Sinanpaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sinanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sinanpaşa’da Recep Tayyip Erdoğan %75,3 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%48,0
2024 katılım
%90,9
yerel seçim
Seçmen
2.917
2024
Sandık
12
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sinanpaşa sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSinanpaşa, Afyonkarahisar · katılım %90,9SinanpaşaAfyonkarahisarMHP%47,99%22,15AK Parti%41,36%36,86CHP%9,41%28,25İYİ Parti%0,48%4,57Yeniden Refah%0,36%4,75Saadet%0,12%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSinanpaşa, Afyonkarahisar · katılım %90,7SinanpaşaAfyonkarahisarErdoğan%71,62%63,86Kılıçdaroğlu%22,11%28,87Sinan Oğan%5,56%6,71Muharrem İnce%0,71%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSinanpaşa, Afyonkarahisar · katılım %88,1SinanpaşaAfyonkarahisarErdoğan%75,35%67,84Kılıçdaroğlu%24,65%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSinanpaşa, Afyonkarahisar · katılım %90,7SinanpaşaAfyonkarahisarAK Parti%48,42%43,68MHP%16,58%16,05CHP%15,10%18,43İYİ Parti%9,40%12,52Yeniden Refah%2,89%2,97BBP%2,83%1,09Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sinanpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sinanpaşa’da oyların %40,6’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 38,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Çiğiltepe Mah.CHP → Cumhur İttifakı49,975,8
Ali Çetinkaya Mah.CHP → Cumhur İttifakı40,972,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,6
CHP%38,7
MHP%17,3
Katılım %93,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,5
Muharrem İnce%15,0
Meral Akşener%9,5
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%60,8
MHP%13,5
CHP%11,9
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
AK Parti%49,8
CHP%46,1
DP%3,7
Katılım %94,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,1
Sinan Oğan%5,6
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%48,4
MHP%16,6
CHP%15,1
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,4
Kemal Kılıçdaroğlu%24,7
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
MHP%48,0
AK Parti%41,4
CHP%9,4
Katılım %90,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sinanpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.MHP %56,9%88,8
Ali Çetinkaya Mah.MHP %46,5%90,5
Ambar Mah.AK Parti %49,1%88,9
Asagi Mah.AK Parti %65,8%86,3
Ataturk Mah.AK Parti %58,0%91,3
Ataturk Mah.AK Parti %72,8%91,6
Ataturk Mah.MHP %36,1%94,5
Bagdat Mah.MHP %46,9%93,9
Bahçelievler Mah.MHP %48,3%92,1
Bahçelievler Mah.MHP %47,7%88,5
Bahçelievler Mah.AK Parti %62,6%89,1
Calislar Mah.MHP %48,3%89,0
Cankaya Mah.AK Parti %56,1%90,2
Cinarli Mah.MHP %55,5%88,7
Cumhuriyet Mah.AK Parti %44,4%89,4
Cumhuriyet Mah.MHP %46,4%91,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti %58,0%93,5
Cumhuriyet Mah.MHP %43,4%91,2
Cumhuriyet Mah.MHP %40,6%80,2
Cumhuriyet Mah.MHP %60,6%92,4

Altın sandık

Sinanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sinanpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Zafer Mah.%56,7
Cinarli Mah.%55,5
Fevzi Cakmak Mah.%54,7
En zayıf
Zafer Mah.%23,3
Yavuz Sultan Selim Mah.%23,3
Fatih Mah.%24,8
AK Parti
En güçlü
Yavuz Sultan Selim Mah.%75,6
Fatih Mah.%72,9
Ataturk Mah.%72,8
En zayıf
Golcuk Mah.%17,6
Zafer Mah.%18,3
Halkali Mah.%20,3
CHP
En güçlü
Golcuk Mah.%22,2
Dibekbasi Mah.%18,1
Halkali Mah.%15,9
En zayıf
Zafer Mah.%0,4
Ataturk Mah.%0,7
Orta Mah.%1,0

Seçime katılım

2024 Yerel%90,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%94,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Fatih Mah.%96,1
Ataturk Mah.%94,5
Yildirim Beyazit Mah.%94,5
Yukarı Mah.%94,3
Golcuk Mah.%94,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%80,2
Asagi Mah.%86,3
Halkali Mah.%86,4
Kocatepe Mah.%86,6
Zafer Mah.%86,8

Sinanpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sinanpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sinanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,0 oyla MHP kazandı. AK Parti %41,4 ile ikinci oldu.

Sinanpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sinanpaşa’da 2.917 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 12 sandıkta kullanıldı.

Sinanpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,6, Kemal Kılıçdaroğlu %22,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,3 ile önde çıktı.

Sinanpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %48,4, MHP %16,6, CHP %15,1, İYİ Parti %9,4, Yeniden Refah %2,9.

Sinanpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sinanpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sinanpaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sinanpaşa’da oyların %40,6’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 38,1 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Sinanpaşa’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Çiğiltepe Mah., Ali Çetinkaya Mah..

Sinanpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sinanpaşa’da etkin parti sayısı 2,44; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 6,6 puan.

Sinanpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sinanpaşa’da geçersiz oy oranı %5,47 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Sinanpaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sinanpaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sinanpaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sinanpaşa’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Sinanpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sinanpaşa’daki 57 mahallenin 27 tanesinde MHP, 27 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde Yeniden Refah, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Sinanpaşa’nın altın sandığı hangisi?

Sinanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sinanpaşa, Yukarı Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,31 puan saptı.

Sinanpaşa’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Zafer (%56,7) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%23,3) mahallesinde aldı.

Sinanpaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuz Sultan Selim (%75,6) mahallesinde, en düşük oyu Golcuk (%17,6) mahallesinde aldı.

Sinanpaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fatih Mah. (%96,1), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%80,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.