Taşlıçay Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ağrı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Taşlıçay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Taşlıçay’da Kemal Kılıçdaroğlu %68,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Taşlıçay sonuçları Ağrı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Taşlıçay’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Taşlıçay’da oyların %24,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 9,4 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Adnan Menderes Mah. | AK Parti → DEM Parti | 26,2 | 15,8 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti → DEM Parti | 24,9 | 0,8 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Taşlıçay’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Şehitler Mah. | DEM Parti %54,4 | %87,9 |
| Adnan Menderes Mah. | DEM Parti %55,5 | %91,7 |
| Cumhuriyet Mah. | DEM Parti %48,7 | %86,2 |
| Hürriyet Mah. | DEM Parti %61,1 | %75,7 |
Altın sandık
Taşlıçay’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Taşlıçay’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Taşlıçay seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Taşlıçay’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Taşlıçay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,2 oyla DEM Parti kazandı. AK Parti %40,5 ile ikinci oldu.
Taşlıçay’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Taşlıçay’da 4.397 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 14 sandıkta kullanıldı.
Taşlıçay’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %70,1, Recep Tayyip Erdoğan %26,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,8 ile önde çıktı.
Taşlıçay’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %63,0, AK Parti %19,1, CHP %6,3, MHP %4,8, Yeniden Refah %1,8.
Taşlıçay’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Taşlıçay’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Taşlıçay’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Taşlıçay’da oyların %24,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 9,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.
Taşlıçay’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Adnan Menderes Mah., Cumhuriyet Mah..
Taşlıçay’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Taşlıçay’da etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,7 puan.
Taşlıçay’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Taşlıçay’da geçersiz oy oranı %6,64 (Ağrı: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.
Taşlıçay’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Taşlıçay’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Taşlıçay hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Taşlıçay’da AK Parti 2 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.
Taşlıçay’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Taşlıçay’daki 4 mahallenin 4 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Taşlıçay’ın altın sandığı hangisi?
Taşlıçay’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Taşlıçay, 15 Temmuz Şehitler Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,59 puan saptı.
Taşlıçay’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Hürriyet (%61,1) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%48,7) mahallesinde aldı.
Taşlıçay’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%47,8) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%34,9) mahallesinde aldı.
Taşlıçay’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Adnan Menderes Mah. (%91,7), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%75,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.