Karaisalı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karaisalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,0 oyla MHP kazandı. CHP %19,1 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 10,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karaisalı’da Recep Tayyip Erdoğan %74,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
MHP
%60,0
2024 katılım
%91,3
yerel seçim
Seçmen
18.136
2024
Sandık
86
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karaisalı sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaraisalı, Adana · katılım %91,3KaraisalıAdanaMHP%60,03%13,35CHP%19,07%42,15İYİ Parti%13,03%7,26Saadet%2,04%0,72Yeniden Refah%1,84%2,87BBP%1,15%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaraisalı, Adana · katılım %92,5KaraisalıAdanaErdoğan%70,98%43,92Kılıçdaroğlu%23,12%50,90Sinan Oğan%5,31%4,81Muharrem İnce%0,60%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaraisalı, Adana · katılım %90,4KaraisalıAdanaErdoğan%74,14%45,94Kılıçdaroğlu%25,86%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaraisalı, Adana · katılım %92,5KaraisalıAdanaAK Parti%46,41%29,98MHP%21,68%10,88CHP%12,43%28,55İYİ Parti%11,08%10,87Yeniden Refah%2,06%1,78Zafer Partisi%1,93%2,14Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karaisalı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karaisalı’da oyların %10,4’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Nergizlik Mah.MHP → Millet İttifakı56,976,2

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%45,1
AK Parti%44,9
CHP%5,7
Katılım %94,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,8
Meral Akşener%15,1
Muharrem İnce%13,7
Katılım %90,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%55,7
MHP%17,2
İYİ Parti%14,4
Katılım %90,6
2019 YerelYerel
MHP%70,2
İYİ Parti%27,7
Saadet%1,2
Katılım %94,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,0
Kemal Kılıçdaroğlu%23,1
Sinan Oğan%5,3
Katılım %92,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%46,4
MHP%21,7
CHP%12,4
Katılım %92,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%74,1
Kemal Kılıçdaroğlu%25,9
Katılım %90,4
2024 YerelYerel
MHP%60,0
CHP%19,1
İYİ Parti%13,0
Katılım %91,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karaisalı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktaş Mah.MHP %51,2%96,3
Akçalı Mah.MHP %60,7%102,6
Altınova Mah.MHP %51,4%93,5
Ayakkıf Mah.MHP %75,2%94,6
Aşağıbelemedik Mah.MHP %51,4%93,8
Aşağıyörükler Mah.MHP %38,2%101,1
Barakdağı Mah.MHP %79,7%90,6
Başkıf Mah.MHP %50,4%92,8
Bekirli Mah.MHP %56,1%96,5
Beydemir Mah.MHP %65,8%92,2
Bolacalı Mah.CHP %89,7%102,4
Bucak Mah.MHP %51,2%94,7
Demirçit Mah.MHP %55,6%89,8
Durak Mah.MHP %61,2%83,0
Döşekevi Mah.CHP %45,3%95,8
Emelcik Mah.MHP %84,8%89,9
Etekli Mah.MHP %71,7%89,1
Eğlence Mah.MHP %69,0%83,8
Fettahlı Mah.MHP %41,7%100,0
Filikli Mah.MHP %44,3%95,5

Altın sandık

Karaisalı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karaisalı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

MHP
En güçlü
Kırıklı Mah.%82,9
Merkezboztahta Mah.%78,0
Çakallı Mah.%76,1
En zayıf
Kuşcusofulu Mah.%20,2
Selampınar Mah.%45,9
Çevlik Mah.%49,7
CHP
En güçlü
Kuşcusofulu Mah.%39,3
Selampınar Mah.%31,6
Bekirli Mah.%27,0
En zayıf
Kırıklı Mah.%4,2
Torunsolaklı Mah.%7,5
Etekli Mah.%7,7
İYİ Parti
En güçlü
Kuşcusofulu Mah.%27,2
Çevlik Mah.%26,7
Torunsolaklı Mah.%23,4
En zayıf
Çakallı Mah.%7,7
Kırıklı Mah.%8,3
Kuzgun Mah.%8,6

Seçime katılım

2024 Yerel%91,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,4 / TR %84,1
2019 Yerel%94,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kuşcusofulu Mah.%97,7
Kırıklı Mah.%97,0
Torunsolaklı Mah.%96,7
Merkezboztahta Mah.%96,6
Hacımusalı Mah.%96,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Çevlik Mah.%79,8
Çeceli Mah.%83,3
Eğlence Mah.%83,8
Karapınar Mah.%85,8
Etekli Mah.%89,1

Karaisalı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karaisalı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karaisalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %60,0 oyla MHP kazandı. CHP %19,1 ile ikinci oldu.

Karaisalı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karaisalı’da 18.136 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 86 sandıkta kullanıldı.

Karaisalı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,0, Kemal Kılıçdaroğlu %23,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %74,1 ile önde çıktı.

Karaisalı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %46,4, MHP %21,7, CHP %12,4, İYİ Parti %11,1, Yeniden Refah %2,1.

Karaisalı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karaisalı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 13,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Karaisalı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karaisalı’da oyların %10,4’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Karaisalı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Nergizlik Mah..

Karaisalı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karaisalı’da etkin parti sayısı 2,41; yani iki partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci CHP arasındaki fark 41,0 puan.

Karaisalı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Karaisalı’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Karaisalı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karaisalı’da geçersiz oy oranı %5,93 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Karaisalı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karaisalı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karaisalı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karaisalı’da MHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Karaisalı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karaisalı’daki 62 mahallenin 53 tanesinde MHP, 8 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Karaisalı’nın altın sandığı hangisi?

Karaisalı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karaisalı, Karapınar Mah., 1054 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,93 puan saptı.

Karaisalı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Kırıklı (%82,9) mahallesinde, en düşük oyu Kuşcusofulu (%20,2) mahallesinde aldı.

Karaisalı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kuşcusofulu (%39,3) mahallesinde, en düşük oyu Kırıklı (%4,2) mahallesinde aldı.

Karaisalı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %91,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kuşcusofulu Mah. (%97,7), en düşük katılım Çevlik Mah. (%79,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.