Evciler Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Evciler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %48,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 9,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Evciler’de Recep Tayyip Erdoğan %60,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,1
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
2.681
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Evciler sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEvciler, Afyonkarahisar · katılım %88,5EvcilerAfyonkarahisarCHP%50,09%28,25AK Parti%48,41%36,86İYİ Parti%0,79%4,57Saadet%0,31%0,69Yeniden Refah%0,18%4,75HÜDA PAR%0,09%0,07Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEvciler, Afyonkarahisar · katılım %90,5EvcilerAfyonkarahisarErdoğan%56,75%63,86Kılıçdaroğlu%38,09%28,87Sinan Oğan%4,80%6,71Muharrem İnce%0,36%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEvciler, Afyonkarahisar · katılım %88,7EvcilerAfyonkarahisarErdoğan%59,97%67,84Kılıçdaroğlu%40,03%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEvciler, Afyonkarahisar · katılım %90,5EvcilerAfyonkarahisarAK Parti%40,63%43,68CHP%27,72%18,43MHP%14,64%16,05İYİ Parti%11,30%12,52Zafer Partisi%1,82%2,25Yeniden Refah%1,00%2,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Evciler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Evciler’de oyların %10,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 9,5 puan.

0 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%42,1
AK Parti%39,4
MHP%17,7
Katılım %87,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,5
Muharrem İnce%28,1
Meral Akşener%14,8
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%46,6
CHP%26,2
İYİ Parti%13,6
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
AK Parti%58,2
CHP%41,0
Saadet%0,6
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,8
Kemal Kılıçdaroğlu%38,1
Sinan Oğan%4,8
Katılım %90,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,6
CHP%27,7
MHP%14,6
Katılım %90,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,0
Kemal Kılıçdaroğlu%40,0
Katılım %88,7
2024 YerelYerel
CHP%50,1
AK Parti%48,4
İYİ Parti%0,8
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Evciler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Camikebir Mah.CHP %54,3%91,2
Fatih Mah.AK Parti %52,6%87,8
Kayalık Mah.AK Parti %49,8%85,9
Mehmet Akif Mah.CHP %52,1%86,5
Yavuz Selim Mah.AK Parti %54,4%85,7
Yunus Emre Mah.CHP %53,2%94,3

Altın sandık

Evciler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Evciler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Camikebir Mah.%54,3
Kayalık Mah.%48,5
Fatih Mah.%47,2
En zayıf
Yavuz Selim Mah.%43,6
Fatih Mah.%47,2
Kayalık Mah.%48,5
AK Parti
En güçlü
Yavuz Selim Mah.%54,4
Fatih Mah.%52,6
Kayalık Mah.%49,8
En zayıf
Camikebir Mah.%44,2
Kayalık Mah.%49,8
Fatih Mah.%52,6

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,7 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Camikebir Mah.%91,2
Fatih Mah.%87,8
Kayalık Mah.%85,9
Yavuz Selim Mah.%85,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yavuz Selim Mah.%85,7
Kayalık Mah.%85,9
Fatih Mah.%87,8
Camikebir Mah.%91,2

Evciler seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Evciler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Evciler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %48,4 ile ikinci oldu.

Evciler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Evciler’de 2.681 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Evciler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,8, Kemal Kılıçdaroğlu %38,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,0 ile önde çıktı.

Evciler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,6, CHP %27,7, MHP %14,6, İYİ Parti %11,3, Zafer Partisi %1,8.

Evciler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Evciler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Evciler’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Evciler’de oyların %10,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,5 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Evciler’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Evciler’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Evciler’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Evciler’de etkin parti sayısı 2,06; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 1,7 puan.

Evciler’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Evciler’de geçersiz oy oranı %4,38 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Evciler’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Evciler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Evciler hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Evciler’de AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Evciler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Evciler’deki 6 mahallenin 3 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Evciler’in altın sandığı hangisi?

Evciler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Evciler, Camikebir Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,53 puan saptı.

Evciler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Camikebir (%54,3) mahallesinde, en düşük oyu Yavuz Selim (%43,6) mahallesinde aldı.

Evciler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yavuz Selim (%54,4) mahallesinde, en düşük oyu Camikebir (%44,2) mahallesinde aldı.

Evciler’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Camikebir Mah. (%91,2), en düşük katılım Yavuz Selim Mah. (%85,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.