Bolvadin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bolvadin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %37,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 12,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bolvadin’de Recep Tayyip Erdoğan %75,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%41,5
2024 katılım
%84,2
yerel seçim
Seçmen
22.612
2024
Sandık
80
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bolvadin sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBolvadin, Afyonkarahisar · katılım %84,2BolvadinAfyonkarahisarMHP%41,45%22,15AK Parti%37,48%36,86CHP%12,49%28,25Yeniden Refah%3,99%4,75İYİ Parti%2,15%4,57Saadet%0,95%0,69Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBolvadin, Afyonkarahisar · katılım %89,8BolvadinAfyonkarahisarErdoğan%70,88%63,86Kılıçdaroğlu%21,91%28,87Sinan Oğan%6,68%6,71Muharrem İnce%0,53%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBolvadin, Afyonkarahisar · katılım %87,4BolvadinAfyonkarahisarErdoğan%75,42%67,84Kılıçdaroğlu%24,58%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBolvadin, Afyonkarahisar · katılım %89,8BolvadinAfyonkarahisarAK Parti%46,59%43,68MHP%19,55%16,05CHP%16,08%18,43İYİ Parti%8,97%12,52Yeniden Refah%2,76%2,97Zafer Partisi%2,14%2,25Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bolvadin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bolvadin’de oyların %23,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 16,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

17 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Gokceyayla Mah.AK Parti → MHP45,817,2
Yakup Şevki Paşa Mah.AK Parti → MHP42,920,6
Karabag Mah.AK Parti → MHP39,720,9
Erkmen Mah.AK Parti → MHP38,95,8
Şıhlar Mah.AK Parti → MHP34,62,7
Bademli Mah.AK Parti (aynı)33,21,2
Ethem Kelekçi Mah.AK Parti → MHP32,117,3
Taşağıl Mah.AK Parti → MHP30,11,0
Bağlarüstü Mah.AK Parti → MHP29,68,1
Cirit Mah.AK Parti → MHP29,36,7
Yenice Mah.AK Parti → MHP28,03,4
Hacı Ömer Mah.AK Parti → MHP27,11,5
Müslümana Mah.AK Parti → MHP24,64,3
Kaymaz Mah.AK Parti → MHP23,63,4
Selçuklu Mah.AK Parti → MHP22,910,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%55,8
MHP%41,2
CHP%2,0
Katılım %91,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,0
Muharrem İnce%12,9
Meral Akşener%10,4
Katılım %89,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%53,5
MHP%22,2
İYİ Parti%11,0
Katılım %89,0
2019 YerelYerel
AK Parti%58,4
MHP%29,1
İYİ Parti%8,5
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,9
Kemal Kılıçdaroğlu%21,9
Sinan Oğan%6,7
Katılım %89,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,6
MHP%19,6
CHP%16,1
Katılım %89,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,4
Kemal Kılıçdaroğlu%24,6
Katılım %87,4
2024 YerelYerel
MHP%41,5
AK Parti%37,5
CHP%12,5
Katılım %84,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bolvadin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akçeşme Mah.MHP %44,8%86,4
Alaca Mah.MHP %44,4%82,6
Bademli Mah.AK Parti %38,3%81,4
Bahçelievler Mah.AK Parti %44,7%74,5
Bağlarbaşı Mah.MHP %49,6%86,7
Bağlarüstü Mah.MHP %39,5%83,7
Bolvadin T Tipi Kapali Ve Acik Cezaevi Mah.MHP %40,0%100,0
Bucak Mah.AK Parti %42,8%81,8
Caybasi Mah.MHP %53,4%93,6
Caybasi Mah.MHP %42,9%83,3
Cirit Mah.MHP %42,0%79,4
Emrullah Mah.MHP %45,2%89,7
Erkmen Mah.MHP %43,4%82,7
Ethem Kelekçi Mah.MHP %48,8%81,5
Fatih Mah.AK Parti %51,8%94,9
Gokceyayla Mah.MHP %44,9%79,5
Gölbaşı Mah.AK Parti %44,8%91,7
Hacı Halife Mah.AK Parti %40,5%85,1
Hacı Ömer Mah.MHP %42,4%91,0
Hisar Mah.AK Parti %44,3%87,6

Altın sandık

Bolvadin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bolvadin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Yunus Emre Mah.%59,8
Malazgirt Mah.%55,8
Bağlarbaşı Mah.%49,6
En zayıf
Gölbaşı Mah.%32,4
Bucak Mah.%33,9
Bahçelievler Mah.%35,4
AK Parti
En güçlü
Gölbaşı Mah.%44,8
Bahçelievler Mah.%44,7
Hisar Mah.%44,3
En zayıf
Karabag Mah.%25,7
Gokceyayla Mah.%27,7
Sehironu Mah.%31,2
CHP
En güçlü
Uskudar Mah.%25,4
Sehironu Mah.%21,0
Karabag Mah.%20,1
En zayıf
Bağlarbaşı Mah.%7,1
Alaca Mah.%7,4
Emrullah Mah.%8,0

Seçime katılım

2024 Yerel%84,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,4 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Taşağıl Mah.%95,0
Yunus Emre Mah.%93,4
Gölbaşı Mah.%91,7
Hacı Ömer Mah.%91,0
Malazgirt Mah.%89,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Sehironu Mah.%68,4
Bahçelievler Mah.%74,5
Yenice Mah.%75,4
Cirit Mah.%79,4
Gokceyayla Mah.%79,5

Bolvadin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bolvadin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bolvadin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla MHP kazandı. AK Parti %37,5 ile ikinci oldu.

Bolvadin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bolvadin’de 22.612 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 80 sandıkta kullanıldı.

Bolvadin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %70,9, Kemal Kılıçdaroğlu %21,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %75,4 ile önde çıktı.

Bolvadin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,6, MHP %19,6, CHP %16,1, İYİ Parti %9,0, Yeniden Refah %2,8.

Bolvadin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bolvadin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bolvadin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bolvadin’de oyların %23,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 16,6 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Bolvadin’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 17 salıncak mahalle var; en oynakları Gokceyayla Mah., Yakup Şevki Paşa Mah., Karabag Mah..

Bolvadin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bolvadin’de etkin parti sayısı 3,03; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,0 puan.

Bolvadin’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bolvadin’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bolvadin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bolvadin’de geçersiz oy oranı %4,67 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Bolvadin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bolvadin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bolvadin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bolvadin’de AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Bolvadin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bolvadin’deki 45 mahallenin 34 tanesinde MHP, 11 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Bolvadin’in altın sandığı hangisi?

Bolvadin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bolvadin, Yenice Mah., 1074 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,77 puan saptı.

Bolvadin’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yunus Emre (%59,8) mahallesinde, en düşük oyu Gölbaşı (%32,4) mahallesinde aldı.

Bolvadin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gölbaşı (%44,8) mahallesinde, en düşük oyu Karabag (%25,7) mahallesinde aldı.

Bolvadin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Taşağıl Mah. (%95,0), en düşük katılım Sehironu Mah. (%68,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.