Tufanbeyli Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Tufanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tufanbeyli’de Recep Tayyip Erdoğan %64,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,4
2024 katılım
%88,5
yerel seçim
Seçmen
13.256
2024
Sandık
61
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Tufanbeyli sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıTufanbeyli, Adana · katılım %88,5TufanbeyliAdanaCHP%50,42%42,15AK Parti%42,14%20,57İYİ Parti%3,94%7,26Yeniden Refah%2,59%2,87Zafer Partisi%0,26%1,72Saadet%0,24%0,72Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurTufanbeyli, Adana · katılım %87,2TufanbeyliAdanaErdoğan%62,48%43,92Kılıçdaroğlu%32,45%50,90Sinan Oğan%4,53%4,81Muharrem İnce%0,54%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurTufanbeyli, Adana · katılım %86,3TufanbeyliAdanaErdoğan%64,40%45,94Kılıçdaroğlu%35,60%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiTufanbeyli, Adana · katılım %87,2TufanbeyliAdanaAK Parti%31,18%29,98MHP%25,63%10,88CHP%22,77%28,55İYİ Parti%10,18%10,87Yeniden Refah%3,41%1,78Zafer Partisi%1,73%2,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Tufanbeyli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Tufanbeyli’de oyların %8,4’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,3 puan.

5 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Demiroluk Mah.AK Parti (aynı)35,83,7
Doğanlı Mah.AK Parti → CHP29,910,7
Çatalçam Mah.AK Parti → CHP25,63,2
Yeşilova Mah.AK Parti → CHP25,08,7
Kayarcık Mah.CHP (aynı)19,94,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%27,6
BBP%19,6
CHP%18,8
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,2
Muharrem İnce%23,8
Meral Akşener%10,4
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,8
MHP%23,2
CHP%19,3
Katılım %87,4
2019 YerelYerel
AK Parti%49,4
CHP%49,1
BBP%0,6
Katılım %90,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,5
Kemal Kılıçdaroğlu%32,5
Sinan Oğan%4,5
Katılım %87,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%31,2
MHP%25,6
CHP%22,8
Katılım %87,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,4
Kemal Kılıçdaroğlu%35,6
Katılım %86,3
2024 YerelYerel
CHP%50,4
AK Parti%42,1
İYİ Parti%3,9
Katılım %88,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akpınar Mah.AK Parti %57,8%73,0
Akçal Mah.CHP %81,4%79,0
Ayvat Mah.CHP %57,0%97,1
Bolatpınarı Mah.CHP %56,0%94,2
Bozgüney Mah.AK Parti %55,9%93,5
Cumhuriyet Mah.CHP %60,4%87,1
Damlalı Mah.CHP %51,1%91,1
Demiroluk Mah.AK Parti %46,8%75,8
Doğanbeyli Mah.CHP %43,9%80,5
Doğanlı Mah.CHP %53,8%83,4
Elemanlı Mah.CHP %58,9%98,6
Evci Mah.CHP %90,2%95,8
Fatmakuyu Mah.CHP %71,1%94,3
Güzelim Mah.CHP %59,3%67,0
Hanyeri Mah.CHP %91,8%86,4
Karsavran Mah.CHP %45,2%98,6
Kayapınar Mah.AK Parti %61,3%90,9
Kayarcık Mah.CHP %41,8%86,1
Kirazlıyurt Mah.CHP %65,4%90,0
Koccağız Mah.CHP %59,5%100,0

Altın sandık

Tufanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Tufanbeyli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kirazlıyurt Mah.%65,4
Cumhuriyet Mah.%60,4
Doğanlı Mah.%53,8
En zayıf
Ortaköy Mah.%36,6
Pekmezli Mah.%36,9
Bozgüney Mah.%37,4
AK Parti
En güçlü
Bozgüney Mah.%55,9
Ortaköy Mah.%55,2
Pekmezli Mah.%54,2
En zayıf
Kirazlıyurt Mah.%29,8
Çatalçam Mah.%35,4
Cumhuriyet Mah.%37,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,3 / TR %84,1
2019 Yerel%90,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Karsavran Mah.%98,6
Bozgüney Mah.%93,5
Yenicami Mah.%93,3
Pekmezli Mah.%91,6
Yamanlı Mah.%91,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Doğanbeyli Mah.%80,5
Doğanlı Mah.%83,4
İstiklal Mah.%85,9
Kayarcık Mah.%86,1
Cumhuriyet Mah.%87,1

Tufanbeyli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Tufanbeyli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Tufanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,1 ile ikinci oldu.

Tufanbeyli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’de 13.256 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 61 sandıkta kullanıldı.

Tufanbeyli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,5, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,4 ile önde çıktı.

Tufanbeyli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %31,2, MHP %25,6, CHP %22,8, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %3,4.

Tufanbeyli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Tufanbeyli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Tufanbeyli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Tufanbeyli’de oyların %8,4’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,3 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Tufanbeyli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Demiroluk Mah., Doğanlı Mah., Çatalçam Mah..

Tufanbeyli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’de etkin parti sayısı 2,3; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,3 puan.

Tufanbeyli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Tufanbeyli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’de geçersiz oy oranı %5,33 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Tufanbeyli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tufanbeyli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Tufanbeyli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tufanbeyli’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Tufanbeyli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Tufanbeyli’deki 33 mahallenin 25 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Tufanbeyli’nin altın sandığı hangisi?

Tufanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tufanbeyli, İstiklal Mah., 1038 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,38 puan saptı.

Tufanbeyli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kirazlıyurt (%65,4) mahallesinde, en düşük oyu Ortaköy (%36,6) mahallesinde aldı.

Tufanbeyli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Bozgüney (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Kirazlıyurt (%29,8) mahallesinde aldı.

Tufanbeyli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Karsavran Mah. (%98,6), en düşük katılım Doğanbeyli Mah. (%80,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.