Eleşkirt Seçim Sonuçları
2014–2024 · Ağrı · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Eleşkirt’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %29,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,9 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eleşkirt’te Recep Tayyip Erdoğan %62,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Eleşkirt sonuçları Ağrı geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Eleşkirt’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Eleşkirt’te oyların %31,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 13,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Karşıyaka Mah. | Saadet → AK Parti | 39,6 | 15,1 |
| Esentepe Mah. | Saadet → AK Parti | 36,9 | 19,9 |
| Lozan Mah. | Saadet → AK Parti | 36,6 | 25,6 |
| Fatih Mah. | Saadet → AK Parti | 32,2 | 18,2 |
| Müftüselim Mah. | Saadet → AK Parti | 26,1 | 12,7 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Eleşkirt’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Asagicihanbey Mah. | Yeniden Refah %71,1 | %74,2 |
| Aydintepe Mah. | Yeniden Refah %57,9 | %79,3 |
| Cumhuriyet Mah. | Yeniden Refah %57,5 | %75,1 |
| Degirmengecidi Mah. | Yeniden Refah %48,5 | %76,3 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %48,6 | %73,5 |
| Esentepe Mah. | AK Parti %62,9 | %78,9 |
| Fatih Mah. | AK Parti %49,1 | %70,3 |
| Gokcayir Mah. | Yeniden Refah %57,5 | %89,6 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %42,3 | %70,7 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %43,9 | %74,0 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %51,1 | %67,5 |
| Karşıyaka Mah. | AK Parti %37,4 | %80,9 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti %55,2 | %76,7 |
| Lozan Mah. | AK Parti %53,0 | %70,6 |
| Müftüselim Mah. | AK Parti %46,2 | %69,3 |
| Oklavali Mah. | Yeniden Refah %89,2 | %78,0 |
| Sehit Engin Mah. | AK Parti %55,9 | %84,7 |
| Yesil Mah. | AK Parti %44,1 | %61,2 |
| Yesilyurt Mah. | AK Parti %64,6 | %82,7 |
| İstiklal Mah. | AK Parti %49,7 | %69,6 |
Altın sandık
Eleşkirt’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Eleşkirt’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Eleşkirt seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Eleşkirt’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Eleşkirt’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,8 oyla AK Parti kazandı. Saadet %29,0 ile ikinci oldu.
Eleşkirt’te kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Eleşkirt’te 6.801 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 23 sandıkta kullanıldı.
Eleşkirt’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,8, Kemal Kılıçdaroğlu %37,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5 ile önde çıktı.
Eleşkirt’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %42,3, Yeşil Sol Parti %34,0, Yeniden Refah %9,3, CHP %5,5, MHP %2,5.
Eleşkirt’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Eleşkirt’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Eleşkirt’te oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Eleşkirt’te oyların %31,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 13,2 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Eleşkirt’te salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Karşıyaka Mah., Esentepe Mah., Lozan Mah..
Eleşkirt’te kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Eleşkirt’te etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 18,8 puan.
Eleşkirt’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Eleşkirt’te geçersiz oy oranı %6,85 (Ağrı: %6,91). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Eleşkirt’te olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eleşkirt’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Eleşkirt hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eleşkirt’te AK Parti 4 kez, Saadet 1 kez birinci oldu.
Eleşkirt’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Eleşkirt’teki 20 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Eleşkirt’in altın sandığı hangisi?
Eleşkirt’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eleşkirt, Müftüselim Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,21 puan saptı.
Eleşkirt’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yesilyurt (%64,6) mahallesinde, en düşük oyu Oklavali (%10,4) mahallesinde aldı.
Eleşkirt’te Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Müftüselim (%33,5) mahallesinde, en düşük oyu Yesil (%15,6) mahallesinde aldı.
Eleşkirt’te seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %70,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sehit Engin Mah. (%84,7), en düşük katılım Yesil Mah. (%61,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.