Çay Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %29,6 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %26,5 ile ikinci oldu. İYİ Parti, 2019’a göre oyunu 23,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çay’da Recep Tayyip Erdoğan %61,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
İYİ Parti
%29,6
2024 katılım
%85,8
yerel seçim
Seçmen
10.890
2024
Sandık
38
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çay sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇay, Afyonkarahisar · katılım %85,8ÇayAfyonkarahisarİYİ Parti%29,64%4,57AK Parti%26,54%36,86MHP%26,07%22,15CHP%8,87%28,25BBP%7,04%0,99DEVA%0,44%0,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇay, Afyonkarahisar · katılım %89,1ÇayAfyonkarahisarErdoğan%57,31%63,86Kılıçdaroğlu%36,27%28,87Sinan Oğan%5,69%6,71Muharrem İnce%0,73%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇay, Afyonkarahisar · katılım %85,8ÇayAfyonkarahisarErdoğan%61,74%67,84Kılıçdaroğlu%38,26%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇay, Afyonkarahisar · katılım %89,2ÇayAfyonkarahisarAK Parti%37,13%43,68İYİ Parti%25,24%12,52CHP%17,78%18,43MHP%13,88%16,05Yeniden Refah%1,34%2,97Zafer Partisi%1,04%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çay’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çay’da oyların %24,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%41,0
AK Parti%30,4
CHP%26,8
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%60,2
Muharrem İnce%23,0
Meral Akşener%15,3
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,2
CHP%18,7
İYİ Parti%15,8
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
AK Parti%51,4
CHP%26,3
MHP%13,7
Katılım %89,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,3
Kemal Kılıçdaroğlu%36,3
Sinan Oğan%5,7
Katılım %89,1
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,1
İYİ Parti%25,2
CHP%17,8
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,7
Kemal Kılıçdaroğlu%38,3
Katılım %85,8
2024 YerelYerel
İYİ Parti%29,6
AK Parti%26,5
MHP%26,1
Katılım %85,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çay’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Afyon Mah.AK Parti %52,2%95,9
Aktaş Mah.MHP %34,2%85,5
Ali Kaleli Mah.İYİ Parti %31,1%88,1
Ali İhsan Paşa Mah.AK Parti %30,3%88,5
Aşağı Mah.İYİ Parti %35,4%89,9
Aşağı Mah.AK Parti %31,1%92,0
Baglar Mah.Yeniden Refah %39,3%93,2
Bahçelievler Mah.İYİ Parti %33,8%83,9
Besevler Mah.AK Parti %52,2%98,0
Cedit Mah.İYİ Parti %33,2%84,7
Demirağaç Mah.MHP %34,8%90,0
Dumlupınar Mah.AK Parti %27,1%89,5
Elbiz Mah.AK Parti %41,3%89,5
Karabulut Mah.AK Parti %59,0%95,5
Köprübaşı Mah.AK Parti %32,0%87,1
Orta Mah.İYİ Parti %35,6%84,4
Orta Mah.MHP %59,0%97,2
Seka Mah.Yeniden Refah %35,1%88,0
Tekke Mah.MHP %32,5%91,5
Vakıf Mah.İYİ Parti %31,4%81,9

Altın sandık

Çay’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çay’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

İYİ Parti
En güçlü
Orta Mah.%35,6
Aşağı Mah.%35,4
Bahçelievler Mah.%33,8
En zayıf
Aşağı Mah.%16,8
Baglar Mah.%17,5
Seka Mah.%18,0
AK Parti
En güçlü
Karabulut Mah.%59,0
Yukari Mah.%55,4
Afyon Mah.%52,2
En zayıf
Yukari Mah.%18,4
Aktaş Mah.%18,4
Seka Mah.%19,5
MHP
En güçlü
Orta Mah.%59,0
Afyon Mah.%47,4
Yukari Mah.%44,3
En zayıf
Baglar Mah.%19,3
Ali İhsan Paşa Mah.%19,9
Yukari Mah.%20,7

Seçime katılım

2024 Yerel%85,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,8 / TR %84,1
2019 Yerel%89,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukari Mah.%98,7
Orta Mah.%97,2
Afyon Mah.%95,9
Karabulut Mah.%95,5
Yeşilevler Mah.%93,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Vakıf Mah.%81,9
Bahçelievler Mah.%83,9
Orta Mah.%84,4
Cedit Mah.%84,7
Şirinevler Mah.%85,1

Çay seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çay’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %29,6 oyla İYİ Parti kazandı. AK Parti %26,5 ile ikinci oldu.

Çay’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çay’da 10.890 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 38 sandıkta kullanıldı.

Çay’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,3, Kemal Kılıçdaroğlu %36,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,7 ile önde çıktı.

Çay’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,1, İYİ Parti %25,2, CHP %17,8, MHP %13,9, Yeniden Refah %1,3.

Çay’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çay’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çay’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çay’da oyların %24,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 14,3 puan.

Çay’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Çay’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Çay’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çay’da etkin parti sayısı 4,18; yani çok partili bir yapı var. Birinci İYİ Parti ile ikinci AK Parti arasındaki fark 3,1 puan.

Çay’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çay’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çay’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çay’da geçersiz oy oranı %4,55 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çay’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çay’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çay hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çay’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Çay’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çay’daki 26 mahallenin 11 tanesinde AK Parti, 7 tanesinde İYİ Parti, 5 tanesinde MHP, 3 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Çay’ın altın sandığı hangisi?

Çay’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çay, Bahçelievler Mah., 1007 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,43 puan saptı.

Çay’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Orta (%35,6) mahallesinde, en düşük oyu Aşağı (%16,8) mahallesinde aldı.

Çay’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Karabulut (%59,0) mahallesinde, en düşük oyu Yukari (%18,4) mahallesinde aldı.

Çay’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukari Mah. (%98,7), en düşük katılım Vakıf Mah. (%81,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.