Feke Seçim Sonuçları

2014–2024 · Adana · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Feke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %29,6 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Feke’de Recep Tayyip Erdoğan %68,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
Yeniden Refah
%36,3
2024 katılım
%90,1
yerel seçim
Seçmen
14.049
2024
Sandık
66
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Feke sonuçları Adana geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıFeke, Adana · katılım %90,1FekeAdanaYeniden Refah%36,27%2,87MHP%29,55%13,35CHP%27,35%42,15İYİ Parti%2,62%7,26Saadet%2,27%0,72BBP%0,53%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurFeke, Adana · katılım %86,3FekeAdanaErdoğan%64,52%43,92Kılıçdaroğlu%29,00%50,90Sinan Oğan%5,52%4,81Muharrem İnce%0,97%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurFeke, Adana · katılım %84,5FekeAdanaErdoğan%68,89%45,94Kılıçdaroğlu%31,11%54,06Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiFeke, Adana · katılım %86,3FekeAdanaAK Parti%40,57%29,98CHP%19,19%28,55MHP%18,27%10,88İYİ Parti%9,77%10,87Yeniden Refah%3,47%1,78BBP%2,57%0,91Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Feke’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Feke’de oyların %59,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Yeniden Refah lehine 7,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

28 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti30 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ormancık Mah.MHP → Yeniden Refah83,345,5
Sülemişli Mah.MHP → Millet İttifakı76,718,9
Kaleyüzü Mah.MHP → Millet İttifakı71,92,0
Bahçecik Mah.MHP → Yeniden Refah71,624,4
Musalar Mah.MHP → Millet İttifakı68,06,0
Kovukçınar Mah.MHP → Yeniden Refah67,10,5
Karacaoğlan Mah.MHP → Yeniden Refah66,74,9
Gürümze Mah.MHP → Yeniden Refah66,49,7
Kısacıklı Mah.MHP → Yeniden Refah66,26,0
Kızılyer Mah.MHP → Millet İttifakı65,824,6
Çandırlar Mah.MHP → Yeniden Refah65,722,0
Kazancı Mah.MHP → Yeniden Refah63,45,1
İslam Mah.MHP → Yeniden Refah63,49,7
Oruçlu Mah.MHP → Yeniden Refah63,110,0
Keklikçi Mah.MHP → Millet İttifakı62,44,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%50,7
AK Parti%38,9
CHP%8,1
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%66,9
Muharrem İnce%16,4
Meral Akşener%14,9
Katılım %87,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%54,8
MHP%15,3
İYİ Parti%13,6
Katılım %87,5
2019 YerelYerel
MHP%68,6
BBP%20,0
İYİ Parti%8,3
Katılım %92,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,5
Kemal Kılıçdaroğlu%29,0
Sinan Oğan%5,5
Katılım %86,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,6
CHP%19,2
MHP%18,3
Katılım %86,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,9
Kemal Kılıçdaroğlu%31,1
Katılım %84,5
2024 YerelYerel
Yeniden Refah%36,3
MHP%29,6
CHP%27,4
Katılım %90,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Feke’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akkaya Mah.CHP %33,9%92,8
Akoluk Mah.CHP %36,0%80,2
Bahçecik Mah.Yeniden Refah %48,3%90,6
Bağdatlı Mah.CHP %41,5%99,4
Belenköy Mah.Yeniden Refah %33,3%90,5
Değirmenciuşağı Mah.Yeniden Refah %61,0%96,9
Gaffaruşağı Mah.Yeniden Refah %46,3%92,5
Gedikli Mah.Yeniden Refah %38,0%81,1
Göbelli Mah.CHP %49,4%95,8
Gökçeli Mah.MHP %37,9%100,0
Gürümze Mah.Yeniden Refah %39,6%91,4
Güzpınarı Mah.Yeniden Refah %35,3%96,6
Hıdıruşağı Mah.Yeniden Refah %52,1%95,2
Kaleyüzü Mah.CHP %38,5%88,5
Karacaoğlan Mah.Yeniden Refah %38,3%84,6
Karacauşağı Mah.Yeniden Refah %35,3%98,4
Kayadibi Mah.MHP %53,8%90,2
Kazancı Mah.Yeniden Refah %35,7%92,3
Kaşaltı Mah.MHP %36,8%94,9
Keklikçi Mah.CHP %36,4%91,3

Altın sandık

Feke’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Feke’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

Yeniden Refah
En güçlü
Ormancık Mah.%66,9
Çandırlar Mah.%48,3
Mansurlu Mah.%42,8
En zayıf
Şahmuratlı Mah.%18,2
Kızılyer Mah.%25,6
Akkaya Mah.%26,9
MHP
En güçlü
Şahmuratlı Mah.%49,1
Kırıkuşağı Mah.%38,8
Mansurlu Mah.%37,9
En zayıf
Ormancık Mah.%9,7
Çandırlar Mah.%20,5
Kızılyer Mah.%21,3
CHP
En güçlü
Kızılyer Mah.%49,2
Keklikçi Mah.%36,4
Akkaya Mah.%33,9
En zayıf
Mansurlu Mah.%11,9
Konakkuran Mah.%18,8
Oruçlu Mah.%20,0

Seçime katılım

2024 Yerel%90,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%86,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,5 / TR %84,1
2019 Yerel%92,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kızılyer Mah.%98,8
Güzpınarı Mah.%96,6
Kırıkuşağı Mah.%95,4
Akkaya Mah.%92,8
Çandırlar Mah.%92,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Konakkuran Mah.%79,8
Gedikli Mah.%81,1
Mansurlu Mah.%84,5
Karacaoğlan Mah.%84,6
İncirci Mah.%87,5

Feke seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Feke’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Feke’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,3 oyla Yeniden Refah kazandı. MHP %29,6 ile ikinci oldu.

Feke’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Feke’de 14.049 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 66 sandıkta kullanıldı.

Feke’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,5, Kemal Kılıçdaroğlu %29,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,9 ile önde çıktı.

Feke’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,6, CHP %19,2, MHP %18,3, İYİ Parti %9,8, Yeniden Refah %3,5.

Feke’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Feke’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Feke’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Feke’de oyların %59,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Yeniden Refah lehine 7,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Feke’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 28 salıncak mahalle var; en oynakları Ormancık Mah., Sülemişli Mah., Kaleyüzü Mah..

Feke’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Feke’de etkin parti sayısı 3,39; yani çok partili bir yapı var. Birinci Yeniden Refah ile ikinci MHP arasındaki fark 6,7 puan.

Feke’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Feke’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Feke’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Feke’de geçersiz oy oranı %7,3 (Adana: %5,41). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Feke’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Feke’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Feke hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Feke’de MHP 2 kez, AK Parti 2 kez, Yeniden Refah 1 kez birinci oldu.

Feke’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Feke’deki 48 mahallenin 25 tanesinde Yeniden Refah, 14 tanesinde MHP, 9 tanesinde CHP birinci çıktı.

Feke’nin altın sandığı hangisi?

Feke’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Feke, Kazancı Mah., 1032 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,64 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,24 puan sapmayla verdi.

Feke’de Yeniden Refah en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Yeniden Refah en yüksek oyu Ormancık (%66,9) mahallesinde, en düşük oyu Şahmuratlı (%18,2) mahallesinde aldı.

Feke’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Şahmuratlı (%49,1) mahallesinde, en düşük oyu Ormancık (%9,7) mahallesinde aldı.

Feke’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kızılyer Mah. (%98,8), en düşük katılım Konakkuran Mah. (%79,8).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Adana il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.