Mah. (%92,8), en düşük katılım Artıkabat Mah. (%84,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Amasya il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.