Kozan Seçim Sonuçları
2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kozan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %28,1 oyla MHP kazandı. BBP %25,3 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 11,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kozan’da Recep Tayyip Erdoğan %63,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kozan sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kozan’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kozan’da oyların %37,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Akdam Mah. | MHP → Millet İttifakı | 61,9 | 10,2 |
| Durmuşlu Mah. | Saadet → Millet İttifakı | 61,3 | 28,7 |
| Eskikabasakal Mah. | Saadet → Millet İttifakı | 58,0 | 25,3 |
| Kahveli Mah. | Saadet → Millet İttifakı | 57,3 | 9,5 |
| Zerdali Mah. | MHP → BBP | 55,3 | 0,3 |
| Yassıçalı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 54,2 | 9,8 |
| Turgutlu Mah. | Saadet → Millet İttifakı | 53,1 | 6,4 |
| Faydalı Mah. | Saadet → Millet İttifakı | 51,2 | 44,8 |
| Orçan Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,9 | 19,0 |
| Ergenuşağı Mah. | MHP → Millet İttifakı | 50,0 | 15,9 |
| Yeniköy Mah. | MHP → Millet İttifakı | 49,9 | 7,9 |
| Şerifli Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,7 | 2,8 |
| Karabucak Mah. | MHP → Millet İttifakı | 48,0 | 16,4 |
| Köseli Mah. | MHP → BBP | 47,4 | 5,2 |
| Eskimantaş Mah. | MHP → Millet İttifakı | 47,2 | 41,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kozan’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Acarmantaş Mah. | BBP %34,5 | %96,3 |
| Akarca Mah. | MHP %29,6 | %98,0 |
| Akdam Mah. | BBP %29,4 | %92,1 |
| Akkaya Mah. | MHP %40,8 | %95,3 |
| Akçalıuşağı Mah. | BBP %28,4 | %80,2 |
| Alapınar Mah. | CHP %43,1 | %100,0 |
| Andıl Mah. | MHP %34,6 | %91,9 |
| Arslanlı Mah. | İYİ Parti %32,7 | %93,5 |
| Arslanpaşa Mah. | CHP %28,7 | %81,5 |
| Aydın Mah. | MHP %35,9 | %93,4 |
| Ayşehoca Mah. | CHP %44,7 | %91,4 |
| Ağlıboğaz Mah. | BBP %32,7 | %80,8 |
| Bağlar Mah. | BBP %28,1 | %79,2 |
| Bağtepe Mah. | MHP %36,4 | %93,8 |
| Bağözü Mah. | BBP %32,7 | %91,0 |
| Boztahta Mah. | MHP %34,2 | %79,8 |
| Bucak Mah. | MHP %40,3 | %93,0 |
| Bulduklu Mah. | MHP %31,1 | %91,0 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %30,0 | %80,2 |
| Damyeri Mah. | BBP %29,9 | %78,4 |
Altın sandık
Kozan’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kozan’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kozan seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kozan’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kozan’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %28,1 oyla MHP kazandı. BBP %25,3 ile ikinci oldu.
Kozan’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kozan’da 99.199 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 339 sandıkta kullanıldı.
Kozan’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,0, Kemal Kılıçdaroğlu %32,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,5 ile önde çıktı.
Kozan’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %39,8, CHP %17,2, İYİ Parti %14,6, MHP %12,8, BBP %5,8.
Kozan’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kozan’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Kozan’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kozan’da oyların %37,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 14,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Kozan’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 62 salıncak mahalle var; en oynakları Akdam Mah., Durmuşlu Mah., Eskikabasakal Mah..
Kozan’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kozan’da etkin parti sayısı 4,47; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci BBP arasındaki fark 2,7 puan.
Kozan’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Kozan’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Kozan’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kozan’da geçersiz oy oranı %6,49 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.
Kozan’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kozan’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kozan hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kozan’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Kozan’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kozan’daki 104 mahallenin 42 tanesinde MHP, 36 tanesinde BBP, 18 tanesinde CHP, 8 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Kozan’ın altın sandığı hangisi?
Kozan’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kozan, Türkeli Mah., 1299 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,9 puan saptı.
Kozan’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Tepecikören (%52,0) mahallesinde, en düşük oyu Taş (%16,8) mahallesinde aldı.
Kozan’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Ferhatlı (%39,8) mahallesinde, en düşük oyu Hamam (%2,1) mahallesinde aldı.
Kozan’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %83,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Enizçakırı Mah. (%98,7), en düşük katılım Tufanpaşa Mah. (%77,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.