Emirdağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Emirdağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Emirdağ’da Recep Tayyip Erdoğan %62,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%41,9
2024 katılım
%68,2
yerel seçim
Seçmen
17.390
2024
Sandık
56
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Emirdağ sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEmirdağ, Afyonkarahisar · katılım %68,3EmirdağAfyonkarahisarAK Parti%41,93%36,86MHP%40,66%22,15CHP%15,35%28,25Yeniden Refah%0,76%4,75Zafer Partisi%0,39%0,47Saadet%0,36%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEmirdağ, Afyonkarahisar · katılım %70,4EmirdağAfyonkarahisarErdoğan%59,03%63,86Kılıçdaroğlu%34,64%28,87Sinan Oğan%5,80%6,71Muharrem İnce%0,53%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEmirdağ, Afyonkarahisar · katılım %68,3EmirdağAfyonkarahisarErdoğan%62,78%67,84Kılıçdaroğlu%37,22%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEmirdağ, Afyonkarahisar · katılım %70,4EmirdağAfyonkarahisarAK Parti%38,92%43,68CHP%24,75%18,43MHP%18,22%16,05İYİ Parti%9,80%12,52Zafer Partisi%2,09%2,25Yeniden Refah%1,91%2,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Emirdağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Emirdağ’da oyların %10,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 3,1 puan.

0 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti10 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%38,3
AK Parti%35,0
CHP%23,8
Katılım %83,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,8
Muharrem İnce%25,3
Meral Akşener%10,7
Katılım %81,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,6
CHP%20,5
İYİ Parti%12,5
Katılım %81,5
2019 YerelYerel
AK Parti%40,4
MHP%32,9
CHP%26,0
Katılım %82,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,0
Kemal Kılıçdaroğlu%34,6
Sinan Oğan%5,8
Katılım %70,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%38,9
CHP%24,8
MHP%18,2
Katılım %70,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,8
Kemal Kılıçdaroğlu%37,2
Katılım %68,3
2024 YerelYerel
AK Parti%41,9
MHP%40,7
CHP%15,4
Katılım %68,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Emirdağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adacal Mah.AK Parti %46,7%72,4
Alasakalli Mah.AK Parti %59,4%52,8
Aziziye Mah.MHP %42,7%71,5
Baglarbasi Mah.AK Parti %52,9%64,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti %44,3%59,5
Domurlu Mah.AK Parti %63,6%50,4
Dortyol Mah.MHP %56,1%61,1
Emirbaba Mah.AK Parti %46,0%64,0
Eski Kacerli Mah.MHP %43,8%69,7
Fatih Mah.MHP %54,7%67,0
Gokceyaka Mah.MHP %56,0%100,0
Hisarkoy Mah.AK Parti %55,9%90,0
Incik Mah.CHP %49,0%77,9
Karakuyu Mah.AK Parti %44,2%54,1
Karşıyaka Mah.MHP %48,2%70,1
Menderes Mah.AK Parti %45,9%73,8
Sofulu Mah.AK Parti %42,5%51,5
Toki Mah.AK Parti %52,4%61,2
Yeni Kacerli Mah.MHP %53,3%66,8
Yeni Mah.AK Parti %41,7%60,2

Altın sandık

Emirdağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Emirdağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Domurlu Mah.%63,6
Alasakalli Mah.%59,4
Baglarbasi Mah.%52,9
En zayıf
Yeni Kacerli Mah.%33,6
İncili Mah.%36,7
Karşıyaka Mah.%36,9
MHP
En güçlü
Dortyol Mah.%56,1
Fatih Mah.%54,7
Yeni Kacerli Mah.%53,3
En zayıf
Alasakalli Mah.%16,0
Domurlu Mah.%17,1
Sofulu Mah.%17,2
CHP
En güçlü
Sofulu Mah.%39,9
Alasakalli Mah.%23,6
Emirbaba Mah.%22,4
En zayıf
Yeni Kacerli Mah.%11,2
Eski Kacerli Mah.%12,1
Karşıyaka Mah.%12,9

Seçime katılım

2024 Yerel%68,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%70,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%68,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Menderes Mah.%73,8
İncili Mah.%73,3
Adacal Mah.%72,4
Aziziye Mah.%71,5
Karşıyaka Mah.%70,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Domurlu Mah.%50,4
Sofulu Mah.%51,5
Alasakalli Mah.%52,8
Cumhuriyet Mah.%59,5
Yeni Mah.%60,2

Emirdağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Emirdağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Emirdağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,9 oyla AK Parti kazandı. MHP %40,7 ile ikinci oldu.

Emirdağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Emirdağ’da 17.390 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 56 sandıkta kullanıldı.

Emirdağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,0, Kemal Kılıçdaroğlu %34,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,8 ile önde çıktı.

Emirdağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %38,9, CHP %24,8, MHP %18,2, İYİ Parti %9,8, Zafer Partisi %2,1.

Emirdağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Emirdağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Emirdağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Emirdağ’da oyların %10,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 3,1 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Emirdağ’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Emirdağ’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Emirdağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Emirdağ’da etkin parti sayısı 2,74; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 1,3 puan.

Emirdağ’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Emirdağ’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Emirdağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Emirdağ’da geçersiz oy oranı %4,32 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Emirdağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Emirdağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Emirdağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Emirdağ’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Emirdağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Emirdağ’daki 24 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde MHP, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Emirdağ’ın altın sandığı hangisi?

Emirdağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Emirdağ, Menderes Mah., 1040 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,2 puan saptı.

Emirdağ’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Domurlu (%63,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeni Kacerli (%33,6) mahallesinde aldı.

Emirdağ’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Dortyol (%56,1) mahallesinde, en düşük oyu Alasakalli (%16,0) mahallesinde aldı.

Emirdağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %68,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Menderes Mah. (%73,8), en düşük katılım Domurlu Mah. (%50,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.