Bayat Seçim Sonuçları

2014–2024 · Afyonkarahisar · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bayat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 6,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bayat’ta Recep Tayyip Erdoğan %68,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%43,7
2024 katılım
%86,7
yerel seçim
Seçmen
3.274
2024
Sandık
11
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bayat sonuçları Afyonkarahisar geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBayat, Afyonkarahisar · katılım %86,7BayatAfyonkarahisarAK Parti%43,69%36,86CHP%41,55%28,25MHP%12,33%22,15İYİ Parti%1,27%4,57DP%0,30%0,71Zafer Partisi%0,22%0,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBayat, Afyonkarahisar · katılım %89,6BayatAfyonkarahisarErdoğan%63,62%63,86Kılıçdaroğlu%29,41%28,87Sinan Oğan%5,82%6,71Muharrem İnce%1,15%0,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBayat, Afyonkarahisar · katılım %86,7BayatAfyonkarahisarErdoğan%68,41%67,84Kılıçdaroğlu%31,59%32,16Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBayat, Afyonkarahisar · katılım %89,6BayatAfyonkarahisarAK Parti%43,07%43,68CHP%21,15%18,43MHP%14,95%16,05İYİ Parti%10,40%12,52BBP%2,54%1,09Yeniden Refah%2,36%2,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bayat’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bayat’ta oyların %10,6’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 3,0 puan.

1 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti4 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Büyük Mah.AK Parti → CHP18,37,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%34,7
AK Parti%33,0
MHP%19,9
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,8
Muharrem İnce%19,4
Meral Akşener%11,4
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,2
CHP%14,7
İYİ Parti%14,3
Katılım %89,7
2019 YerelYerel
AK Parti%50,6
CHP%42,6
MHP%3,5
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,6
Kemal Kılıçdaroğlu%29,4
Sinan Oğan%5,8
Katılım %89,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%43,1
CHP%21,2
MHP%15,0
Katılım %89,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,4
Kemal Kılıçdaroğlu%31,6
Katılım %86,7
2024 YerelYerel
AK Parti%43,7
CHP%41,6
MHP%12,3
Katılım %86,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bayat’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Büyük Mah.CHP %45,5%89,0
Cumhuriyet Mah.AK Parti %43,3%83,6
Hürriyet Mah.AK Parti %51,1%87,5
Yeni Mah.CHP %49,5%91,9

Altın sandık

Bayat’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bayat’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Hürriyet Mah.%51,1
Cumhuriyet Mah.%43,3
Büyük Mah.%38,0
En zayıf
Yeni Mah.%36,5
Büyük Mah.%38,0
Cumhuriyet Mah.%43,3
CHP
En güçlü
Yeni Mah.%49,5
Büyük Mah.%45,5
Cumhuriyet Mah.%42,1
En zayıf
Hürriyet Mah.%34,8
Cumhuriyet Mah.%42,1
Büyük Mah.%45,5
MHP
En güçlü
Büyük Mah.%13,7
Yeni Mah.%12,8
Cumhuriyet Mah.%12,0
En zayıf
Hürriyet Mah.%11,6
Cumhuriyet Mah.%12,0
Yeni Mah.%12,8

Seçime katılım

2024 Yerel%86,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,7 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%91,9
Büyük Mah.%89,0
Hürriyet Mah.%87,5
Cumhuriyet Mah.%83,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%83,6
Hürriyet Mah.%87,5
Büyük Mah.%89,0
Yeni Mah.%91,9

Bayat seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bayat’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bayat’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %43,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %41,5 ile ikinci oldu.

Bayat’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bayat’ta 3.274 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 11 sandıkta kullanıldı.

Bayat’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,6, Kemal Kılıçdaroğlu %29,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,4 ile önde çıktı.

Bayat’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %43,1, CHP %21,1, MHP %14,9, İYİ Parti %10,4, BBP %2,5.

Bayat’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bayat’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bayat’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bayat’ta oyların %10,6’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,0 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Bayat’ta salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Büyük Mah..

Bayat’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bayat’ta etkin parti sayısı 2,64; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 2,1 puan.

Bayat’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bayat’ta geçersiz oy oranı %4,82 (Afyonkarahisar: %4,02). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Bayat’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bayat’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bayat hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bayat’ta AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Bayat’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bayat’taki 4 mahallenin 2 tanesinde CHP, 2 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Bayat’ın altın sandığı hangisi?

Bayat’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bayat, Büyük Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,62 puan saptı.

Bayat’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Hürriyet (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%36,5) mahallesinde aldı.

Bayat’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%49,5) mahallesinde, en düşük oyu Hürriyet (%34,8) mahallesinde aldı.

Bayat’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%91,9), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%83,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Afyonkarahisar il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.