İscehisar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

İscehisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %26,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda İscehisar’da Recep Tayyip Erdoğan %79,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%34,5
2024 katılım
%88,3
yerel seçim
Seçmen
9.697
2024
Sandık
36
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

İscehisar sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıİscehisar, Afyonkarahisar · katılım %88,3İscehisarAfyonkarahisarAK Parti%34,49%36,86MHP%26,93%22,15DP%26,13%0,71İYİ Parti%10,11%4,57Yeniden Refah%1,23%4,75Zafer Partisi%0,54%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. Turİscehisar, Afyonkarahisar · katılım %94,2İscehisarAfyonkarahisarErdoğan%75,64%63,86Kılıçdaroğlu%17,10%28,87Sinan Oğan%6,82%6,71Muharrem İnce%0,45%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. Turİscehisar, Afyonkarahisar · katılım %91,8İscehisarAfyonkarahisarErdoğan%79,48%67,84Kılıçdaroğlu%20,52%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili Seçimiİscehisar, Afyonkarahisar · katılım %94,3İscehisarAfyonkarahisarAK Parti%54,07%43,68MHP%16,45%16,05CHP%11,17%18,43İYİ Parti%7,34%12,52Yeniden Refah%4,29%2,97Zafer Partisi%2,97%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

İscehisar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında İscehisar’da oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 2,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%58,8
MHP%32,1
DP%5,2
Katılım %95,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%80,0
Meral Akşener%10,7
Muharrem İnce%7,8
Katılım %94,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%64,2
İYİ Parti%15,9
MHP%11,4
Katılım %94,3
2019 YerelYerel
DP%34,6
AK Parti%33,4
MHP%23,7
Katılım %91,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,6
Kemal Kılıçdaroğlu%17,1
Sinan Oğan%6,8
Katılım %94,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%54,1
MHP%16,5
CHP%11,2
Katılım %94,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%79,5
Kemal Kılıçdaroğlu%20,5
Katılım %91,8
2024 YerelYerel
AK Parti%34,5
MHP%26,9
DP%26,1
Katılım %88,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde İscehisar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.AK Parti %46,3%152,8
Cumhuriyet Mah.MHP %51,0%96,5
Esentepe Mah.AK Parti %36,3%89,1
Eski Hamam Mah.MHP %31,5%87,1
Fatih Mah.AK Parti %36,2%87,6
Hasan Basri Mah.AK Parti %51,2%94,7
Kavak Mah.AK Parti %43,8%88,0
Kurtuluş Mah.MHP %32,4%84,0
Medrese Mah.DP %37,3%88,4
Selçuklu Mah.MHP %35,9%89,7
Tepecik Mah.AK Parti %45,2%85,8
Zeybek Mah.AK Parti %47,4%88,4
Çukur Mah.MHP %37,4%89,9
Şirinevler Mah.AK Parti %43,3%89,7

Altın sandık

İscehisar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin İscehisar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hasan Basri Mah.%51,2
Cumhuriyet Mah.%47,8
Zeybek Mah.%47,4
En zayıf
Selçuklu Mah.%23,4
Çukur Mah.%25,8
Kurtuluş Mah.%29,8
MHP
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%51,0
Hasan Basri Mah.%47,6
Çukur Mah.%37,4
En zayıf
Medrese Mah.%15,3
Tepecik Mah.%19,3
Şirinevler Mah.%19,6
DP
En güçlü
Medrese Mah.%37,3
Fatih Mah.%32,0
Selçuklu Mah.%29,2
En zayıf
Kurtuluş Mah.%18,1
Kavak Mah.%19,7
Zeybek Mah.%23,5

Seçime katılım

2024 Yerel%88,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%94,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%91,8 / TR %84,1
2019 Yerel%91,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%96,5
Hasan Basri Mah.%94,7
Çukur Mah.%89,9
Selçuklu Mah.%89,7
Şirinevler Mah.%89,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kurtuluş Mah.%84,0
Tepecik Mah.%85,8
Eski Hamam Mah.%87,1
Fatih Mah.%87,6
Kavak Mah.%88,0

İscehisar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

İscehisar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

İscehisar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %34,5 oyla AK Parti kazandı. MHP %26,9 ile ikinci oldu.

İscehisar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde İscehisar’da 9.697 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 36 sandıkta kullanıldı.

İscehisar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,6, Kemal Kılıçdaroğlu %17,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %79,5 ile önde çıktı.

İscehisar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %54,1, MHP %16,4, CHP %11,2, İYİ Parti %7,3, Yeniden Refah %4,3.

İscehisar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde İscehisar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

İscehisar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında İscehisar’da oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 2,9 puan.

İscehisar’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında İscehisar’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

İscehisar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde İscehisar’da etkin parti sayısı 3,7; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 7,6 puan.

İscehisar’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde İscehisar’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

İscehisar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde İscehisar’da geçersiz oy oranı %3,88 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

İscehisar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde İscehisar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

İscehisar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) İscehisar’da AK Parti 4 kez, DP 1 kez birinci oldu.

İscehisar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde İscehisar’daki 14 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde MHP, 1 tanesinde DP birinci çıktı.

İscehisar’ın altın sandığı hangisi?

İscehisar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık İscehisar, Esentepe Mah., 1009 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,7 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,79 puan sapmayla verdi.

İscehisar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hasan Basri (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Selçuklu (%23,4) mahallesinde aldı.

İscehisar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%51,0) mahallesinde, en düşük oyu Medrese (%15,3) mahallesinde aldı.

İscehisar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%96,5), en düşük katılım Kurtuluş Mah. (%84,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.